اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

وسواس فكري و توهين آمیز نسبت به مقدسات

0 امتیاز
9,633 بازدید
سوال شده بهمن 27, 1394 در اعتقادی توسط بی نام  
ویرایش شده بهمن 28, 1394 توسط العبد

نمى دانم چرا افکار زشت و توهین آمیز سراغ من می آیند.چند سال است که با آنها مبارزه میکنم. احساس میکنم به خاطر توهین های به خدا و امامان الان بلا به من نازل میشود.گاهی این افکار نعوذبالله خدای مرا نادان جلوه میدهد و میگوید چه خدایی است که در قبال گناهان تو به تو روزی میدهد و مهلت میدهد، باید زنده نماني ولی او فرصت میدهد. انگار که خدا نمیداند و من از او سواستفاده میکنم،اگر از امامان طلب حاجتی کنم، این افکار میگوید چه زود امام فریب تو را خورد و گول خورد و چه ساده است و اگر حاجتم را برآورده نکنند او را لعن میکند که اصلا هیچ کاری از آنها برنميايد ،وفاداری حضرت عباس را به چیز بدی نسبت میدهد،گاهی مثلا من در شهادت حضرت فاطمه در حال دعا خواندنم پاکی او را به سوال میبرد،گاهی در شب قدر الفاظ و اسم های خدا را ،سر نماز احساس میکنم که اصلا این حرف ها که ميشنوم را یک جز خارجی که مخالف من است ولی در وجودم هست ميگويد

دارای دیدگاه آذر 23, 1397 توسط بدبخت عالم  
سلام من زمان زیادی نیست که با این افکار مبارزه میکنم 5 ماه .  این درست نیست که من رو از نماز و قران اواره کرده
مثلا فکر می کنم که .......
اصلا قابل زبانداوردن هم نیست حتی نوشتن
من هم در نماز هم در دعا هم در قران و هم در کل زندگی منو خراب کرده
دیگه نمیدونم چه کار بکنم من درباره کل امامان اینگونه فکر را کردم مخصوصا در باره ی حضرت زهرا و حضرت علی
دیگر نمیدانم کدام در را بزنم
لطفا همکاری کنید من چند روز پیش حتی فکرم به خودکشی امد که خودکشی کنم اما گفتم که اگر درمان نشد این کار را انجام میدهم مرگ و زندگی من دست شماست ...    .....       ....


کانال های مذهبی شیعه سِی

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 28, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

با عرض سلام و تشکر بابت ارتباطتان با شیعه سِی
در خصوص سوال شما، پرسش مشابهی پیش از این در شیعه سِی مطرح شده است که شاید خواندن آن برای شما مفید باشد (در هنگام نماز خواندن افکار بد و زشتی در ذهن خطور میکند نمازم باطل می شود؟)
اما جدا از توضیحاتی که در پاسخ آن سوال داده شده است، پاسخ دیگری نیز خدمتتان ارائه می کنم، ان شاءالله مفید واقع شود.

افکار توهین آمیز نسبت به مقدسات (بخش اول)
لازم است مشكلی كه شما مطرح فرموده اید را از چهار جنبه مورد بررسی قرار دهیم.
1- جنبه مذهبی و شرعی و اینكه آیا به خاطر این افكار، گناهی به شما تعلق می گیرد یا نه و آیا این گونه افكار موجب ارتداد و خروج از دین می شود یا نه، زیرا امكان دارد نگرانی شما به خاطر تعلق احتمالی گناه برای داشتن این گونه افكار باشد.
2- جنبه روانشناختی این مشكل كه مراد از آن تحلیل روانشناختی مشكل فوق است.
3- جنبه آسیب شناسی روانی مشكل فوق، بدین معنی كه مشكل شما در كدام دسته از اختلالات روانی قرار می گیرد. و برای درمان آن باید چه اقداماتی انجام داد.
4- جنبه مداخلات درمانی برای حل مشكل فوق

جنبه دینی
در مورد جنبه دینی مشكل، باید عرض نمایم كه اولا گناه و ثواب بر اعمال اختیاری ما تعلق می گیرد، نه آنچه كه خارج از اختیار ما است، و همین طور ارتداد در جایی برای شخص ثابت می شود كه به اختیار خود اقدام به سب و دشنام دادن به مقدسات كرده باشد و افكاری از این دست كه ما در روانشناسی، نام افكار وسواسی اجباری بر آن می نهیم، خارج از اراده و اختیار شخص به ذهن وی وارد می شوند و لذا گناه و یا هیچ اثر شرعی دیگر در قبال آنها به وی تعلق نمی گیرد.
به خاطر همین است كه وقتی شخصی به حضور پیامبر گرامی اسلام (ص) می آید و می گوید كه هنگام نماز توهین های بسیار زشتی نسبت به خدا در ذهن من می آید كه بسیار ناراحتم می كند، چه كار كنم؟ پیامبر می فرماید: حساسیتی نسبت به آمد و رفت این افكار نشان نده و خودت را به خاطر آنها سرزنش نكن زیرا این افكار را شیطان در دل تو خطور می دهد تا ذهن تو را به آنها مشغول سازد تا از یاد خدا باز بمانی و لذا اینگونه افكار در حقیقت متعلق به شیطان است نه متعلق به تو. پس باكی از آن نداشته باش.

جنبه روانشناختی
اما در تحلیل روانشناختی مشكل شما باید عرض نمایم كه، كارل گوستاو یونگ از روانشناسان برجسته و خدا باور است، ایشان در تحقیقات گسترده فرا فرهنگی كه در طی سالیان طولانی انجام داده به این نتیجه رسیده است كه در سرشت انسان باكس هایی تعبیه شده است كه او نام آنها را كهن الگو و یا صور نخستین (آركی تایپ) می نامد. هر یك از این صورت ها نقش خاصی را در تكامل و یا انحطاط انسان بازی می كنند، ایشان معتقد است كه كهن الگویی به نام سلف (self) درسرشت انسان وجود دارد كه نماینده خدا در وجود انسان است و او را به سوی خوبی ها فرا می خواند و كهن الگویی به نام شادو (shado) وجود دارد كه نماینده شیطان در وجود انسان است و در بزنگاه های خاصی كه اوضاع بر وفق مراد او باشد انسان را به سوی امور ناخوشایند فرا می خواند. حال وقتی ما سخن گرانسنگ پیامبر اكرم (ص) را با این دید نگاه كنیم در می یابیم كه افكار منفی پیش گفته، مربوط به تلقینات شادو است و لذا منسوب به ما نیست و گناهی از این جهت بر ما بار نمی شود، یونگ معتقد است كه اینگونه كارهای شادو همیشه در سیستم روانی انسان وجود خواهد داشت و روش مقابله با اینگونه افكار اینست كه كافی است انسان به خاستگاه این افكار كه دامان شادو است توجه داشته باشد و فقط همین توجه باعث می شود كه این كونه افكار از تاریكی ترسناك خارج شوند و انسان وقتی بداند كه این افكار از كجا نشات می گیرد دیگر نگرانی وی در قبال آنها بسیار كاهش می یابد.

جنبه آسیب شناسی روانی
در مورد آسیب شناسی مشكل فوق باید عرض نمایم كه مشكل شما وسواس فكری است، توضیح اینكه وسواس از جمله اختلال های اضطرابی است یعنی ریشه آن به اضطراب باز می گردد و معادل انگلیسی آن obssession است، ولی برخی معتقدند كه وسواس معادل خوبی برای این واژه نیست. زیرا نقطة مركزی در آنچه كه به نام وسواس مشهور است «گیر دادن» است و بهتر است كه معادل واژة فوق را «گیر دادن» بدانیم. زیرا گیر دادنِِ «بیمارگونه» و غیر عادی، ویژگی مشترك تمام انواع و اقسام وسواس است.
وسواس از نظر محتوا، در یك تقسیم بندی كلی به سه قسم تقسیم می شود.
1- وسواس فكری كه محتوایش فكری است؛ در این قسم شخص به گیردادن های فكر خود كه به صورت اجباری دائما تكرار می شوند و شخص را راحت نمی گذارند مبتلا می شود. یعنی یك فكر خاصی بدون اراده او و به صورت آزار دهنده ای در ذهن او تكرار می شود و شخص را بیچاره می سازد كه اگر فرد اقدام به درمان آن نكند این اختلال پیشرفت كرده و حتی امكان دارد شخص را به حد جنون برساند. این قسم خود به چندین دسته تقسیم می شود مثل وسواس تكرار اعداد در ذهن و وسواس تكرار یك جمله در ذهن و ...
2- وسواس عملی كه محتوایش عمل است، در این قسم شخص به طور ناخود خواسته مبادرت به تكرار یك عمل می كند، مثلا درب خانه را قفل می كند و بعد از اینكه چند قدم از خانه دور شد دوباره باز می گردد و قفل درب را بازبینی می كند و دوباره بعد از چند ثانیه باز می گردد و همین كار را تكرار می كند. كه این قسم نیز به دسته های مختلفی همانند وسواس دقت، وسواس شستشو و... تقسیم می شود.
3- وسواسی كه محتوایش فكری عملی است؛ گاهی دو قسم ذكر شده باهم تركیب شده و قسم سومی به نام وسواس فكری و عملی كه در اصطلاح روانشناسی علامت اختصاری آن  Obsession Compulsion Disorder) OCD) به معنی اختلال وسواس فكری و عملی می باشد، درست می كنند. در این قسم شخصی كه دچار وسواس فكری است، برای رهایی از فشارهای افكاری كه به صورت آزاردهنده ای در ذهن او تكرار می شوند و دست از سر او برنمی دارند؛ به تكرار یك عمل روی می آورد تا آن فكر مزاحم دمی او را راحت بگذارد. مثلا فكری در ذهن شخص كه به او می گوید دستت نجس است، دائما و به صورت آزار دهنده ای تكرار می شود و شخص برای رهایی دست خود را می شوید و چون دوباره آن فكر به طور ناخواسته ای تكرار می شود شخص دوباره برای رهایی، شستن دست خود را تكرار می كند و دائما این عمل تكرار می شود.

درمان وسواس
در مورد درمان باید عرض نمایم كه معمولا وسواس یك مبنای زیست شناختی (Biological) دارد، در این صورت شخص مبتلا به وسواس و به ویژه در نوع شدید آن، باید ابتدا به یك متخصص اعصاب و روان (روان پزشك) مراجعه نماید تا با شروع درمان به وسیله دارو تا حدی بتواند بر خود مسلط شود و بعد از آن مداخلات روان درمانی و رفتار درمانی برای بهبود وضعیت شخص مبتلا به وسواس شروع می شود. تكنیك های كنترل و توقف فكر و غرقه سازی بهترین و متداول ترین روش برای درمان انواع وسواس می باشد، ولی همانطور كه گفته شد در وسواس های شدید، ابتدا باید درمان دارویی صورت پذیرد. و برای مقابله با وسواس فكری تكنیك هایی مانند بازداری اندیشه، جابجایی اندیشه و آموزش مواجهه صحیح با افكار مزاحم، و مقابله با تصاویر ذهنی مزاحم وجود دارد كه در صورت نیاز به استفاده ازآنها باید با مشاورین مراكز مشاوره تماس گرفت. زیرا حضور مشاور در اجرای این تكنیك ها و دست كم آموزش آنها ضروری می باشد.
در زیر به برخی از تكنیك ها برای مقابله با وسواس فكری اشاره می كنم اما اگر آنها را زیر نظر یك مشاور رواندرمانگر پیگیری نمایید به مراتب بهتر و سریعتر به نتیجه خواهید رسید.
1- تكنیك اول استفاده از تنش زدایی (ریلكسیشن) است، با توجه به اینكه ریشه نشخوار فكری، اضطراب است و تنش زدایی، ضد اضطراب است، آموزش و به كار گیری این تكنیك می تواند در كاهش اضطراب و در نتیجه كاهش نشخوار فكری شما تاثیر زیادی داشته باشد، پژوهشگران در پژوهش های خود پیرامون این تكنیك كاربردی كه در سایت های مختلف قابل روئیت است، اثبات كرده اند كه به كار گیری این تكنیك در بسیاری از موقعیت های اضطراب زای زندگی تاثیر بسزایی در كاهش اضطراب دارد، این محققان در منابع، به حدود سی و پنج مشكلی كه با به كار گیری این تكنیك برطرف می شود اشاره كرده اند. شما می توانید با مراجعه به یكی از مراكز مشاوره و روان درمانی نسبت به آموزش یكی از روش های آن اقدام نمایید. من در زیر برخی از مشكلاتی كه با این تكنیك می توان بر آنها غلبه كرد را برای شما برمی شمرم.
الف- سردرد ناشی از انقباض عضلات جمجمه، سردرد های مزمن تنشی به دلیل تنش بیش از حد در عضلات اسكلتی سر و گردن آغاز می شوند و آموزش تنش زدایی تدریجی در تقلیل سردرد تنشی اثر غیر قابل انكاری دارد.
ب- میگرن كه به عنوان ضربان یك جانبة سردرد(فقط در یك قسمت از سر) كه از درئن و یا اطراف چشم ها آغاز می شود تعریف شده و اغلب به وسیلة یك بو، دل بهم خوردگی، تهوع، و....برانگیخته می شود و گاهی توام با روان بی اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ كج خلقی، حساسیت، اختلال بینایی است. البته بیمارانی كه تمرین منظم خانگی داشته اند رضایت خیلی بیشتری از كاهش سردردها داشته اند.
پ- تقلیل اضطراب و درمان انواع هراس ها مانند هراس از گربه، حساسیت زدایی نظامدار یكی از اصلی ترین شیوه های درمانگری در انواع هراس است و تنش زدایی یكی از مولفه های اصلی این روش به حساب می آید.
ت- با كاهش اضطراب به دنبال تنش زدایی، به خاطر كم شدن دفاع های ایمنی بدن كه در حالت اضطراب به راه می افتند، تحمل ما افزایش می یابد.
ث- تقلیل رگه های اضطرابی و تظاهرات اضطرابی زنان بار دار
ج- درمان اضطراب امتحان
چ- تقلیل اضطراب كودكانی كه در مدرسه دچار اضطراب مفرط شده اند.
ح- تقلیل عوامل اضطرابی شخصیت مانند، تنش عصبی، ضعف من، اضطراب پارانویا گونه، نداشتن تصویر روشن از خود و...
خ- درمان فشار خون، آرامش با افزایش سرم k+ در خون رابطه مثبت و معنی دار دارد و k+ نیز با سلامت روانی رابطة مثبتی دارد و تنش زدایی با كاستن از ضربان قلب باعث افزایش این سرم در خون می شود.
د- درمان بی خوابی و اختلال های مربوط به خواب (تنش زدایی بدنی به این افراد كمك می كند كه به سرعت به خواب روند.)
ذ- روش مقابله ای در بیماران مبتلا به سرطان و نیز تقلیل برانگیختگی این بیماران هنگام شیمی درمانی
ر- درمان و پیشگیری از عود و رشد بیماری های روان - تنی
ز- بهبود بیماری های تنی روانزاد
ژ- كاهش ناراحتی هاو تنیده گی های ناشی از بیماریهای قلب و عروق
ط- تقویت حافظه (بهبود فرآیند ضبط، باز شناسی، و اندوزش اطلاعات)
ظ- تغییر و تقلیل رگه های اضطرابی شخصیت
ع- كنترل و غلبه بر لكنت زبان
غ- تقلیل حملات صرع
ف- بهبود كودكان مبتلا به فزون كنشی
ق- درمان بیماران مبتلا به آسم
ك- تقلیل دردهای مربوط به قاعدگی
گ- كاهش اسپاسم های عضلانی در بیماران مبتلا به فلج مغزی
ل- بهبود تمرین های ورزشی و دستیابی به استعدادهای كامل خود در ورزش
م- بهبود عملكردهای اجرایی و فعالیت های شغلی
ن- افزایش اعتماد به نفس در برخورد های اجتماعی

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 28, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

افکار توهین آمیز نسبت به مقدسات (بخش دوم)
2- دومین راهكار پیشنهادی ما در خصوص مشكلتان استفاده از تكنیك انحراف فكر است، این تكنیك به این صورت انجام می پذیرد كه یك كش دور مچ خود بیندازید و وقتی چنین فكری به ذهنتان آمد این كش را گرفته و رها كنید و سپس یك عدد پیچیده مثل 958354را در ذهن خود مجسم كنید و هفت تا هفت تا از آن كم كنید تا به كوچكترین عدد غیر قابل تقسیم برسید. این تكنیك به خاطر اینست كه مكانیزم ذهن طوری است كه در یك آن نمی تواند به دو نقطه توجه كند و وقتی شما توجه جدی خود را به عدد فوق جلب می كنید توجه ذهن از آن موضوع قبلی برگردانده می شود و تدریجا می آموزد كه مدیریت افكار را خود به عهده بگیرد و به افكار مزاحم اجازه حضور ندهد.
3- پیشنهاد دیگر ما استفاده از تكنیك تاخیر فكر است یعنی شما برای آمدن اینگونه فكرها به ذهنتان وقتی تعیین كنید و وقتی این افكار خواستند به ذهنتان وارد شوند به آنها بگویید كه بروند و در فلان ساعتی كه به آنها اختصاص داده اید بیایند و تدریجا با گذشت ایام این ساعات را محدود تر كنید. فلسفه این تكنیك بر اینست كه شما سازنده افكارتان هستید و بنابراین ارباب و صاحب اختیار آنها محسوب می شوید و در واقع آنها نوكر شما هستند و شما صاحب اختیار آنها می باشید ولی در وسواس فكری آنها تبدیل به ارباب می شوند و جای شما را می گیرند و شما به نوكری آنها در می آیید و آنها به راحتی به شما امر و نهی می كنند كه این امری بسیار منفی و مشمئز كننده و به دور از عزت و غیرت انسانی است! و لذا ما با این تكنیك می خواهیم شما را به جایگاه اصلی خویش برگردانیم و دوباره شما را اختیاردار و رییس افكارتان كنیم تا آنها طبق اراده و میل شما و با اجازه شما بیایند و بروند نه اینكه هر وقت دلشان خواست بیایند و هر وقت دلشان خواست بروند. هدف اصلی ما آموزش مدیریت افكارتان به شما است. تا با قاطعیت تمام به مدیریت آنها بپردازید و به آنها بگویید كه ذهن من طویله نیست كه سرتان را بیاندازید پایین و بدون اجازه بیایید و بروید بلکه ذهن من ستاد فرماندهی است كه همه چیز آن روی نظم و نظام است و حتی پشه هم برای پریدن در آن باید از من مجوز بگیرد!
4- چهارمین پیشنهاد ما در این خصوص استفاده از تكنیك توقف فكر است یعنی وقتی شما قدرت كافی در كنترل و مدیریت افكار خود پیدا كردید می توانید براحتی دستور توقف به آنها بدهید و با ضرب مهر ورود ممنوع بر روی آنها، برای همیشه آنها را از ورود به ذهنتان محروم سازید.
5- تكنیك دیگر تبدیل فكر است یعنی وقتی این افكار به ذهنتان می آید به یك قدم قبل از آمدن این فكر به ذهنتان فكر كنید به این معنی كه به این فكر كنید كه به چه چیزی فكر می كردید كه این فكر به ذهنتان آمد و وقتی آن را پیدا كردید دو باره به این فكر كنید كه چه چیزی این فكر را به ذهنتان آورد و همین طور سلسله وار عمل نمایید و در مورد فكری قبل از فكر دیگر فكر كنید؛ تا به سرچشمه نهایی برسید، به زودی خواهید دید كه استفاده از این روش قدرت مدیریتی زیادی به شما برای كنترل افكارتان می دهد.
6- از جمله كارهایی كه شما می توانید برای رهایی از وسواستان به آن متوسل شوید مشغول كردن خودتان به كارهای اجتماعی و ورزش و تفریحات جمعی است، تا آنجا كه می توانید از تنهایی بپرهیزید و خود را به كارهای مختلف مشغول كنید تا افكار وسواسی فرصت پیدا نكنند كه به ذهن شما وارد شوند.
7- برای مطالعة درس هایتان هرگز در خانه و یا در اتاق خلوت نكنید سعی نمایید كه تمام مطالعاتتان در كتابخانه باشد.
8- با كارهای مختلف به تقویت ارادة خود بپردازید تا بتوانید به برخی از كارهایی كه به صورت اجباری انجام می دهید یك نه بزرگ بگویید.
9- همیشه این ذكر را با توجه به معنی آن بر زبان و قلب خود جاری كنید كه: «بِسم الله و بِالله، تَوكَلتُ علی الله، اعوذُ بِالله السمیعُ العلیم مِن الشیطانِ الرجیم»
0- توجه برگردانی فعال: به صورت ارادی به چیزی توجه كنید كه مثبت است. پژوهش ها نشان داده اند افرادی كه از این شیوه استفاده می كنند، طول مدت افسردگی آنها خیلی كمتر از كسانی ست كه از شیوهی مقابله با نشخوار فكری استفاده می كنند.
11- با در پیش گرفتن فعالیت ذهنی دیگری موقتا از آن حالت كناره گیری كنید: شما می توانید به بازی های فكری بپردازید. تلویزیون ببینید. یك فایل صوتی بشنوید كه مستلزم به كارگیری فكر شماست. تلفن را بردارید و به دوستان و فامیل زنگ بزنید. خلاصه فقط ذهنتان را بی دلیل و یا با هر چیز كوچكی مشغول به هرچیزی كنید غیر از آن فكر منفی
12- قلم و كاغذ به دست گیرید و همگی افكار منفی خود را بنویسید: نوشتن بار سنگین افكار فكری را سبك كرده و گاه با خواندن نوشته ها ممكن است شما را به خنده یا شگفتی از افكار غیرمنطقی خود وا دارد. در عین حال وقتی فكرتان را نوشتید راحت تر می توانید آن را بررسی كنید و خطاهایش را شناسایی نمایید.
13- دست زدن به یك فعالیت: افراد در حالت افسردگی حوصله هیچ كاری ندارند و دچار نوعی كندی و ركود هستند. با دست زدن به یك فعالیت كه شما را در حالت برانگیختگی قرار دهد می توانید از حالت نشخوار فكری فاصله بگیرید. ورزش، فعالیت های اجتماعی، پرهیز از تنهایی، پرهیز جدی از بیكاری (زیرا فكر زائد مال وقت زاید است)، سرزدن به خویشان و دوستان، تعمیر و به اصطلاح ور رفتن با وسایلی كه علاقه به تعمیر آنها دارید، ساختن وسایل الكترونیكی ساده، همه و همه از فعالیت هایی هستند كه می توانند از انحراف فكر شما به سوی افكار نشخواری جلو گیری نمایند.
14- از آنجا كه معمولا افكار مزاحم در تنهایی به ذهن افراد وارد می شود، حتی المقدور در مكان های خلوت و تنهایی به مدت زیاد اجتناب كنید و حتی سعی كنید مطالعات خود را در كتابخانه یا قرائت خانه های عمومی انجام دهید.
15- هرگاه احساس تنهایی كردید، با دیگران ارتباط برقرار كنید.
16-
ارتباط خود را با افراد با نشاط و شاد و اجتماعی بیشتر كنید و از گوشه گیری بپرهیزید.
17- اوقات فراغت خود را به ورزش (مخصوصا ورزش های دسته جمعی) ، مطالعه، كارهای هنری و... بگذرانید.
18- برای اوقات شبانه روز خود جدولی تهیه كنید و كارها و فعالیت های شبانه روزی خود را در آن یادداشت نموده و سعی نمایید كه زمان خالی نداشته باشید. البته برنامه های تدوین شده باید متناسب با توانایی های جسمی و روانی شما باشد. این جمله طلایی را به یاد داشته باشید كه: وسواس از فكر زاید ناشی می شود و فكر زاید مال وقت زاید است لذا با مشغول كردن خود به فعالیت های مختلف وقت زاید برای خود باقی نگذارید.
19- تقویت اعتماد به نفس و توجه شدید به ارزش ها: هر قدر اعتماد به نفس بیشتر شود، اضطراب های ناشی از وسواس های فكری كاهش می یابد.
20- غیر منطقی بودن این افكار را به خود یادآوری كنید و سعی كنید ذهن خود را به امر دیگری متمركز كنید البته استفاده از جملات مثبت جایگزین هم موثر است.
21- اگر در محیط های خاصی دچار این افكار می شوید، سعی كنید از این محیط ها دوری كنید.
22- به افكار مزاحم توجه نكنید و نسبت به آنها بی اعتنا باشید.
23- عجولانه تصمیم نگیرید زیرا ممكن شكست بخورید و شكست هم زمینه وسواس را بیشتر میكند.
24- هنگام تصمیم گیری ها تردید نكنید.
توجه:باید بدانید درمان وسواس فكری نیاز به حوصله و صبر و پشتكار شما دارد و در مواقعی هم نیاز به یك مشاور و روان شناس می باشد كه بهبودی شما را تسریع كند.
و در پایان اینكه؛ اگر این حالت در شما بسیار قوی است و واقعا با تكنیك های یاد شده از پس آن بر نمی آیید ابتدا به یك متخصص اعصاب و روان (روانپزشك) مراجعه نمایید تا وی با تجویز چند قرص ساده به كنترل اضطراب شما بپردازد و بعد از یكی دو هفته كه از مصرف قرص ها گذشت و شما اندكی برخود مسلط شدید راهكارهای گفته شده را پی گیری نمایید تا درمان كامل گردد.

برگرفته از: پاسخگو

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
1 پاسخ 1,174 بازدید
0 امتیاز
0 پاسخ 252 بازدید
0 امتیاز
0 پاسخ 1,682 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

87 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  • حسام گلیکانلو (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 08, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  تاییدشده
  - Mordemoteharek -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  دوست
  - فاطمهام -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - Zeinodin -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...