اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

نماز قضای زیاد را چگونه باید ادا کرد؟

0 امتیاز
10,569 بازدید
سوال شده دی 30, 1395 در فقه و احکام شرعی توسط بی نام  

فردی که چندین سال در نماز خواندن کاهلی کرده و یا تارک الصلاه بوده است و نماز قضای زیادی دارد، چگونه می تواند نماز های این مدت را بخواند؟
آیا راهکاری برای سریعتر به جا آوردن قضای این نماز ها وجود دارد؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 30, 1395 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

ادا کردن نماز های قضای فراوان
پیش از هر چیز تلاش و مجاهدت شما را برای بازگشت به مسیر اصلی و صحیح و پشت پا زدن به برخی انحرافاتی كه در اثر غفلت رخ داده است، تحسین می كنیم. از تصمیمی که گرفته اید خوشحالیم. از خداوند متعال توفیق بیش تری را برای شما طلب و آرزو كنیم.
از رحمت خداوند هیچ گاه نا امید نباشید. اگر کسی گناه داشته باشد، هرچند گناهان او زیاد باشد اما در برابر رحمت و بخشایش خداوند نا چیز است.
اگر کسی واقعا توبه کند و از ترک واجب هایی که انجام داده است، پشیمان باشد، خداوند او را می بخشد و او را دوست می دارد.
قرآن کریم می فرماید:
« وَ هُوَ الَّذی يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ وَ يَعْفُوا عَنِ السَّيِّئات؛ خداوند توبه بندگان را قبول می کند و گناهان آن ها را می بخشد» (1)

حکم شرعی نماز های قضای زیاد
به جا آوردن قضای نماز و روزه هايی که در وقت آن ها انجام نشده، واجب است، هر چند فرد، سال ها نماز و روزه اش قضا شده باشد، بايد قضای نمازها خوانده و روزه ها گرفته شود.
به نظر فقها وظیفه فردی چون شما که نمازهای قضایی زیادی دارد، این است که کم کم و با کیفیت خوب بخواند تا نماز سبک شمرده نشود. البته در انجام نمازهای قضا نباید کوتاهی بکند. مقدار عرفی آن برای هر فرد بستگی به وضعیت جسمی و حال و حوصله شخص دارد. اشخاص متفاوت هستند.
هر روز دو رکعت خواندن هم اشکال ندارد و کوتاهی محسوب نمی شود. شما که در حال جبران نمازهای قضای خود هستید، ان شاالله از سبک شمارندگان نماز نیستید، زیرا تصمیم بر جبران نماز های قضا شده داشته و بر خواندن آن ها با کیفیت خوب اهتمام می ورزید. کاهل بودن نسبت به نماز درگذشته، به نماز و روزه فعلی شما آسیبی وارد نمی کند.

میزان دقیق نمازها را نمی دانم، تکلیف چیست؟
اگر تعداد نماز هاي قضا شده را نمي دانيد ،بايد فکر کنيد و بعداز فکر کردن به مقداري که يقين پيدا مي کنيد، قضا کنيد. اگر مقدار نمازهای قضایتان را نمی دانید می توانید به مقدار متیقن (یعنی مقدار کمتر) را قضا نمایید و اگر مقدار بیشتر را قضا کردید کار خوبی کرده اید، ولی لازم نیست.
مثلا اگر نمی دانید 50 نماز یا 70 نماز از شما قضا شده اگر مقدار 50 نماز را قضا کنید کافیست. ولی اگر 70 نماز را قضا نمایید بهتر است و از بین نمازهای شبانه روز اگر می دانید بیشتر نمازهای صبح قضا شده، نمازهای صبح را بیشتر بخوانید و ترتیب بین نمازها شرط نیست. فقط در نمازهای قضا شده ظهر و عصر از یک روز و یا نمازهای قضا شده مغرب و عشا از یک شب، باید در قضای آنها ترتیب را رعایت بکنید. (2)

نظر برخی از مراجع تقلید در این رابطه
پرسش:

نمازهای نخوانده بسیار دارم، ولی نمی دانم چقدر است و چطور باید قضا کنم. وظیفه ام چیست؟
پاسخ:
این مسئله در رساله های عملیه چنین آمده است:
کسی که چند نماز از او قضا شده و شماره آنها را نمى‏داند،[1] مثلًا نمى‏داند چهار تا بوده یا پنج تا، چنانچه مقدار کمتر را بخواند کافى است،[2] و همچنین اگر شماره آنها را مى‏دانسته و فراموش کرده اگر مقدار کمتر را بخواند کفایت مى‏کند.[3]،[4]
توضیحات بیشتر:
[1] (مکارم:) مثلًا نمى‏داند دو نماز بوده یا سه نماز، کافى است مقدار کمتر را بخواند، امّا اگر قبلًا شماره آنها را مى‏دانسته، ولى به واسطه سهل انگارى فراموش کرده، احتیاط واجب آن است که مقدار بیشتر را بخواند.

[2] (فاضل:) لکن احتیاط واجب آن است، چنانچه شماره آنها را قبلًا مى‏دانسته و بعد فراموش نموده مقدار زیادتر را بخواند.

[3] (بهجت:) چنانچه براى او مشکل نیست و عسر و حرج در کار نباشد، لازم است آن قدر نماز بخواند تا علم پیدا کند به مقدار نمازهاى قضا شده یا این که بیشتر نماز قضا خوانده است، و اگر تحصیل علم ممکن نیست، به مقدارى که اطمینان پیدا کند، نماز بخواند؛ و اگر آن هم نشد، به قدرى که گمان پیدا کند؛ و این احتیاطات، در صورتى است که مى‏داند یا احتمال مى‏دهد که سابقاً مقدار آنها را مى‏دانسته و الّا فقط به قدرى که یقین دارد نماز بخواند و در مورد مقدار بیشتر، احتیاط کردن خوب است، ولى ظاهر این است که لازم نیست.

(گلپایگانى، خوئى، تبریزى، سیستانى، زنجانى، صافى:) مسأله کسى که مثلًا چند نماز صبح یا چند نماز ظهر از او قضا شده و شماره آنها را نمى‏داند مثلًا نمى‏داند که سه یا چهار یا پنج نماز بوده، چنانچه مقدار کمتر را بخواند کافى است. ولى بهتر آن است که به قدرى نماز بخواند که یقین کند تمام آنها را خوانده است؛ مثلًا اگر فراموش کرده که چند نماز صبح از او قضا شده است و یقین دارد که بیشتر از ده نماز نبوده (خوئى، تبریزى، سیستانى: احتیاطاً) ده نماز صبح بخواند.

(خوئى، تبریزى، سیستانى:) یا فراموش کرده، ..

(زنجانى:) و احتیاط مستحب آن است که مقدار بیشتر را بخواند؛ بخصوص اگر شماره آنها را مى‏دانسته و فراموش کرده، مثلًا اگر فراموش کرده که چند نماز صبح از او قضا شده و یقین دارد که بیشتر از ده نبوده، به احتیاط مستحب ده نماز صبح بخواند.

(گلپایگانى، صافى:) ولى اگر شماره آنها را مى‏دانسته و فراموش کرده ... .

[4] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏1، ص 754، مسئله 1383.

نمازهای قضا باید چند رکعتی خوانده شوند؟
نماز های قضای واجب یومیه همان گونه که قضا شده است باید خوانده شود، مثلا اگر نماز صبح باشد قضای آن دو رکعتی است و اگر نماز ظهر، عصر و عشا باشد قضای آن نیز به صورت چهار رکعتی خوانده می شود و اگر نماز مغرب قضا شده باشد قضای آن به صورت سه رکعتی خوانده می شود.
بنابراین اگرشش سال کامل نماز های یومیه را قضا کرده اید هر نماز را مثل خودش قضا کنید. یعنی قضای نماز صبح رادو رکعت و قضای ظهر و عصر را و عشا را به صورت چهار رکعت و قضای مغرب را سه رکعت بخوانید. و اگر نماز ها در سفری که وظیفه نمازگزار شکسته است، قضا شده باشد به همان مقدار نماز ظهر و عصر و عشاء را به صورت دورکعتی قضا نمائید. (3)

راهکار ادا کردن نمازهای قضای زیاد
براي آن که قضا کردن نماز ها موجب مشقت نشود و از اصل کار هم به کلي منصرف نشويد، راه آسان قضا کردن تدريجي است. یعنی می‌توانید با هر نماز واجب یک نماز قضا بخوانید، مثلا با نماز صبح یک نماز صبح را قضا کنید و با نماز ظهرو عصر ،نمازقضای ظهر وعصر به جا آورید. هم چنین با نماز مغرب و عشا مثل همان را قضا کنید. در صورتی که در ایام تعطیلی وقت بیش تری داشته باشد، در یک روز چند شبانه روز نماز قضا کند.
ضمنا می تواند مستحبات نماز مانند اذان و اقامه، و قنوت نماز ها را نخواند. فقط واجبات را به جا آورد تا زود تر قضای نماز ها تمام شود.
هم چنين ماه رمضان فرصت خوبي است كه به جاي پرداختن به كارهاي مستحب، قضاي نمازهاي واجب را به جا‌ آوريد.

آیا رعایت ترتیب در ادای نمازهای قضای زیاد واجب است؟
استفتاء از برخی مراجع تقلید
پرسش:

اگر شخصی یک ماه نماز قضا از سال های قبل بر ذمه داشته باشد، آیا می تواند آن را به این صورت بجا آورد: در ابتدا، به مدت یک ماه، هر روز یک نماز قضای صبح بجا آورد و سپس به مدت یک ماه، هر روز نماز ظهر بخواند و سپس یک ماه نماز عصر و همین طور تا آخر که در مجموع نمازهای قضای آن یک ماه را در طول پنج ماه بجا می آورد؟
پاسخ:
دفتر آیت الله العظمی سیستانی
بله می تواند.
دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی
رعایت ترتیب در قضاى نمازها لازم نیست؛ مگر نسبت به نماز ظهر و عصر از یک روز و همچنین مغرب و عشاى مربوط به یک روز. بنابراین، مى توانید ابتدا تمام نمازهاى صبح را قضا کنید، سپس نمازهاى ظهر، سپس نمازهاى عصر، و پس از آن نمازهاى مغرب، و سپس نمازهاى عشاء

پی نوشت:
1. شورى (42) آیه 25
2. آیت الله خامنه ای، رساله اجوبه الاستفتاات، س 530 و 531
3. آیت الله وحید، توضیح المسائل، مسأله1390

برگرفته از: پاسخگو (1، 2، 3، 4) - اسلام کوئست (1، 2)

لطفا جهت کسب اطلاعات و اطمینان بیشتر با دفتر مرجع تقلیدتان تماس حاصل فرمایید.

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 2, 1395 توسط بنده خدا   1 1
همین که تصمیم به قضای نمازهای گذشته گرفته اید خیلی کار بزرگی است امام در مورد قضا کردن باید این نکته را متذکر شوم که قضا کردن نمازها بر شما واجب است و برای اینکه بتوانید همه نمازها را قضا کنید یک راهکار دارم اونم این است که باید به طور منظم و پیوسته شود تا موجب خستگی و دلزدگی نشود و بهترین پیشنهاد بنده به شما این است به ازای هر یک نماز ادا یک نماز قضا بخوانید و اگر هم در نماز جماعت شرکت می کنید که چه بهتر بین نمازهای می توانید نماز خود را قضا کنید.
دارای دیدگاه مهر 25, 1397 توسط بنده ای از بندگان خدا که به حکمتش ایمان  
سلام وقت بخیر

نماز قضاهایی ک در یک سال گاهی خونده شده گاهی نخونده شده و یادمون نیست دقیقا چندروز از سال رو نماز نخوندیم چیکار کنیم ؟

ممنون میشم پاسخ دهید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - Bandeh khoda -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...