اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

آیا جادو واقعیت دارد؟

+1 امتیاز
233 بازدید
سوال شده بهمن 19, 1393 در متفرقه توسط بی نام  
آیا سحر و جادو حقیقت دارد؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 21, 1393 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 23 30

سحر و جادو واقعیت دارد. قرآن وجود آن را تأیید کرده، ولی سحر و جادو که حرام و در حکم کفر است، از دست هر کس بر نمی آید. بسیاری از چیزهایی را که جادو و جنبل می نامیم، القاهای روحی و روانی است که به جهت پذیرش ما، تأثیرگذار شده است. ما می توانیم با اتکاء به خدا و با پناه بردن به او، از تأثیرهای روحی و روانی در امان باشیم.
سنت حاکم بر جهان، قانون عمومي اسباب و مسببات يا همان علت و معلول است. خداوند جهان را آفريده و آن را بر اساس قانون علت و معلول نظام داده است. اين نظام را بر همه اجزاي هستي حاکم کرده و اراده اش بر اين است که همه چيز از اين مجرا، يعني از طريق علت خودش و با نظم و نظام به وجود آيد و دوام يابد و از بين برود.
قانون علیت حکم مي کند که آهن تيز برنده باشد. اگر کسي از آن شمشيري ساخت و بر گردن کسي زد، آن گردن را ببرد. خدايي که چنين اثري در شمشير تيز قرار داده، به ما انسان ها حکم کرده که شمشير تيز براي زدن گردن فسادگران و ظالمان ستمگر و... است؛ نبايد آن را به گردن مظلومان بزنيد.
از طرف ديگر، خدا انسان ها را آفريده و به آن ها قدرت و توان داده، آنان را به سوي حق دعوت کرده، از پيمودن غير آن نهي کرده تا با اختيار و آگاهي رهرو حق يا باطل گردند. آنان هم مي توانند رهرو حق شوند و هم باطل. اين گونه نيست که امکان ظلم و ستم و تجاوز و... نداشته باشند؛ زيرا اگر اين امکان را نداشتند، امتحان معنا پيدا نمي کرد. بايد بتوانيد شمشير به گردن مظلوم بزنيد و شمشير وقتي به گردن او مي خورد، بايد آن را ببرد تا بتوان به شما گفت با شمشير به گردن مظلوم نزن. اگر نتوانيد بزنيد يا اگر شمشير نبرد، ديگر نمي توانيد بگوييد: نزدم و نبريدم.
سحر و جادو هم يک سبب است که ساحر با به کار بردن آن، بر کارهايي که حرام است، توانمند مي گردد. به قول قرآن مي تواند بين زن و شوهر اختلاف بيندازد و.... اگر بنا باشد اين سبب کارگر نباشد، بايد قانون علت و معلول نقض گردد و با وجود علت، معلول وجود نيابد. اين نقض سنت حاکم بر جهان، از خداي حکيم صورت نمي گيرد؛ همچنان که سنت امتحان خدشه دار مي شود. اما خدا براي بندگان پناهگاه قرار داده و آن، پناه بردن به خود او است. خدا اجازه داده سحر ساحر اثر کند؛ همچنان که اجازه داده استعاذه و پناه بردن مؤمن هم اثرگذار باشد و تأثير گذاري سحر ساحر را خنثي کند. بنابراين، خدا راضي نيست که بدخواهان به مقصود خود برسند؛ ولي براي در امان ماندن آنان لازم نيست قانون حاکم بر آفرينش را نقض کند؛ بلکه با همان قانون و با معرفي عامل قوي تر به بندگان خود، راه خنثي کردن اثر سحر ساحر را مي آموزد.
اين که مؤمنان به پناه بردن به خدا و خواندن دعاها و آيات وارد در اين موضوع با خلوص و تضرع دعوت شده اند، راه نجاتي است در برابر سحر ساحران. اگر خود را به خدا بسپاريم، هيچ ساحر و غير ساحري نمي تواند به ما ضربه اي بزند؛ زيرا که خدا در حق بندگان پناه جو، باطل کننده سحر است.
اما این که می گویند بخت فلان کس را بسته یا محبت فلان زن را از دل شوهرخارج کرده اند و ...، این ها بیش تر همان القاهای روحی و روانی است که ما با پذیرفتن آن ها به القا کنندگان میدان می دهیم. گاهی هم به افراد بی صلاحیت مراجعه کرده و با گرفتن دعاها و دستور عمل های غیر معتبر، به ترویج خرافات دامن می زنیم؛ در حالی که اصل مطلب، توهم و خیال بوده و واقعیت خارجی ندارد.
کسی نمی تواند بخت دیگری را ببندد و روند زندگی او را تغییر دهد. این ها همان "دمنده در گره ها" [النفاثات فی العقد] هستند که با القاهای شیطانی خود و پذیرش ساده لوحانه ما، به اهداف شوم خود می رسند. راه مقابله با این ها هم فقط ایمان و توکل و پناه بردن به خدا و توسل و تضرع به درگاه خدا و اولیای او است تا به اطمینان قلب برسیم، با مشکلات درافتیم، آن ها را حل کنیم، از سختی ها نهراسیم و شکسته نشویم؛ بلکه با تحمل و تدبیر، آن ها را به شادی تبدیل کنیم.
می توانید برای در امان ماندن از این امور، سوره مبارکه صافات، چهار قل، آیة الکرسی و دعای هفتم صحیفه سجادیه را بخوانید.

برگرفته از: پاسخگو

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
2 پاسخ 57,056 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

87 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  • حسام گلیکانلو (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 08, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  تاییدشده
  - Mordemoteharek -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...