اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

چرا امامان استغفار می کنند؟

+1 امتیاز
291 بازدید
سوال شده دی 1, 1394 در اعتقادی توسط بی نام  

چرا پیامبران و امامان (علیهم السلام) با وجود معصوم بودنشان زیاد اسغفار می كردند؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

3 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 1, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

استغفار و عصمت معصومین (ع)
توبه و استغفار همیشه به معناى بازگشت از گناه نیست بلكه هر گونه بازگشت و توجّه به خدا را كه همراه با اعتراف به ناتوانی خود از به جا آوردن حقّ بندگی است ، شامل مى‏شود. از این رو توبه و استغفار به خودى خود، یكى از عبادت‏ هاى بزرگ و از مصادیق بارز تعظیم خداست و هیچ دلالتی بر گناهكار بودن استغفار كننده ندارد. بلكه دائم الاستغفار بودن از علائم اهل تقوا و ایمان و شرط بندگی است و آنكه مداومت بر استغفار نداشته باشد در منطق قرآن كریم و اهل بیت (ع) نه تنها نمی تواند امام یا نبی باشد بلكه حتّی مومن حقیقی هم نیست.
امام صادق (ع) فرمودند: «الاستغفار، و قول « لا إله إلّا اللّه» خیر العبادة : استغفار و قول لا إله إلّا اللّه بهترین عبادت است» و رسول اللّه (ص) فرمودند:«خیر الدّعاء الاستغفار : بهترین دعاها استغفار است»
خداوند متعال نیز در قرآن كریم ، مؤمنان راستین را چنین توصیف مى‏كند:«الصَّابِرِینَ وَ الصَّادِقِینَ وَ الْقانِتِینَ وَ الْمُنْفِقِینَ وَ الْمُسْتَغْفِرِینَ بِالْأَسْحارِ : آنان شكیبایان ، راستگو ، فرمانبرداران ، انفاق كنندگان و استغفار كنندگان در سحرگاهان هستند.» ( آل عمران:17) و در جاى دیگر مى‏فرماید: «كانُوا قَلِیلاً مِنَ اللَّیْلِ ما یَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحارِ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ : شبانگاه اندكى مى‏آرَمَند و سحرگاهان به استغفار مى‏پردازند» (ذاریات:17).
اگر استغفار اینان از گناه بود نباید آن را به سحرگاهان می انداختند بلكه از پس گناه باید استغفار می نمودند ؛ لكن استغفار شبانه ی اینها جزء عبادتهای دائمی آنهاست.
استغفار و توبه ، داراى مراتب و درجاتى متناسب با عاملان آن است. توبه ی گنهكاران، از گناه و توبه اهل انس با عبادت ، از ترك مستحبّ ؛ و توبه اهل انس با معبود ، از غفلت آنی از یاد خداست. امّا توبه و استغفار اولیاى الهى و معصومان، نه از گناه شرعی است و نه از غفلت آنی از خدا ، بلكه توبه از این است كه بی اذن خاصّ خدا توجّه به وسائط فیض داشته باشند ؛ لذا حضرت یوسف (ع) وقتی بدون فرمان خاصّ خدا ، كسی را واسطه قرار داد تا بی گناهی خود را به گوش حاكم مصر برساند خود را گناهكار محسوب داشت و با تضرّع ، دست به توبه برداشت ؛ در حالی كه این كار گناه شرعی نیست و چه بسا برای افراد عادی واجب باشد ؛ امّا با شأن حضرت یوسف سازگار نبود. امّا برای چهارده معصوم توبه و استغفار از هیچكدام این امور معنی ندارد ؛ و شأن این بزرگواران برتر از آن است كه بی اذن خاصّ خدا دست به كاری زنند. استغفار این خلفای تامّ الهی از توجّه به كثرت خلقی در مقام انجام وظیفه ی تبلیغ دین است.
امام صادق (ع) فرمودند:« إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص كَانَ یَتُوبُ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- كُلَّ یَوْمٍ سَبْعِینَ مَرَّةً مِنْ غَیْرِ ذَنْبٍ : همانا رسول خدا هر روز هفتاد بار توبه می نمود بدون هیچ گناهی.»( بحار الأنوار ، ج‏44 ،ص275) رسول خدا نیز فرمودند:« إِنَّهُ لَیُغَانُ عَلَى قَلْبِی وَ إِنِّی لَأَسْتَغْفِرُ بِالنَّهَارِ سَبْعِینَ مَرَّة : همانا ابری بر قلبم می نشیند و من هر روز هفتاد بار استغفار می كنم.»(بحار الأنوار ، ج‏25،ص 204 ) باز امام صادق (ع) فرمودند: «إن رسول اللّه صلى اللّه علیه و اله كان لا یقوم من مجلس و إن خفّ حتّى یستغفر اللّه عزّ و جلّ خمسا و عشرین مرّة : رسول خدا (ص) همواره چنین بود كه هیچ گاه از مجلسی بر نمی خواست ـ اگر چه مجلسی كوتاه ـ مگر اینكه بیست و پنج بار استغفار می نمود » (تفسیر المحیط الأعظم و البحر الخضم، ج‏4، ص: 60)
یعنی حضرت خاتم الانبیاء (ص) دائماً نور وجه حضرت احدیّت را بی واسطه مشاهده می نمودند ؛ لكن گاه به هنگام مجالست با مردم و تبلیغ دین ، وجود خلق یا وجود خود آن حضرت ، حجاب آن نور می شد و همانگونه كه نور خورشید از پشت ابر دیده می شود آن حضرت نیز نور خدا را در حجاب خلق می دیدند ؛ لذا هفتاد بار استغفار می نمودند تا آن حالت برطرف شود. امام خمینى‏ ـ قُدّس سرّه ـ در شرح این گونه احادیث مى‏نویسد: «اولیاى خدا همواره انقطاع به سوى خدا دارند؛ ولى به جهت مأموریت الهى خود، گاه به ناچار در مرآت عالم كثرات، توجّه به حضرت حق مى‏كنند و همین، نزد آنان كدورت محسوب شده و براى زدودنش استغفار مى‏كنند. » (صحیفه نور، ج 20، ص 268 - 269 ؛ نیز همان، ج 19، ص 120)
توبه و استغفار و استغاثه ی دائمى پیامبر(صلى الله علیه وآله) و امامان‏ ـ علیهم السلام ـ در پیشگاه خدا ، نقش عملى را در تربیت امّت نیز دارد و به دیگران مى‏آموزد كه چگونه در پیشگاه خدا به توبه، تضرّع و انابه بپردازند و به جهت پاره‏اى از اعمال نیك ، مغرور نگشته و به خاطر اعمالی كه هیچ در خور خداوندی خدا نیست خود را از خدا طلبكار ندانند و همواره خود را در به جا آوردن حقّ بندگی خدا قاصر و مقصّر بدانند كه این عالی ترین اعتراف به عظمت بی منتهای حضرت پروردگار است. آیا كسى كه ناله‏ ها و گریه‏ ها و اطاعت و بندگى (امیرمؤمنان‏(علیه السلام)) را ببیند و بشنود، با خود نمى‏گوید: او كه یك لحظه ی عمرش برتر از عبادت ثقلین است، این چنین توبه مى‏كند؛ پس من حقیر چگونه به خود ببالم و از خدا به خاطر كمی تلاشم عذرخواهى نكنم!؟ وقتی آن تجسم عبادت و بندگی می گوید: « آهِ مِنْ قِلَّةِ الزَّادِ وَ وَحْشَةِ الطَّرِیق : آه از كمی توشه و وحشت راه » (بحار الأنوار ، ج‏75 ،ص23) ، پس ما افراد عادی چگونه می توانیم خود را نیكوكار و عبد خالص خدا بدانیم. آری این درس است كه ما خود را به خاطر چند عمل شكسته و بسته طلبكار خدا ندانیم. و البته باید توجّه داشت كه اینگونه رفتارهای ائمه (ع) ، نمایش تربیتی نیست ؛ بلكه آنان حقیقتاً خود و اعمالشان را در برابر خدا اندك و نارسا می دیدند ؛ چرا كه هر كاری هر اندازه بزرگ ، باز در خور عظمت خدا نیست.

برگرفته از: پرسمان دانشجویی

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 1, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

چرا ائمه با وجود عصمت، توبه و استغفار می کردند؟
به نظر می رسد پیامبران و امامان (ع) با توبه خود چند هدف مشخص را دنبال می کرده اند:
1‌ـ تعلیم و تربیت:
عده ای از بزرگان از جمله ملا مهدی نراقی معتقدند پیامبر و امام با توبه و استغفار، طریق بازگشت به خدا را به مردم آموخته اند.(1) یعنی ادب بندگی و روش توبه و آداب آن، موضوعی است که می توان از کلام و عمل معصومان فرا گرفت.
2ـ بازگشت به خدا:
بعضی از بزرگان مانند مرحوم خواجه نصیر الدین طوسی، توبه پیامبر(ص) و امامان(ع) را توبه از التفات به غیر خدا و اشتغال به امور دنیا دانسته اند.(2)
توضیح آن که: پیامبر(ص) و امام(ع) تنها برای آموزش دیگران توبه نمی کردند، بلکه واقعاً با توبه، به دنبال بازگشت به خدا بودند، اما نه بازگشت از گناه، بلکه آن بزرگواران چون توجه به امور مادی را (که لازمة ضروری زندگی مادی است) دور از شأن و بندگی و مقام عصمت خود و گناه تلقی می کردند، از این امور اجتناب ناپذیر توبه می نمودند. افعالی که برای دیگران مباح یا مکروه شمرده می شود، برای آنان گناه نامیده می شود و جمله معروف "حسنات الابرار سیئات المقرّبین؛ اعمال نیک خوبان، گناه مقربان خدا محسوب می شود" ناظر به همین حقیقت است.
بر این اساس امام سجاد(ع) در مناجات خود می گوید:
استغفرک من کلِّ لذّة بغیر ذکرک و من کلّ راحة بغیر اُِنسک و من کلّ سرور بغیر قربک و من کلّ شغل بغیر طاعتک؛ خدایا، آمرزش می خواهم از هر راحتی و آسودگی که جز از طریق انس با تو حاصل آید، از هر سرور و شادی که به جز از راه قرب به تو حاصل شود؛ از هر کاری به جز طاعت تو درخواست مغفرت می کنم".(3)

پی نوشت:
1- ملا محمد مهدی نراقی، جامع السعادات، ج 3، ص 81
2- جعفر سبحانی، منشور جاوید، ج 8، ص 228، با تلخیص
3- مفاتیح الجنان، مناجات ذاکرین

برگرفته از: پاسخگو

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 1, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

چرا معصومين (عليهم السلام) استغفار مي كردند؟
پاسخ حضرت آيت الله بهجت (رحمة الله عليه):
«در مورد اینكه پیامبر و ائمه علیهم السلام استغفار هایی داشته اند - كه شاید برای بعضی افراد سئوال بر انگیز و مایه تردید در باورهایشان شود – من معتقدم كه استغفار ، اعم از رفع و دفع است ، یعنی ما استغفار می كنیم برای رفع گناه و پاك شدن از آنها ، اما معصومین علیهم السلام استغفار می كردند جهت دفع گناه قبل از ارتكاب ، یعنی ائمه علیهم السلام اگر چه مقامی عالی دارند و به تعبیر منقول و فراز دعای ماه رجب " لا فرق بینك و بینهم الا انهم عبادك و خلقك ...." كه تعبیری بسیار عجیب در مقام و مرتبت آنهاست اما آنها هم هر چه از كرامات و مقامات دارند، همه باذن الله ، و بالله است و اگر اذن تكوینی خداوند نباشد ، هیچكس چیزی ندارد ، حتی ائمه علیهم السلام ، آنها گناه هم كه نمی كنند باذن الله و بالله است ، و لذا استغفار می كنند تا این اذن تكوینی در عدم ارتكاب گناه از آنها سلب نشود.»

منبع: كتاب حضرت آقا، صفحه 44

برگرفته از: اسک دین

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
2 پاسخ 218 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

87 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  • حسام گلیکانلو (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 08, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  تاییدشده
  - Mordemoteharek -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  دوست
  - فاطمهام -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - Zeinodin -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...