اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

حکم نگاه اتفاقی به عکس مبتذل در بازی های کامپیوتری

0 امتیاز
1,515 بازدید
سوال شده مرداد 29, 1395 در متفرقه توسط پیمان رستمانی  

سلام

من‌ بک پسر ۱۷ساله هستم و گیمر هستم.وقتی بازی میکنم بدون این که اطلاع داشته باشم بازی صحنه ای دارد یا نه یهو یک زن نیمه لخت میاد که کلا سینه های آن پیداس.ولی از شکم‌ به پایین پوشیده است.من اصلا اطلاعی از محتوای بازی ندارم و فقط به خاطر کیفیت بازی میکنم.اصلا هم‌تحریک نمیشم.وقتی این صحنه میاد جلوم سریع مانیتورو خاموش میکنم که نبینم اصلا من به خاطر این جور چیزا بازی نمیکنم
شهوتم هم‌تحریک نمیشه چون سریع مانیتورو خاموش میکنم
بازی کردن این جور بازی ها حرامه؟؟؟؟
مرجع تقلیدم هم امام خامنه ای هستن


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده شهریور 26, 1395 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 22 30

با عرض سلام و احترام و با تشکر از ارتباطتان با پاسخگوی دینی شیعه سِی
پاسخ پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله خامنه ای در این خصوص را خدمتان عرض می کنم:
«در صورتی که مستلزم مفسده و خوف وقوع در حرام باشد، جایز نیست.»

اما به طور کلی باید خدمتتان عرض کنم که دیدن اینگونه تصاویر حتی اگر در آن لحظه باعث تحریک نگردد اثرات بدی بر روح شما گذاشته و به تدریج آسیب های فراوانی به شما وارد خواهد کرد.

اثرات شوم دیدن تصاویر مستهجن
یکی از قدرتمندترین نیازها و غرایزی که در انسان وجود دارد، غریزه جنسی است. نیاز جنسی مانند نیاز به آب و غذا از نیازهایی است که بایستی از روش صحیح ارضا گردد.
از نظر علم و تجربه ثابت شده است که یکی از عوامل اصلی و ناخودآگاه تحریک و ترشّح غدد و هورمون‌های جنسی، نگاه است. نگاه به نامحرم، هر چند بدون قصد تلذّذ باشد، عمل طبیعی و غریزی خود را انجام می‌دهد و زمینه تحریک شهوت انسان را در زمان نگاه یا بعد از آن ایجاد می‌کند. تحریک غریزه جنسی به گونه نامشروع نیز آثار شوم و نکبت بار فراوانی بر ابعاد مختلف انسان و جامعه بشری ایجاد می‌نماید. اسراف، انحراف و هدر رفتن نیروهای فکری ، اجتماعی و معنوی انسان، زمینه‌سازی سردی روابط خانوادگی (شخصی که نگاه خود را کنترل نمی‌کند، با یک همسر ارضا نمی‌شود)، حالت حسرت و ناکامی، از دست دادن آرامش روانی، میل به گناه (لواط، زنا، استمنا و …) و بالأخره گرایش به گناهان مختلف، از جمله آثار سوء نگاه حرام است که در عرصه زندگی فردی، خانوادگی و اجتماع ظاهر می‌گردد.
امام علی(ع) می‌فرماید:
«چشم، پیش قراول دل، جلودار فتنه، دام شیطان است و نگاه حرام سبب کاشتن بذر شهوت و نهال گناه (زنا و لواط، استمنا و …).» [1]
نگاه به نامحرم باعث سختی زندگی و زیادی حسرت و افسوس است.
«قرآن کریم» در این مورد می‌فرماید:
«قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِک أَزْکی‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یصْنَعُونَ؛ [2]
به مؤمنان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و عفاف خود را حفظ کنند، این برای آنان پاکیزه‏تر است. خداوند از آنچه انجام می‏دهید، آگاه است!»
برخی آثار فاجعه‌آمیز نگاه کردن به فیلم‌های غیراخلاقی را می‌توان این‌گونه برشمرد:

۱. کاهش شدید عشق:
چنین افرادی از توان عاطفی کمتری برخوردارند و در روابط عاشقانه توفیق کمتری کسب می‌کنند.

۲. تاثیرات فیزیولوژیک:
سلامت جنسی انسان که تأثیر عمیقی در سلامت جسمی و روانی او دارد، حاصل ارضای معقولی است که در پی تحریک واقعی و نیاز حقیقی فیزیولوژی بدن اتّفاق افتاده باشد. حفظ نکردن این تعادل، از عقلانیّت انسان می‌کاهد و او را وادار به گناه می‌کند.

۳. تضعیف انسانیّت:
جنبه جنسی بسیاری از این افراد، عاری از ویژگی‌های انسانی می‌شود. آنها یک حالت «من غریبه» (جنبه تاریک) را توسعه می‌دهند که محور آن، شهوت جامعه‌ستیز و عاری از اکثر ارزش‌ها است.
مشاهده مکرّر و زیاد آن و در دسترس همه بودن این نوع فیلم‏ها حتّی به عنوان آموزش، باعث شکستن قبح و زشتی اموری است که اسلام، عقلا و عرف جامعه، آنها را زشت و قبیح می‏شمارند. حتّی انسان‏های مؤدّب و با نزاکت از بیان و ذکر برخی الفاظ که مستقیماً اشاره به یکی از اعضای بدن انسان می‏کند، اکراه دارند و آن را زشت و ناپسند و قبیح می‏دانند، چه رسد به اینکه به مشاهده، تجزیه و تحلیل آن بپردازند.

۴. از بین رفتن عفّت عمومی و اجتماعی در درازمدّت:
کسانی که این‌گونه فیلم‌ها را تماشا می‌کنند، در برخورد با افراد دیگر در اجتماع، نگاه جنسی دارند و شیطان همیشه برای گمراه کردن آنها امید دارد؛ زیرا آنها برای گمراهی و انحراف از مسیر الهی آمادگی لازم را دارند.

۵. نقش بستن تصاویر جنسی در مغز:
در اینجا بهتر است که به تجربه دکتر روان شناس، مک گاف در دانشگاه «کالیفرنیا» بپردازیم. یافته‌های او (که بسیار ساده شده‌اند) نشان می‌دهند که خاطرات تجربه‌هایی که به هنگام تحریکات احساسی (مثل تحریک جنسی) رخ می‌دهند، توسط هورمون غدّه آدرنال در مغز می‌نشینند و پاک کردن آنها دشوار است. این فرض می‌تواند تا حدودی اثر اعتیاد به هرزه‌نگاری و هرزه‌بینی را توصیف کند. خاطرات نیرومند تحریکات جنسی از تجربه‌های گذشته، خودشان را در صحنه مغز حفظ می‌کنند و مرتّباً به ذهن خطور می‌کنند و فرد را از لحاظ شهوانی تحریک می‌کنند. اگر او به هنگام این تخیّلات، استمنا کند، باعث تقویت پیوند بین تحریک جنسی و اوج لذّت جنسی می‌شود که همراه با منظره ویژه یا تکرار پی‌درپی آن صحنه در ذهن خواهد بود.

۶. تأثیر بر رفتار جنسی:
برخی از جامعه‌شناسان آلمانی ادّعا می‌کنند که عادت بیمارگونه دیدن عکس یا فیلم‌های پورنو (سکسی) بر رفتارها و برخوردهای جنسی معتادان پورنو تأثیر منفی دارد. تا جایی که این بیماران، از انجام سکس عادی و عشق‌ورزی، لذّتی نمی‌برند. کاربرانی که داوطلبانه برای ترک اعتیاد خود به روانکاو مراجعه کرده‌اند، اعتراف می‌کنند که دیدن پورنو، به بخش جدایی‌ناپذیر ارضای جنسی آنان تبدیل شده است و آنان نمی‌توانند بر «وسوسه و نیاز» دیدن این تصاویر غلبه کنند.

۷. انزوا و کاهش روابط اجتماعی:
پژوهشگران آلمانی معتقدند که اعتیاد به دیدن فیلم‌ها و تصاویر پورنو، همچنین سبب انزوا و دوری فرد از اجتماع و کاهش روابط اجتماعی او می‌شود.

۸. تحلیل توان عقل:
هر قدر که اطّلاعات موجود در ذهن، منظّم‌تر و دارای عناوین کمتری باشد، دسترسی عقل به آنها برای پردازش‌های جدید، مهیّاتر خواهد بود؛ امّا وجود داده‌های فراوان و متعدّد که فضای ذهن را بی‌جهت پر کرده باشند و با تکرار درگیری ذهنی و رفتار بیرونی تقویت شده باشند، باعث کاهش توان عقل به مقدار چشمگیری می‌شوند؛ علاوه بر آنکه این داده‌ها، دارای تأثیر بر هورمون‌های مختلف نیز بوده و تأثیرات ارگانیک را نیز درپی دارند.

۹. سقوط شخصیّت زن و مرد و تبدیل شدن به وسیله‌ای برای اشباع هوس‌های سرکش:
با پرداختن افراطی فرد به مسائل جنسی، شخصیّت او به شخصیّتی شهوانی تبدیل خواهد شد که تداعی‌ها و برداشت‌های وی با کوچک‌ترین ارتباطی (حتّی توهّمی) رنگ جنسی به خود می‌گیرد. کارکرد افراد برای چنین فردی، تنها ارضای غریزه جنسی است و اهتمام خود او نیز صرفاً بر ارضای همین بعد وجودی خویش است.

۱۰. آسیب جسمی:
علم پزشکی هنوز تا مرز شناخت بسیاری از بیماری‌ها فاصله‌ای طولانی دارد؛ چه بسا اموری که در زندگی روزمرّه ما وجود داشته باشند و ما به عنوان امور مفید از آنها استفاده کنیم و در آینده‌ای نزدیک ضرر آنها از نظر پزشکی ثابت شود. بنابراین اگرچه تاکنون برای هرزه‌بینی، اثر جسمانی مستقیم تشخیص داده نشده است (و احتمال این وجود دارد که با پیشرفت علم مشخّص گردد)؛ ولی قطعاً اثر غیرمستقیم دارد. یعنی نگاه به عکس و فیلم‌های مبتذل، غالباً موجب تحریک سیستم عصبی خودکار (سمپاتیک و پاراسمپاتیک) و تحریک شهوت می‌گردد، هم زمان ضربان قلب و تعداد تنفّس افزایش پیدا می‌کند، ترشّح برخی از هورمون‌ها در خون بالا رفته و تعادل هورمونی و روانی شخص، برای دقایقی و گاه ساعت‌ها و گاه روزها به مخاطره می‌افتد. اگر این رفتار به مدّت طولانی ادامه یابد، آثار آن، همه عمر فرد را در بر خواهد گرفت.

۱۱. پرخاشگری:
هرزه‌بینی نه تنها بر ذهن فرد، تأثیر مخرّب می‌گذارد، بلکه افراد را تشویق می‌کند تا از نظر جنسی بیشتر حالت سلطه‌جو و پرخاشگر داشته باشند.

۱۲. مقایسه:
به دنبال مشاهده این‏گونه فیلم‏ها، افراد مجرّد در آینده، به مقایسه آنچه در فیلم دیده‏اند و آنچه از همسر خود انتظار دارند، می‏پردازند و در نتیجه نقایص و کمبودها و ضعف‌های احتمالی خود و همسر خویش در ذهن فرد برجسته شده و چه بسا باعث کاهش تمایل و علاقه به همسر انتخاب شده خود می‏شود و به تدریج، کانون خانواده را دچار اختلال و فروپاشی می‏کند.

۱۳. دیدن عکس‌ها و فیلم‌های مبتذل:
دیدن این عکس‌ها و فیلم‌ها، به ویژه جوانان را در یک حال تحریک دائم قرار می‌دهد، تحریکی که سبب کوبیدن اعصاب آنان و ایجاد هیجان‌های بیمارگونه عصبی و گاه سرچشمه امراض روانی می‌گردد.

۱۴. سستی ایمان:
این گناه، پیوند انسان با خدا را سست و در صورت استمرار، این پیوند را قطع و ایمان او را زایل می‌گرداند، غریزه جنسی انسان را به طور افراطی تحریک کرده، او را از فعّالیت‌های مثبت انسانی بازداشته و به سمت ارتکاب فحشا و منکرات سوق می‌دهد. بدین وسیله، انسانیّت انسان را که سرمایه وجودی انسان است، از او سلب می‌کند.

۱۵. محروم شدن از شیرینی و لذّت انس با خدا:
هوشیار بودن این تصاویر در ذهن و مرور دائمی و ناخودآگاه آن، حضور قلب را در عبادات، به خطر می‌اندازد و تکرار نافرمانی خدا، بهره رابطه با او را از بین می‌برد.

۱۶. مردن دل‌ها و افسردگی:
همان‌گونه که روایات نیز بر این امر تصریح دارند، ولنگاری جنسی و ارتباطی، باعث بروز قساوت قلب می‌شود و مرگ معنوی و روانی قلب را درپی دارد.

۱۷. تأثیرات منفی در زندگی زناشویی
مشاهده مکرر و زیاد آن و در دسترس همه بودن این نوع فیلم‏ها (حتی به عنوان آموزش) باعث شکستن قبح و زشتی اموری است که اسلام، عقلاء و عرف جامعه آنها را زشت و قبیح می‌‏شمارند. حتی انسان‏های مودب و با نزاکت از بیان و ذکر برخی الفاظ که مستقیما اشاره به یکی از اعضاء بدن انسان می‌‏کند، اکراه دارند و آن را زشت و ناپسند و قبیح می‌‏دانند چه رسد به این که به مشاهده و تجزیه و تحلیل آن بپردازند.

پی نوشت:
[1] . میزان الحکمه، محمدمحمدی ری شهری. ماده النظر.
[2] . سوره مبارکه نور،آیه شریفه  30

برگرفته از: فاراقلیط - تبیان

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
0 پاسخ 1,960 بازدید
0 امتیاز
0 پاسخ 512 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

87 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  • حسام گلیکانلو (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 08, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - العبد -
  تاییدشده
  - Mordemoteharek -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  دوست
  - فاطمهام -
  پرسش معروف
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...