اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

آیا سیگار کشیدن حرام است؟

+1 امتیاز
1,806 بازدید
سوال شده دی 2, 1394 در فقه و احکام شرعی توسط بی نام  

آیا کشیدن سیگار حرام است؟
نظر مراجع تقلید درباره سیگار کشیدن چیست؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

4 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 2, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

حکم شرعی سیگار کشیدن
اسلام از خوردن و آشامیدن و استعمال چیزهایی که برای سلامتی انسان ضرر داشته باشد منع کرده است و هر چه ضرر بیشتر باشد منع از علت و سبب آن نیز شدیدتر است، تا جایی که به درجه حرمت می رسد.
حضرت امام خمینی (ره) فرموده اند:" خوردن چیزى که براى انسان ضرر دارد حرام است."[1] پیداست که معیار در حرام بودن، داشتن ضرر است و این که این ضرر از راه خوردن باشد یا از راه دیگر خصوصیتی ندارد. سیگار یکی از چیزهایی است که استعمالش برای سلامتی انسان ضرر دارد اما آیا این ضرر در حدی است که استفاده ی از آن را حرام می کند یا نه ؟ بستگی به افراد و شرایط، متفاوت است.
حضرت آیت ا.. خامنه ای در جواب سؤالی در این زمینه فرموده اند: "حکم با اختلاف مراتب ضررى که بر استعمال دخانیات مترتب مى‏شود، متفاوت مى گردد و به طور کلى استعمال دخانیات اگر به مقدارى باشد که موجب ضرر قابل ملاحظه‏ اى براى بدن باشد، جایز نیست و اگر شخص مى‏داند که با شروع آن به این مرحله مى‏رسد نیز جایز نمى‏باشد."[2]
حضرت آیت ا..مکارم نیز در این باره فرموده اند:" مسأله خوردن یا نوشیدن چیزى که براى انسان ضرر مهمّى دارد حرام است، کشیدن سیگار و سایر انواع دخانیات اگر به تصدیق اهل اطّلاع ضرر مهمّى داشته باشد، نیز حرام است، ولى استفاده از موادّ مخدّر مطلقاً حرام است؛ خواه به صورت تزریق یا دود کردن یا خوردن و یا به هر طریق دیگرى بوده باشد و همچنین تولید، خرید و فروش و هر گونه کمک به انتشار آن، حرام است. .[3]
سایر مراجع تقلید هم نظرشان این است که در صورت داشتن ضرر بزرگ و مهم حرام است . حضرت آیت ا... صافى فرموده اند: خوردن چیزى که براى عقل انسان یا سلامتى او ضرر دارد حرام است، ولى اگر ضرر موقّت یا کم باشد که عقلاء اعتنا نکنند، حرام نیست."[4]

پی نوشت:
[1] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏2، ص: 600[مسأله 2630]
[2]-توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏2، ص: 1018،س1407
[3] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏2، ص: 600[مسأله 2630]
[4] همان

برگرفته از: اسلام کوئست

لطفا برای کسب اطلاعات و اطمینان بیشتر با دفتر مرجع تقلیدتان تماس حاصل فرمایید.

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 2, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

حکم شرعی کشیدن سیگار و قلیان
دین اسلام ما را به سوی پاکی‌ها فرا خوانده و از آلودگی ها و هر چیزی که در آن برای نفس بشر ضرر و زیان باشد بر حذر داشته است.
دلایل مضر بودن سیگار و قلیان
1. به مخاطره افتادن سلامتی و تندرستی
یکی از بدترین سمّ هایی که سلامتی و شادابی را از انسان میگیرد، دود است. در تحقیقاتی که پزشکان و محقّقان انجام داده‌اند، دود سیگار و قلیان و... سبب بروز بیماری های خطرناکي مانند سرطان حنجره و ریه و سکته‌های قلبی و سل و سرطان های معده و روده و زخم های ریوی و... می شود.
یک تحقیق علمی نشان داده است که 90% مبتلایان به سرطان، سیگاری و اهل دود هستند. دین اسلام هر چیزی که سبب بيماري، هلاکت و نابودي بشر مي شود را حرام گردانیده است.
2. ضررهای اجتماعی
استعمال دخانیات یکی از بدترین معضلات اجتماعی است؛ که سبب آلودگی آب و هوا می شود. آب و هوا به عنوان دو عنصر مهم زندگی هستند که نباید آلوده شوند.
بدترین و قبیح‌ترین حالت آن زمانی است که شخص در ماشین و خانه و اماکن عمومی سیگار میکشد و به وسیله دود و بوی بد آن دوستان و فرزندان و دیگران را مورد آزار و اذیّت قرار می دهد.دکتر کلفورد در رابطه با خطر سیگار میگوید: «استنشاق و تنفس در هوايی که با دود سیگار آلوده شده است، سبب ضعیف شدن قلب می شود و 4 ساعت نشستن در اتاق پر از دود، برابر با کشیدن 10نخ سیگار است»
3. ضررهای مادی دخانیات
الف- دخانیات سبب اسراف و از بین رفتن مال بدون هیچ فایده‌ای مي شود. بسیاری از مردم، فرزندان و خانواده خود را از بهترین غذاها و میوه‌ها و لباس ها محروم کرده‌اند در حالیکه بیشرین هزینه را صرف دخانیات (سیگار و...) می کنند.
ب- آتش سیگار يا قليان عامل سوختن لباس ها، فرش ها و بسياري از منازل، مزارع، مراکز تجاری و... است. در همه این ها اتلاف مال است که خداوند آن را حرام کرده است.
4. ضررهای اخلاقی دخانیات
از ضررهای دیگر که جامعه ما را مورد تهاجم قرار داده است، از بین رفتن اخلاق و جوانمردی در بین جوانان و نوجوانان است. بعضی از آن ها به دليل نداشتن پول سیگار و تریاک دست به دزدی می زنند و محیط امن خانه را نا امن می کنند.
همچنین دخانیات سبب بالا رفتن فشارهای عصبی در شخص می شود تا جائی که شخص سیگاری با خانواده و مردم بسیار بدرفتار می شود و به خاطر کوچکترین مسئله‌اي به دیگران متعرّض می شود.
بدترین شکل استعمال دود، سیگار و قلیان کشیدن خانم هاست؛ که ضرر آن به فرزندانشان می رسد و باعث از بین رفتن زیبایی و شادابی ایشان می شود؛ و در آن همانندی و مشابهت به مردان وجود دارد که اين امر مورد لعن و نفرین رسول الله (صلی الله علیه و سلم) قرار گرفته است.

دلايل تحريم دخانيات (سيگار، قليان و...)
در عهد رسول الله (صلی الله علیه و سلم) دخانیات نبوده است، اما دلایل واضحي از قرآن و سنّت به حرام بودن آن اشاره دارد.
1. قال الله تعالي:وَ يُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَ يُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَائِثَ [الأعراف ١٥٧]
«کسانی که از رسول الله پیروی میکنند؛ او پاکیزه‌ها را برايشان حلال و ناپاکی ها را بر آنان حرام می‌سازد.»
دخانیات از بدترین ناپاکی هاست که بسيار مضرّ است.
2. قال الله تعالی:وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيکمْ إِلَى التَّهْلُکة[البقرة ١٩٥]
«خود را با دست خویش به هلاکت نیفکنید.»
دخانیات انسان را در بدترین و مهلک‌ترین امراض مثل سرطان و سل می‌افکند و سبب نابوديش می شود.
3. قال الله تعالی:وَلَا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکمْ [النساء ٢٩]
«خودکشی نکنید و خون همدیگر را نریزید.»
دود و دخانیات سبب خودکشی تدریجی فرد می شود.
۴. خداوند شراب و قمار را حرام نموده و می فرماید: وَإِثْمُهُمَا أَکبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا [البقرة ٢١٩]
«گناه شراب و قمار از نفعشان بيشتر است.»
سیگار و دود همه‌اش ضرر است.
5. و قال الله تعالی:وَلَا تُبَذِّرْ تَبْذِيرًا (26) إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ کانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ[ْده وه تعالي:الإسراء ٢٦ - ٢٧]
«به هیچ وجه در مصرف مال زیاده‌روی و باد دستی مکن* بی گمان کسانی که با زیاده‌روی مال خود را بی‌جهت از دست می دهند برادران اهریمنان و شیاطينند»
دخانیات یکی از بزرگترین اسراف و تبذیر در مال است.
6. رسول الله (صلی الله علیه وسلم) می فرماید:« لاَ ضَرَرَ وَلاَ ضِرَارَ »[صحيح الجامع]
« ضرر و زيان رسانيدن به خود و ديگران ممنوع (و حرام) است.»
استعمال دخانیات ضرر به خود و دوست و همسایه و اتلاف مال است.
7. رسول الله (صلی الله علیه وسلم) می فرماید: «فردای قیامت شما قدم از قدم برنمي‌داريد، تا اینکه به چهار سؤال جواب دهید.» یکی از آنها اينست... «مالت را از چه راهی به دست آوردی و در چه راهی صرف کردی؟» [الترمذي]
شخص سیگاری که مال خود را به دود تبدیل کرده است در مقابل اين سؤال، چه جوابي دارد؟
9. اسلام برای حفظ نفس، عقل، مال، دین، آبرو و شرف تأکید زیادی کرده است و پزشکان و علماء متّفقاً اذعان مي‌دارند که دخانیات به همه اين ها خدشه وارد میکند.
بنابراين...
خطر را جدّي بگيريد. و با ايمان و اراده تلاش کنيد، ريشه سيگار و قليان و هر نوع موارد مضّر و خطرناک را از خانه و خانواده برکنيد. تا از عواقب وخيم و دردآور آن چه در اين دنيا و چه در آخرت مصون و محفوظ بمانيد.

نظر مراجع تقلید درباره سیگار و قلیان
خوئی، سیستانی، خامنه ای، نوری و صافی: اگر ضرر معتنی به داشته باشد جایز نیست.
امام: سیگار کشیدن حرام نیست اگر جه بهتر است که ترک شود.
بهجت: در موردی که موجب آزار یا ضرر باشد جایز نیست.
تبریزی: کار خوبی نیست، بهتر آن است که ترک شود.
فاضل: چنانچه موجب اعتیاد شود جایز نیست و معتاد به آن در صورت عدم ضرر آن را ترک کند.
گلپایگانی: اگر در کشیدن سیگار گمان به ضرر دارد یا احتمال عقلائی به ضرر بدهد جایز نیست.
مکارم: کشیدن سیگار وانواع دخانیات حرام است.

برگرفته از: اسک دین

لطفا برای کسب اطلاعات و اطمینان بیشتر با دفتر مرجع تقلیدتان تماس حاصل فرمایید.

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 2, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

مضرات و عواقب مصرف سیگار
طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌٨ ثانیه یك نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.
نتایج تحقیقات حاكی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به كشیدن سیگار كنند (بیش از ‌٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢٥ سال زودتر از افرادی كه به هیچ‌وجه در زندگی سیگار نكشیده‌اند، خواهند مرد.
تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلكه مجموعه‌ای از مسایل و مشكلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد كه می‌تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز می‌كند، كه برخی از آنها عبارتند از:
‌١- از دست دادن موها
با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماری ها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود كه این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.
‌٢ – آب مروارید (كاتاراكت)
افراد سیگاری ‌٤٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، كدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.
‌٣ – چین و چروك
استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود كردن جریان خون در عروق پوست می‌گردد.
پوست افراد سیگاری خشك و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در اطراف لبها و چشمهاست.
‌٤ – ضایعات شنوایی
افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند.
‌٥ – سرطان پوست
افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند
‌٦ – فساد دندان ها
افراد سیگاری ‌٥/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.
‌٧ – پوكی استخوان
منواكسید كربن یكی از اصلی‌ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل تركیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اكسیژن است. این گاز باعث كاهش قدرت عمل اكسیژن در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌١٥ درصد می‌شود.
استخوان‌های افراد سیگاری تراكم خود را از دست داده و به راحتی شكسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شكستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌كند.
‌٨ – بیماریهای قلبی
بیماری های قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌٦٠٠ هزار نفر را در سال در كشورهای توسعه یافته از بین می‌رود استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سكته می‌شود.
‌٩ – زخم معده
استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باكتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.
زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی كه فرد سیگاری اكثرا اندك است.
‌١٠- تغییر رنگ انگشتان
قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای مایل به زرد می‌شود.
‌١١ – سرطان رحم و سقط جنین
استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن كم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود. سقط جنین در مادران سیگاری ‌٢ تا ‌٣ برابر بیشتر است
‌١٢ – تغییر شكل دادن سلول های جنسی در مردان
استعمال دخانیات باعث كاهش تعداد اسپرم و كاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می‌شود. ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است.
‌١٣ – سرطان
بیش از ‌٤٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه ‌٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
طبق تحقیقات بی شماری كه انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌٦ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌٢ مرتبه بیشتر)، گلو (‌١٢ مرتبه)، مری (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، حنجره (‌١٠ تا ‌١٨ برابر)، معده (‌٢ تا ‌٣ برابر)، كلیه (‌٥ برابر)، آلت تناسلی مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده (‌٢ تا ‌٥ برابر) مقعد (‌٥ تا ‌٦ مرتبه) وجود دارد.

منبع: پارسی طب

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 2, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

مضرات اقتصادی و بهداشتی مصرف سیگار در ایران
نصیر دهقان، عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران تخمین زده است که «سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار و درمان بیماری‌های ناشی از آن» در کشور هزینه می‌شود.
بر اساس آمار حاصل از شمار افراد سیگاری، میزان مصرف روزانه سیگار آنها و قیمت فعلی سیگار، همچنین اینکه سالانه دو برابر هزینه خرید سیگار در کشور، صرف درمان بیماری‌های ناشی از مصرف این ماده دخانی می‌شود، به رقمی معادل سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
پیش از این، عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز گفته بود که بخش زیادی از بودجه سلامت کشور که ۱۰۰ هزار میلیارد ریال است، صرف درمان بیماری‌های ناشی از سیگار می‌شود. سرطان لب، زبان، گلو، مشکلات تنفسی و بیماری‌های مربوط به ریه و مثانه ازجمله بیماری‌هایی هستند که به علت مصرف سیگار به وجود می‌آیند.
بر اساس گزارش فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس، سالانه هفت‌هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. سال گذشته محمدرضا مسجدی، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، گفته بود: «دخانیات یک صنعت است و هدف آن تولید، برطرف کردن نیاز و سودآوری است. بنابراین زمانی که از انحصار دولت خارج شود «سلامت» دیگر حرف «اول» را نخواهد زد.»
به گفته مسجدی، «سودی که کل دخانیات به دست می‌آورد اگر به طور فرض ۵۰۰ میلیارد تومان باشد حتی یک بیستم رقمی که خرج بیماری‌های ناشی از آن می‌شود نخواهد بود.»

آمارهای موجود نشان می‌دهد شرکت دخانیات ایران از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۲ بالغ بر سه هزار میلیارد تومان فروش داشته است.
علاوه بر این برخی برآوردها نیز حاکی است که بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از نیاز سیگار در جامعه ایران از طریق سیگارهای قاچاق تأمین می‌شود. در شرایط اشباع بازار از انواع سیگار و افزایش شمار متقاضیان آن، «تشدید انواع و اقسام بیماری‌ها در پی مصرف این ماده دخانی»، تنها مشکل حاد موجود نیست. یکی دیگر از مشکلات، روند «ترک سیگار» است که یکی از دشوارترین ترک اعتیادها در جهان به شمار می رود. بر اساس برآورد نصیر دهقان، عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، «طبق آمار حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور سیگار می‌کشند که از این تعداد بین ۸.۵ تا ۱۰ میلیون نفر به عنوان افراد معتاد به مصرف نیکوتین شناخته شده‌اند.»
افرادی که روزانه کمتر از پنج نخ سیگار می‌کشند، به عنوان معتادان به مصرف نیکوتین به شمار نمی‌آیند. معتادان نیکوتین به طور متوسط روزانه بین هشت تا ۱۰ نخ سیگار مصرف می‌کنند، ولی در بین آنها افرادی نیز هستند که بین ۴۰ تا ۸۰ نخ سیگار در طول روز استفاده می‌کنند.
به گفته این کارشناس، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که هر نخ سیگار هشت دقیقه از عمر انسان را کاهش می‌دهد و در هر شش ثانیه، یک نفر در جهان در اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.
عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار با اشاره به اهمیت موضوع ترک سیگار درباره افرادی که برای ترک سیگار به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند گفت که «آنان در سه گروه آماده (۲۰ درصد)، مردد (40 درصد) و غیر آماده (40 درصد) تقسیم‌بندی می‌شوند» و «نقش حامیان و اطرافیان آنان در مسیر سوق دادن آنها از مرحله پیش آمادگی به مرحله آمادگی و رفع تردید بسیار مهم است.»
در ایران سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر سیگار مصرف می‌کنند، اما با وجود شمار گسترده مصرف‌کنندگان، عرضه این کالا ، قانون‌مند نیست و در انحصار دولت قرار ندارد. از این‌رو وزارت بازرگانی نظارتی ویژه بر تولید، عرضه و واردات آن ندارد و انواعی از سیگار در ایران بدون برچسب تائید و کنترل بهداشتی به فروش می‌رسد.
حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اسفندماه سال ۱۳۹۲، استعمال دخانیات در اماکن عمومی را ممنوع اعلام کرد و خواهان نظارت جدی بر این ضابطه شد. خواستی که اجرای آن با وجود سود کلان حاصل از تولید این ماده دخانی در ایران به دشواری ممکن خواهد بود.

برگرفته از: فراخبر

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

84 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - العبد -
  دوست
  - فاطمهام -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - Zeinodin -
  پرسش معروف
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...