اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

چرا امام رضا (ع) قیام نکرد؟

+1 امتیاز
388 بازدید
سوال شده آذر 21, 1394 در امام رضا (ع) توسط بی نام  

چرا با وجود اوضاع به هم ریخته حکومت عباسی، امام رضا (علیه السلام) در مدینه قیام نکردند؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آذر 21, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 23 30

چرا امام رضا (علیه السلام) قیام نکردند؟
دوره امامت حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) یکی از پر برکت ترین دوره‌های ائمه اطهار (علیهم السلام) است. عصر زندگی آن حضرت عصر پر تلاطمی بود؛ از یک سو قیام‌های مکرر زیدیان بر ضد حکومت‌های وقت به وقوع پیوست، از سوی دیگر معتزله عقل‌گرا تفکرات خود را وارد حوزه اسلامی کرده بودند و با ترتیب دادن جلسات بحث و مناظره، خود را پرچم‌دار علم کلام معرفی می‌کردند، امام رضا (علیه السلام) با مواضع حکیمانه خود و بحث و مناظره با ارباب مختلف ادیان و فرق، تأثیرات شگرفی در تثبیت تشیع و اسلام در آن مقطع داشتند.
ائمه (علیهم السلام) چون هر کدام با حکام ظلم و جور روبه‌رو بودند، در تنگناهای خاصی قرار داشتند که امکان قیام برای این بزرگواران فراهم نبود. از این رو، با تدابیری که برگرفته از وحی الهی بود شیعیان را رهبری کرده و هدف‌های شوم حکام جور را به شیعیان گوشزد می‌کردند.
در زمان حاکمیت مأمون، به دلیل تبلیغاتی که برادران حضرت بالاخص ابراهیم بن موسی در جهت شناساندن امام رضا (علیه السلام) داشتند امام رضا علیه السلام از مقبولیت و محبوبیت خوبی برخوردار بود. از این رو، مأمون که در سیاست تبحر داشت، چون متوجه گردید که مردم فوج فوج به امام رضا (علیه السلام) می‌گروند، با توجه به این که از حکومت خود خائف بود و امام رئوف را خطر بزرگی برای حکومت خود می‌دانست تدبیر جدیدی اندیشه کرد و به امام رضا (علیه السلام) پیشنهاد ولایت عهدی کرد و در واقع فعالیت امام (علیه السلام) را محدود کرد. (1)

برای روشن شدن بیشتر چند نکته یادآوری می شود:
الف: معصومین دوران حكومت بنی امیه كه با تلاش مستمر و در محدودیت شدید فرهنگ ناب اسلام و سیره پیامبر اكرم (ص) را به نسل كنونی رسانده بودند در دوران حكومت بنی عباس با همان محدودیتها و تنگناهای پیچیده در زرورقی جذاب روبرو شده بودند.از اینرو شیوه مبارزه و گذرندان فرهنگ ناب اسلام و تشیع از این گذرگاه سخت نیازمند شیوه ای نوین بود.
ب: پس از حادثه كربلا ، كه تبیین سیره پیامبر اكرم (ص) و فرهنگ تشیع از سوی امام سجاد (ع) در قالب ادعیه و اذكار و سپس توسط امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) در برپایی محافل درس و تاسیس حوزه های شیعه دنبال می شد در دوران امام موسی كاظم (ع) وارد مرحله ای حساس شد.
سیاست خلفای بنی عباس بعد از شهادت مظلومانه امام موسی بن جعفر علیه السلام حول محور تحت نظر گرفتن ائمه در دایره ای خاص و رویكرد به عوام فریبی در ظاهر سازی خصوصاً نسبت به اظهار محبت به اهل بیت می چرخید.
ج:شرایط پیچیده دوره امامت امام رضا (ع) در ابعاد گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی امام رضا (ع) را بر آن داشت تا به فراخور و زمان های متفاوت شیعیان را رهبری نماید.
د:شرایط زمانی امامت امام رضا (ع) به گونه ای بود كه با زیركترین و حیله گرترین خلیفه بنی عباس روبرو بود. فردی كه علاوه بر تسلط بر علومی چون فقه در موج سواری بر وقایع سیاسی و اجتماعی تبحر خاصی داشت.
هـ: با توجّه به اینکه قبل از ولایت عهدی امام رضا علیه السلام علویون قیام های متعددی داشتند(مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان، ص 486 )، حاكمیت دچار تزلزل بوده است. لذا مأمون، آخرین خلیفه‌ی دوران امام رضا علیه السّلام سعی كرد با شركت دادن امام رضا علیه السّلام در حكومت، با عنوان ولایتعهدی ، علویان را در مقابل خویش خلع سلاح سازد و محبوبیت‌شان را در میان توده‌ی مردم مورد سؤال قرار دهد. از طرف دیگر او از طرف ایرانیان كه طرفدار اهل بیت علیهم السّلام بودند مورد تأیید واقع می‌شد و چنین وانمود می‌كرد كه قصد او از برادركشی، تفویض حكومت به اهل آن بوده است.( ر.ك: سیوطی، تاریخ الخلفاء، بیروت، دار الجیل، 1408 هـ ق، ص 366)
مامون پس از به قتل رساندن برادرش امین و بدست گرفتن قدرت ، مرو را مركز حكومت خود قرار داد وی با كمك وزیر هوشمند خود فضل بن سهل به تثبیت موقعیت خود و تسلط كامل بر سرزمین پهناور اسلام نمود ، مامون كه از جانب امام رضا (ع) سخت بیمناك بود و وی را اصلی ترین رقیب خود در جهان اسلام به شمار می آورد در اندیشه محدود ساختن حضرت قرار داشت و پیشنهاد ولایت عهدی را به وی داد و با اجبار حضرت را به مرو (خراسان) آورد . امام كه از شهادت باكی نداشت بخوبی می دانست عدم پذیرش ولایت عهدی زمینه را برای شهادت وی و سپس عوام فریبی و مظلوم نمایی مامون ، مهیا می سازد از اینرو با شرط عدم دخالت در امور سیاسی عدم پذیرش قضاوت و عدم دخالت در عزل و نصب و دادن فتوا در پنجم ماه مبارك رمضان سال 201 هجری ولایتعهدی را پذیرفت.
بنابراین وقتی به منابع تاریخی مراجعه می‌كنیم اكثر قیام‌های علویّون علیه مأمون را قبل از قبول ولایت عهدی از طرف آن حضرت ذكر می‌كنند و بر این اعتقادند كه بعد از آمدن امام رضا ـ علیه السّلام ـ به مرو شورش علیه مأمون صورت نگرفت. به جز قیامی كه توسط عبد الرحمان بن احمد در یمن شكل گرفت و سبب آن هم باتفاق مورخین ظلم و جور وُلات مأمون در آن منطقه بود.
(ابن اثیر، الكامل فی التاریخ، ج 4، بیروت، دار احیاء التراث العربی، چاپ اول، 1408، ص 207؛ و طبری، تاریخ طبری، ج 7، بیروت، مؤسسة اعلمی، (بی تا)، ص 168؛ و جعفر مرتضی عاملی)

برای کسب آگاهی بیشتر کتاب زیر معرفی می شود:
جعفر مرتضی عاملی، حیات سیاسی امام رضا علیه السلام

پی نوشت:
1. طبری، محمد، تاريخ الرسل و الملوک، ج 8، ص 538

برگرفته از: اسک دین

 

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
2 پاسخ 231 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

87 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  • حسام گلیکانلو (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 08, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  تاییدشده
  - Mordemoteharek -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...