اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

آیا محتلم شدن در خواب گناه دارد؟

0 امتیاز
65,506 بازدید
سوال شده دی 19, 1395 در فقه و احکام شرعی توسط بی نام  
آیا دیدن خواب های جنسی و جنب شدن در خواب گناه دارد؟
آیا ما مسئول خواب هایی كه می بینیم هستیم؟ آیا خواب های مستهجنی كه انسان می بیند برخاسته از روح اوست؟ آیا در صورت نامناسب بودن خواب ها، گناهی مرتكب شده ایم؟
آیا آمیزش (رابطه جنسی) داشتن با افراد مونث (آشنا و غریبه) در خواب، گناه محسوب می شود؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 19, 1395 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

آیا ارضا شدن در خواب گناه دارد؟
خواب هایی که انسان ها می بینند، منشاء های گوناگونی دارند؛ برخی از این خواب ها به خاطر نیازهای جسمانی هستند، برخی از این خواب ها به دلیل نگرانی ها و آشفتگی های روزانه فرد می باشد، دسته ای از این خواب ها نیز در ارتباط روح انسان با عالم بالا است (رویای صادقه) و بعضی از این خواب ها نیز ممکن است ناشی از وضعیت فیزیولوژیک بدن انسان باشد، مانند پری معده یا نامتعادل شدن محیط داخلی بدن
اما در همه این حالات دیدن خواب از اختیار انسان خارج است، و انسان هیچ تسلطی بر خواب دیدن یا ندیدن و یا محتوای آن به طور مستقیم ندارد، خصوصا در مواردی که خواب برآمده از یک نیاز جسمانی مانند نیاز جنسی باشد. در این موارد که فرد نیازهای جنسی اش در هنگام بیداری، رفع نشده است، ممکن است این نیاز او با مکانیزمی به نام احتلام و در طی خواب برطرف گردد. در این صورت ممکن است که فرد در خواب صحنه های جنسی ای که خودش هم در آنها نقش دارد را ببیند و در نهایت به اوج لذت جنسی برسد و ارگاسم را تجربه نماید.

خواب های جنسی
عمل آميزش در خواب با آشنا يا غريبه زنا نيست و گناه ندارد.

در نتیجه دیدن چنین خواب هایی و محتلم شدن در خواب گناه نیست. در واقع خدای مهربان و حکیم این مکانیزم را مانند یک سوپاپ اطمینان برای انسان قرار داده است، تا در شرایط خاص، قدری از فشار شهوت او کاسته شود.
البته ذکر این نکته مفید است که با توجه به اینکه در برخی از موارد، نوع خواب هماهنگ با تفکرات، عقاید، حالات جسمی و روحی فرد است، اگر انسان در زمان بیداری تقوا داشته باشد و در امور مربوط به خود و زندگی روزمره خود، آنگونه که خدای مهربان می خواهد زندگی نماید، به عنوان مثال در خوردن، نوشیدن، نگاه کردن، فکر کردن و ... تقوای الهی را رعایت نماید، چه بسا نوع خواب ها و رویاهای او نیز تغییر یافته و به سوی خواب های معنوی و روحانی گرایش بیابد.
بنابراین اگرچه در مواردی نوع خواب و محتوای آن هماهنگ با ویژگی های مادی و ماورائی فرد است، اما به لحاظ شرعی انسان در عالم خواب غیر مکلف است و از نگاه دین، دیدن خواب تحت اختیار انسان نمی باشد و انسان نیز هیچ مسولیتی در قبال خواب هایی که می بیند ندارد و حتی اگر محتوای این خواب ها نیز رفتارهایی کاملا غیر شرعی باشد، باز هم دیدن آنها گناه نبوده و نباید موجب نگرانی فرد بشود.

نکته:
اگر خواب، ماهیتی آزار دهنده دارد، مانند برقراری رابطه جنسی با محارم، یا تجاوز به دیگران یا مورد تجاوز قرار گرفتن یا ... در این صورت احتمالاً یک دلیل روانشناختی، مانند وجود یک تعارض حل نشده یا یک احساس سرکوب شده یا ... در کار می باشد و اگر فردی درگیر چنین خواب هایی باشد و به صورت مکرر و هر شب چنین خواب هایی می بیند، بهترین راه این است که با یک روانشناس به صورت حضوری مشورت نماید.

درباره فکر گناه
فکر گناه تا زماني که منتهي به انجام گناه نشود ، گناه محسوب نمي شود. ولي بي شک آثار نا مطلوبي بر روح انسان مي گذارد. (1)
پس تا وقتى که انسان خود را به گناه آلوده نکند، حتى اگر مقدمات آن را فراهم کرده باشد، (هر چند خود اين عمل نوعي تجري در مقابل مولا بوده و قبيح است) اما گناهى در نامه او ثبت نمى‏شود.
اما فکر و انديشه گناه، پاکى و صفاى قلب را از بين مى برد و انسان را به ارتکاب آن وا مى دارد. حضرت على(ع) فرمود:
«من کثر فکره فى المعاصى دعته إليها؛ (2) کسى که در مورد گناهان زياد فکر کند، گناهان او را به سوى خود مى کشند»
نيز فرمود:
«خوض النّاس فى شى‏ءٍ مقدّمة الکائن؛ (3) فرو رفتن و تفکّر در مورد چيزى، سرآغاز وجود و پيدايش آن است»
از اين رو حضرت مسيح به پيروان خود فرمود:
«موسى بن عمران به شما دستور داد زنا نکنيد، اما من به شما سفارش مى کنم فکر زنا را هم نکنيد، زيرا کسى که به زنا بيانديشد، مانند کسى است که در اتاق زيبا و رنگ آميزى شده ‏اى، آتش روشن کند. در اين صورت هر چند ممکن است خانه در آتش نسوزد، لکن دست کم دود آن را سياه و خراب مى کند» (4)

درباره احتلام در خواب
احتلام براى جوانان، پدیده اى طبیعى است اما سیكل تكرار آن به چندین عامل اساسى ارتباط پیدا مى كند و نمى توان براى تمام جوانان سیكل هفته اى و كمتر و یا بیشتر معین نمود.
سه گروه عوامل در سیكل این پدیده مؤثرند:
1- عوامل سرشتى و ژنتیكى 2- عوامل محیطى 3- تغذیه

عوامل سرشتى و ژنتیكى
از بین عوامل فوق عامل سرشتى و ژنتیكى در اختیار شما نیست و به توانایى هاى به ارث رسیده كه میزان نیاز جنسى را رقم مى زند بستگى دارد یعنى سیكل تكرار احتلام از ناحیه عامل ژنى وابسته به میزان نیاز جنسى فرد است.

عوامل محیطى
منظور از عوامل محیطى آن دسته از دیدنى ها ، شنیدنى ها و پدیده هاى محیطى دیگر است كه نیازهاى جنسى فرد را برمى انگیزد . بسیار از اوقات دیدن صحنه هاى محرك موجب به اوج رسیدن توان جنسى و تخلیه آن در خواب مى گردد. شاید شخصى كه با این پدیده هاى تحریك كننده برخورد مى كند مرتكب گناه نشود یعنى نگاه طبیعى و عارى از آلودگى داشته باشد ولى آن پدیده به صورت قهرى اثر خود را بر سیستم زیستى گذارده و توان جنسى را افزایش مى دهد و آن را سریع غنى ساخته و نیازمند تخلیه مى نماید.
بنابراین یك راه ، تأثیر عوامل محیطى تحریك كننده است و آدمى بر این گروه عامل سلطه دارد و مى تواند مطابق هدف خود آنها را به كارگیرد هم مى تواند از این عوامل بهره بردارى كند و میزان نیاز جنسى را افزایش دهد و هم مى تواند با حذف پدیده هاى محرك از محیط زندگى خود میزان نیاز جنسى و توان جنسى را كاهش داده و به تبع آن سیكل تخلیه و احتلام را به عقب بیاندازد.
بر همین اساس توصیه ما آن است كه از تمام عوامل محیطى تحریك كننده پرهیز كنید و چشم از محرك هاى چشمى و شنیدارى بسته دارید تا میزان تأثیر این عامل را كاهش دهید.
در اینجا تذكر یك نكته ضرورى است كه عوامل محیطى شامل عوامل برانگیزنده قوت تفكر و تخیل نیز مى شود. یعنى شنیدن و دیدن صحنه ها و مطالب محرك و از جانب دیگر تفكر بر روى آنها موجب توجه ذهنى و اشتغالات ذهنى به این گونه صحنه ها و مطالب خود به خود تأثیر در افزایش توان جنسى دارد و بیشتر اوقات این افكار موجب كوتاه شدن سیكل احتلام مى گردد از این روى توصیه مى شود اكیدا ذهن و فكر خود را به این گونه امور مشغول نسازید كه فكر پریشان، خواب پریشان مى آورد.

عامل تغذیه
این عامل همانند عوامل محیطى عاملى ارادى است و تأثیر قهرى زیستى دارد و با مصرف غذاهاى پرانرژى و افزاینده توان جنسى ، سیكل احتلام كوچك گشته و تكرار پذیرى سریع و زده پیدا مى كند ، لذا توصیه مى شود از غذاهایى كه به سطح توان جنسى تأثیر مثبت دارد و آنها را افزایش مى دهد اجتناب كنید. مانند : پیاز ، تخم مرغ ، ادویه هاى بسیار تند ، غذاهاى پرچرب و مصرف نوشیندنى در وسط غذا و گوشت قرمز و ...
از طرف دیگر، از غذاهایى كه تأثیر منفى دارند و توان جنسى را كاهش مى دهد بیشتر استفاده كنید مانند سبزیجات ، ماست و پنیر كم چرب ، گوشت دریایى و . . .

راه کارهایی برای کاهش دفعات احتلام
اگر احساس مى كنید كه این اتفاق بیش از اندازه براى شما مى افتد ، با رعایت كردن راهكارهاى زیر مى توانید تعداد دفعات آن را كم كنید: (پیگیرى دقیق و جدى این دستورات به شما در كاهش احتلام كمك خواهد كرد. انشاءالله)
1. سعى كنید به هنگام خواب، شكمتان بیش از حد معمول پر نباشد.
2. از پوشیدن لباس‌هاى تنگ و چسبان اجتناب كنید . همچنین لباس هاى زیرتان خیلى نرم و یا خیلى زبر نباشد.
3. قبل از خواب حتماً به توالت بروید. نیمه شب هم اگر احساس كردید مثانه تان پر است، از خواب برخواسته و آن را تخلیه نمایید.
4. از نگاه كردن به مناظر، فیلم‌ها و تصاویر تحریك كننده، خوددارى كنید و تمرین كنید كه به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه كنید.
5. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى‌هاى تحریك‌كننده و فكر كردن در این امور، دورى كنید.
6. از خوردن مواد غذایى محرك (مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم‌مرغ، گوشت قرمز و غذاهاى پرچرب) اجتناب و به میزان ضرورت اكتفا كنید.
7. سعى كنید محل خواب شما گرم نباشد و حتى الامكان در جاى خنك بخوابید.
8. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز كنید. (به خصوص شب‌ها و قبل از خوابیدن)
9. هیچ‌گاه كاملا عریان نشوید و به اندام عریان خود یا دیگرى نگاه نكنید.
10. از دست‌ورزى با اندام جنسى خود، اجتناب نمایید.
11. سعى كنید با وضو بخوابید و قبل از خواب، كمى قرآن تلاوت نمائید.
12. اگر مى توانید، بعد از اذان صبح و قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شوید.
13. سعى كنید قبل از خواب، نیروى تخیلتان را كنترل كنید و به مسائل تحریك كننده و جنسى فكر نكنید. همیشه موضوعاتى براى فكر كردن داشته باشید تا در مواقع بیكارى و یا قبل از خواب به آن ها بیاندیشید تا فرصت براى خیال پردازى هاى جنسى نداشته باشید.
14. به هنگام خواب، به روى شكم نخوابید.
15. به منظور تخلیه انرژى زائد بدن، به طور منظم و زیاد ورزش كنید.
16. هفته‌اى یكى دو روز، روزه مستحبى مفید است و اگر توان آن را ندارید، میزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش دهید و یا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كنید.
17. از سخن گفتن ملایمت‌آمیز، شوخى و خنده با نامحرمان خوددارى كنید.
18. قبل از خواب، دعایى را كه براى جلوگیرى از احتلام در مفاتیح الجنان آمده، بخوانید.
معاویه بن عمار از امام صادق (ع) نقل می کنند که ایشان فرمودند: اگر از جنب شدن نگرانی، هنگام خواب، این دعا را بخوان:
اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الِاحْتِلَامِ وَ مِنْ سُوءِ الْأَحْلَامِ وَ مِنْ أَنْ یَتَلَاعَبَ بِیَ الشَّیْطَانُ فِی الْیَقَظَةِ وَ الْمَنَام‏ (5)
خدایا از جنابت و از خواب های بد، به تو پناه می برم و نیز از آن که شیطان در خواب و یا بیداری مرا بازیچه خویش قرار دهد.

پی نوشت:
1. آية الله مکارم، بخشي از مسائل کثير الابتلا، س162
2. استفتا ئات، س791.
3. غررالحکم، ج5، ص321.
4. غررالحکم ،ج3، ص451

برگرفته از: روانشناسی و مشاوره پرسمان دانشجویی - پاسخگو - پرسمان دانشجویی - اسلام کوئست

لطفا برای کسب اطلاعات و اطمینان بیشتر، با دفتر مرجع تقلیدتان تماس حاصل فرمایید.

دارای دیدگاه آبان 17, 1397 توسط بی نام  

سلام خیر ببینید ان شاءالله  بعضی وقتا خواب سکس می بینم با اینکه در بیداری اصلا شهوتی نبوده و نیستم حتی میل جنسی هم ندارم اطلاعاتی هم ندارم  خیلی احساس گناه می کردم خیالمو راحت کردید. یه دنیا ممنون

دارای دیدگاه دی 19, 1397 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30
عرض سلام و احترام
خواهش می کنم
التماس دعا
یا علی

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...