اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

آداب و اعمال رفتن به خانه جدید

+1 امتیاز
14,055 بازدید
سوال شده آذر 22, 1394 در متفرقه توسط بی نام  

برای ورود به خانه نو چه دعاها و اعمالی سفارش شده است؟
آیا آداب خاصی برای رفتن به خانه جدید وجود دارد؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آذر 22, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

دعا و اعمال مستحبی ورود به منزل جدید
 در منابع حدیثی دعاها و اعمالی در زمینه ورود به منزل جدید وارد شده است؛ مانند:
1. امام صادق (ع) به نقل از پیامبر خدا(ص) فرمود:
«هر کس خانه‌اى می‌سازد، گوسفند چاقى قربانى کند و گوشت آن‌را به بینوایان بدهد، و بگوید: "اللَّهُمَّ ادحَر عَنّی مَرَدَةَ الجِنِّ وَ الإِنسِ وَ الشَّیاطینِ، و بارِک لَنا فی بُیوتِنا"(خدایا! سرکشانِ جنّ و انس و شیاطین را از من بِران و خانه‌هایمان را براى ما مبارک گردان)؛ اگر چنین کند، آنچه خواسته است، به او عطا می‌کنند»[1]
2. رسول خدا (ص) به حضرت على (ع) فرمود:
«اى على! هر گاه در جایى فرود آمدى، بگو: "اللّهمّ أَنْزِلْنِی مُنْزَلًا مُبارَکاً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْمُنْزِلِینَ" (خدایا! مرا در منزلگاهى خجسته فرود آور، که تو بهترینِ فرودآورندگانى‏)، تا از برکت این دعا خیر آن منزل نصیبت شود، و شرّش از تو دفع گردد»[2]
البته روایت اخیر؛ سفارشی کلی و برای همه مکان‌هایی است که انسان می‌خواهد آن‌جا را به عنوان محل اقامت خود - هر چند به مدت بسیار کوتاه - قرار دهد، ولی حداقل یکی از مصادیق عمل به این حدیث، برای ورود به منزل جدید می‌باشد.

پی نوشت:
[1]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ‏6، ص 299، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، 1407ق.
[2]. صدوق، محمد بن على‏، من لا یحضره الفقیه، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، ج ‏2، ص 298، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، 1413ق.

برگرفته از: اسلام کوئست

0 امتیاز
پاسخ داده شده آذر 22, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 21 30

آداب رفتن به خانه جدید
1. در برخی مناطق كشور درست بعد از اسباب كشی و حتی پیش از چیدن خانه یك مهمانی برگزار می شود تا محیط خانه از یك ساختمان خشك و بی روح به فضایی مطمئن و آرامش دهنده تبدیل شود و تازه واردان به خانه با داشتن شبی خوش در كنار اقوام و دوستان قدیمی و جدید، تحت تاثیر دلتنگی های خداحافظی با مكان و افراد قدیم قرار نگیرند.
2. ورود بر خانه با قرآن: یكی از آداب ورود در منزل جدید، ورود با قرآن است: رسمی است كه در آغازین لحظه های ورود به منزل جدید، انجام می شود. در این رسم و اعتقاد دیرین ـ كه در برخی از مناطق ایران رایج است ـ ورود نخستین فرد به فضای خانه همراه با قرآن، بسیار با اهمیت می دانند و آن را مدار بركت و خوش آمد در طول سال می دانند. در این رسم، از فردی از اعضای خانواده یا شخص دیگری كه خوش قدم، پاك و درستكار است، خواسته می شود تا نخستین وارد شونده به فضای خانه باشد. این فرد، با یك جلد قرآن، برای رحمت و بركت و آینه، برای راست نمایی و زلالی، در حالی كه با پای راست وارد خانه می شود، جمله بسم الله الرحمن الرحیم را بر زبان می آورد و مقداری آب بر جای پای خود یا چهار گوشه ی اتاق یا حیات می ریزد.
توصیه های پایانی:
1. نظر و عقیده بعضی از مردم بر این است كه هركس به منزل جدیدی اسباب كشی می كند، باید قرآن را بر آبی بخواند و به اطراف خانه بپاشد و یا اینكه حتماً قربانی بریده شود، وگرنه جنیان در خانه و وسایل آن نفوذ كرده و موجب آزار و اذیت افراد خانه می شود! چنین عقیده هایی نه مورد تأیید وحی است نه دین اسلام بدان دستور داده است.
استاد شهید مطهری(ره) درباره خرافی بودن و ریشه جاهلی این موضوع می‎فرمایند: معمول ما این است كه وقتی خانه‎مان را عوض می‎كنیم و می‏خواهیم به خانه جدید برویم یك گوسفند می‎كشیم. یا اگر چشمه‎ای جاری می‎كنیم، كاری نو می‎كنیم، یك گوسفند می‎كشیم. شیخ صدوق(ره) نقل می‎كند: «نَهی عن ذبائح الجن و هو أن یشتری الرجل الدار أو یستخرج العَین و ما أشبه ذلك فیذبح له ذبیحة للطیرة مخافة اِن لم یفعل أن یصیبه شیء من الجن»(1) پیغمبر اكرم(ص) از ذبایح جن نهی كردند. معلوم می‎شود اسم اینها در قدیم ذبیحة الجن بوده است. بعد فرمود: {ذبیحة الجن} یعنی كسی خانه‏ ای می‏خرد یا چشمه‎ای را استخراج و جاری می‎كند یا كاری مثل اینها می‎كند، بعد گوسفندی را می‏كشد برای اینكه جلوی فال بد و آسیب جن‎ها را بگیرند. پیغمبر اكرم (ص) این سنت رایج جاهلیت را باطل كرد و از آن نهی نمود كه دوباره میان ما رایج شده است.
حضرت آیت الله مكارم شیرازی نیز درباره حكم شرعی قربانی در این گونه امور می فرمایند: اصل قربانی كردن و كمك به نیازمندان كار خوبی است. ولی پاشیدن خون آن به وسایل نقلیه یا خانه های نیم ساز از خرافات است.(2)
2. پس قربانی كردن در اسلام امری پسندیده و مستحب است و درباره آن روایات زیادی هم وارد شده است. اما جهت‌گیری آن به سوی خرافات و اقداماتی كه خرافی است و عدم توزیع گوشت قربانی میان فقرا و نیازمندان امری ناپسند شمرده می‎شود. اقدامات خرافی از جمله همان خون پاشیدن. مثلا دیده شده كه اتومبیل نو می خرند و بعد از قربانی گوسفند خون آن را به سپر و اجزای ماشین می مالند. این كار به هیچ شایسته و درست نیست. این گونه قربانی ها، ریشه های جاهلی دارد.
3. البته نباید از این گونه روایات هم غافل بود: در روایتی از نبی مكرم در پنج مورد ولیمه دادن آمده است كه عروسی، تولد فرزند، ختنه فرزند، ساخت یا خرید منزل و بازگشت از مكه می‌باشد.(3) و طبق همین حدیث مردم به اطعام و قربانی كردن گوسفند یا مانند آن اقدام می كنند. اما در هر صورت این كار واجب نیست و توان مالی فرد در انجام آن لازم است.
4. ضیافت و مهمانی در دین بسیار مورد سفارش است و طبیعی است در مجلس عروسی و بازگشت از سفر زیارتی، خرید خانه، اطعام صورت می‌گیرد، و برای احترام به شخص زایر یا عروس، حیوان را در مقابل او ذبح می كنند كه این بخش یعنی در مقابل افراد ذبح كردن دلیل دینی ندارد كما اینكه منع هم نشده است، ولی كلیّت آن در دین وجود دارد. در قرآن كریم است كه: "رسولان چون بر ابراهیم در آمدند، ... پس آهسته به سوی زنش رفت و گوساله ای فربه[و بریان] آورد."(4) كه بصورت اجمالی، حكایت قربانی كردن گوسفند برای مهمان توسط حضرت ابراهیم را بیان نموده است.
5. از سویی چشم زخم هم به نظر اسلام حق است. اما برای پیشگیری دعاهایی از معصومین علیهم السلام نقل و خواندن سوره قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق توصیه شده است.

پی نوشت:
1. محمد بن الحسن الحر العاملی، وسائل الشیعه، ج57، ص11، مؤسسه آل البیت، قم، 1409 ه.ق.
2. ماهنامه نسیم وحی،‌ شماره 12،‌ ص 20.
3. محمد محمدی ری‌شهری، میزان الحكمه، حدیث 10839، دار الحدیث، 1416ه.ق.
4. ذاریات (51) آیۀ 25و26

برگرفته از: پاسخگو

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

87 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  • حسام گلیکانلو (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 08, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  تاییدشده
  - Mordemoteharek -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  دوست
  - فاطمهام -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - Zeinodin -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...