اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

آیا چله بریدن برای فرزند دار شدن مورد تایید اسلام است؟

0 امتیاز
58,609 بازدید
سوال شده آبان 11, 1395 در اجتماعی توسط بی نام  
دوباره دسته بندی کردن آبان 28, 1395 توسط العبد
افرادی فرزند دار نشدن زن را به خاطر افتادن چله می دانند و برای بریدن چله افعال عجیب و غریبی انجام می دهند.آیا این افعال طبق دستورات اسلام و فرمایشات اهل بیت مرسوم شده یا از خرافات است؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آبان 20, 1395 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

با عرض سلام و احترام و با تشکر از ارتباطتان با پاسخگوی دینی شیعه سِی
پاسخ کوتاه
با جست و جویی که ما در منابع روایی انجام داده ایم، از چله بریدن برای حامله شدن، چیزی نیافتیم. اما در رابطه با دعا برای بچه دار شدن، توجه به چند نکته لازم به نظر می رسد.
1. دنیا محل آزمایش است، و هر کس به نوعی آزمایش می شود؛ یکی با سرمایه؛ یکی هم با فقر؛ یکی با فرزند و یکی با نداشتن فرزند و ... .
2. با توجه به این که تمام اتفاقات در هستی به دست قدرت بی نهایت الاهی است، پس باید از او خواست تا گره ها باز و مشکلات رفع شود.
3. با توجه به این که معصومان (ع) نسبت به سایرین از دانش بیشتری برخودارند؛ از این رو در مواردی که دعاهای ویژه ای را معرفی نمودند که حتماً تأثیرگذارتر از سایر دعاها است، پس در این گونه موارد پسندیده است از این دعاها استفاده شود.
4. نظام عالم بر اساس اسباب و مسببات بنا نهاده شده است؛ بنابر این باید ارتباط با خدا و دعا ما را از رفتن به پیش پزشک و درمان از آن طریق، باز ندارد، تا با حفظ این ارتباط از اسبابی که خدا برای ما قرار داده نیز بهره بگیریم.

پاسخ تفصیلی
با جست و جویی که در منابع روایی مان انجام دادیم اثری از چله بریدن برای حامله شدن، نیافتیم.
یکی از بزرگ ترین آفات هر دینی گرایش مردم به خرافات است. بحث چله بریدن در زنان برای حامله شدن یا برای تسریع در امر ازدواج و یا برای رشد استخوان های بچه، همه از خرافاتی است که هیچ اثر و نشانه ای از آن در متون روایی یافت نشد. همان طور که فهمیدن این طور مطالب از قرآن بیشتر شبیه به دروغ و کذب است. بسیاری با همین شگردها مردم را به دور خود جمع می کنند و از آنان سوء استفاده های مادی و یا احیانا غیر مادی می کنند. بهتر است انسان به جای مراجعه به این امور به خداوند توکل کند و از او کمک بطلبد و مطمئن باشد که خداوند خیر و مصلحت او را می خواهد.

اما در رابطه با دعا برای بچه دار شدن، توجه به چند نکته لازم به نظر می رسد.
1. دنیا محل آزمایش است، و هر کس به نوعی آزمایش می شود؛ یکی با سرمایه؛ یکی هم با فقر؛ یکی با فرزند و یکی با نداشتن فرزند و ... .

2. تمام اتفاقات که در هستی به وجود می آید، به دست قدرت بی نهایت الاهی است، اگر کسی صاحب فرزند است خدا به او داده و اگر ندارد خدا به او نداده، خداوند در قرآن می فرماید: «یا (اگر بخواهد) پسر و دختر- هر دو- را براى آنان جمع می کند و هر کس را بخواهد عقیم مى‏گذارد؛ زیرا که او دانا و قادر است‏»؛ [1] از این رو باید از او خواست تا گره ها باز و مشکلات رفع شود، البته این بدان معنا نیست که بشر تأثیری در کارها ندارد، بلکه چه بسا منشأ بسیاری از کارها ما باشیم، ولی ندانسته آن را تماماً به خدا نسبت دهیم.

3. با توجه به این که معصومان (ع)، واسطه فیض الاهی بوده و نسبت به سایرین از دانش بیشتری برخودارند؛ از این رو در مواردی که دعاهای ویژه ای را معرفی نمودند که حتماً تأثیرگذارتر از سایر دعاها است، پس در این گونه موارد پسندیده است از این دعاها استفاده شود.

دعاهایی در خصوص فرزند دار شدن
در مورد موضوع مورد سؤال نیز دعاهایی از معصومان (ع) به ما رسیده که به برخی اشاره می کنیم.
الف. امام محمد باقر (ع) فرمود: اگر کسی بخواهد همسرش حامله شود در روز جمعه دو رکعت نماز با رکوع و سجود طولانی بگزارد و پس از آن بگوید: اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِمَا سَأَلَکَ بِهِ زَکَرِیَّا إِذْ قَالَ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ اللَّهُمَّ هَبْ لِی ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعاءِ اللَّهُمَّ بِاسْمِکَ اسْتَحْلَلْتُهَا وَ فِی أَمَانَتِکَ أَخَذْتُهَا فَإِنْ قَضَیْتَ فِی رَحِمِهَا وَلَداً فَاجْعَلْهُ غُلَاماً وَ لَا تَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ فِیهِ نَصِیباً وَ لَا شِرْکاَ. [2]

ب. على بن محمد نصیرى می گوید با دختر جعفر بن محمود ازدواج کردم و او را بسیار دوست داشتم، ولی مدّتى گذشت از وى صاحب فرزندى نشدم، خدمت حضرت رضا (ع) رسیدم و موضوع را به ایشان عرض کردم، حضرت تبسّم کرد و فرمود: در انگشترى که نگین آن فیروزه است بنویس «رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ». راوی می گوید من این کار را کردم و یک سال از این قضیه گذشت خداوند به من پسرى عنایت فرمود. [3]

4. دعا و ارتباط با خدا محدود به زبان و الفاظ خاصی نیست، بلکه به هر نحوی که بنده بتواند با خدایش صحبت کند، همان مطلوب و شایسته است که آن را انجام دهد، بنابر این اگر بر فرض در موردی دعای خاصی به دست ما نرسیده، معنایش این نیست که پس ما می توانیم به خرافات پناه ببریم، بلکه به طور طبیعی و عادی می توانیم با خدا سخن بگوییم و از او حاجاتمان را بخواهیم.

5. گفتنی است که دعا کردن منافاتی با مراجعه به پزشک ندارد، بلکه نظام عالم بر اساس اسباب و مسببات بنا نهاده شده است و چه بسا شفای بیماری در عمل به نسخه فلان پزشک قرار داده شده باشد؛ از این رو باید ارتباط با خدا و دعا ما را از رفتن به پیش پزشک و درمان از آن طریق باز ندارد، با حفظ این ارتباط از اسبابی که خدا برای ما قرار داده نیز بهره بگیریم.

پی نوشت:
[1] . شوری، 50.
[2] . کلینی، کافی، ج ‏3، ص 482 ، دار الکتب الإسلامیة تهران، 1365 هـ ش.
[3] . عطاردى، عزیز الله، مسند الإمام الرضا علیه السلام، ج ‏2، ص 366، آستان قدس( کنگره)، چاپ اول، مشهد، 1406 ق ؛ حر عاملی، وسائل‏الشیعة، ج 5، ص 95، مؤسسه آل البیت علیهم‏السلام قم، 1409 هـ ق.

برگرفته از: اسلام کوئست (1، 2)

0 امتیاز
پاسخ داده شده آبان 20, 1395 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

خرافۀ چلّه بریدن برای بخت گشایی
یکی از خرافاتی که در بین مردم رواج دارد چلّه بریدن برای بخت گشایی در امور مختلف است؛ به عنوان نمونه گفته شده: «اگر بچه ای در چلّه باشد، استخوان های آن بچه خوب رشد نمی کند و بچه ضعیف الجثّه بار می آید و قد او کوتاه می ماند. برای بریدن چلّه کودک، مقداری نخ ابریشم سرخ و سفید را از نوک انگشتان پا تا سر بچه، با آن نخ اندازه گرفته و این دعا را (اعوذ بالله من الشیطان الرجیم سبحان الله الملکُ الجبّار سُبحان الله العَزیز الغفّار سُبحان الله الکبیر المتعال؛ بریدم چله فلان بن فلانه را (و اگر دختر بود به جای بن، بنت بگوید) از دیو و پری و آدمی و بنات حوا بحق محمّد و اله)، چهار بار بر آن نخ می خوانند و فوت می کنند. سپس آن نخ را به چهار قسمت تقسیم نموده و در چهار گوشه اتاق دفن می نمایند و معتقدند آن مرض رفع خواهد شد».[1]

همچنین گفته شده: «اگر زنی در چلّه افتاده باشد هرگز فرزند دار نمی شود و اطبا هم از آن سر در نخواهند آورد. اگر زنی که فرزنددار نمی شود و در چلّه است این دعا را بنویسند و آن زن همراه خود داشته باشد، حامله خواهد شد: «بسم الله الرّحمن الرّحیم لا اله الا الله الملکُ الحَقُ المبین قُل جاءالحق و زَهَق الباطل انّ الباطِلَ کانَ زهوقا وَ نُنَزّلُ من القران ما هُوَ شفاءٌ وَ رَحمَه للمؤمنین برحمتک یا ارحم الراحمین شرّ الربیعَ وَ هُوَ اللهُ العلیم وَ قُل جاءَ الشرّ الربیعه باطِل وَ هُوَ السّمیع العلیم وَ قُل جاءَ الشرّالربیعه باطِل وَ هُوَ اللهُ العلیم وَ قُل جاءَ الشَرّ کُلِّ اشیاء باطل وَ هُوَ اللهُ العزیز الحمید یَوم یَنظَرون نضرَه النعیم م م ا م ء ۹ م ۲ م ۴».[2]

یکی از مواردی که از خرافۀ چلّه بریدن نقل شده، این مورد است که مثلاً «خانمی با باز کردن قرآن به دختری ۴۰ ساله که ازدواج نکرده، گفته چلّه افتاده؛ یعنی برای کسی دیگر کاری کرده اند و چلّه بر تو افتاده باید دعا بگیری!».[3]

در باره این موارد باید گفت: یکی از بزرگ ترین آفات هر دینی گرایش مردم به خرافات است. بحث چلّه بریدن در زنان برای حامله شدن یا برای تسریع در امر ازدواج و یا برای رشد استخوان های بچه، همه از خرافاتی است که هیچ اثر و نشانه ای از آن در متون روایی نیست. همان طور که فهمیدن این طور مطالب از قرآن بیشتر شبیه به دروغ و کذب است. بسیاری با همین شگردها مردم را به دور خود جمع می کنند و از آنان سوء استفاده های مادی و یا احیاناً غیر مادی می کنند. بهتر است انسان به جای مراجعه به این امور به خداوند توکل کند و از او کمک بطلبد و مطمئن باشد که خداوند خیر و مصلحت او را می خواهد.

دعاهایی برای گشایش بخت در روایات وارد شده که با توجه به این که معصومان (ع)، واسطۀ فیض الاهی بوده و نسبت به سایرین از دانش بیشتری برخوردارند؛ از این رو در مواردی که دعاهای ویژه ای را معرفی نموده اند، حتماً تأثیرگذارتر از سایر دعاها است، پس در این گونه موارد پسندیده است از این دعاها استفاده شود.[4]

البته باید توجه داشت که دعا و ارتباط با خدا محدود به زبان و الفاظ خاصی نیست، بلکه به هر نحوی که بنده بتواند با خدایش صحبت کند، همان مطلوب و شایسته است که آن را انجام دهد، بنابر این اگر بر فرض در موردی دعای خاصی به دست ما نرسیده، معنایش این نیست که پس ما می توانیم به خرافات پناه ببریم، بلکه به طور طبیعی و عادی می توانیم با خدا سخن بگوییم و از او حاجاتمان را بخواهیم.[5]

پی نوشت:
[1]. ر.ک: سایت علوم غریبه.
[2]. همان.
[3]. ر.ک: نمایه ۸۳۳۴ (سایت اسلام کوئست: ۸۳۹۵).
[4]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج ‏۳، ص ۴۸۲، دار الکتب الإسلامیه، تهران، ۱۳۶۵ هـ ش، امام محمد باقر (ع) فرمود: «اگر کسی بخواهد همسرش حامله شود، در روز جمعه دو رکعت نماز با رکوع و سجود طولانی بگزارد و پس از آن بگوید: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِمَا سَأَلَکَ بِهِ زَکَرِیَّا إِذْ قَالَ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ اللَّهُمَّ هَبْ لِی ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعاءِ اللَّهُمَّ بِاسْمِکَ اسْتَحْلَلْتُهَا وَ فِی أَمَانَتِکَ أَخَذْتُهَا فَإِنْ قَضَیْتَ فِی رَحِمِهَا وَلَداً فَاجْعَلْهُ غُلَاماً وَ لَا تَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ فِیهِ نَصِیباً وَ لَا شِرْکاَ»؛ عطاردى، عزیز الله، مسند الإمام الرضا (ع)، ج ‏۲، ص ۳۶۶، آستان قدس( کنگره)، چاپ اول، مشهد، ۱۴۰۶ ق؛ حر عاملی، وسائل‏الشیعه، ج ۵، ص ۹۵، مؤسسه آل البیت علیهم‏السلام، قم، ۱۴۰۹ هـ ق، على بن محمد نصیرى می گوید: با دختر جعفر بن محمود ازدواج کردم و او را بسیار دوست داشتم، ولی مدّتى گذشت از وى صاحب فرزندى نشدم، خدمت حضرت رضا (ع) رسیدم و موضوع را به ایشان عرض کردم، حضرت تبسّم کرد و فرمود: «در انگشترى که نگین آن فیروزه است بنویس «رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ». راوی می گوید من این کار را کردم و یک سال از این قضیه گذشت، خداوند به من پسرى عنایت فرمود.
[5]. برای آگاهی بیشتر ر.ک: نمایه های  ۳۰۸۲ (سایت اسلام کوئست: ۳۳۳۵) (دعا نویسی و رفع گرفتاری ها)،  ۱۹۷ (سایت اسلام کوئست: ۹۸۳) (شرایط استجابت حتمى دعا)، ۶۷۸۲ (سایت اسلام کوئست: ۶۸۸۴) (نماز حاجت برای باز شدن بخت دختران) و ۸۷۱ (سایت اسلام کوئست: ۱۰۸۷) سریع الاجابه ترین دعاها

برگرفته از: دایره المعارف اسلام پدیا

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
3 پاسخ 352 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...