اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

فدیه روزه برای فرد بیمار

+1 امتیاز
200 بازدید
سوال شده آذر 20, 1394 در فقه و احکام شرعی توسط بی نام  
ویرایش شده آذر 21, 1394 توسط العبد

با سلام و خسته نباشید...
اگه فردی تو ماه رمضون مریض باشه و نتونه روزه بگیره و این مریضی تا ماه رمضون سال بعد هم ادامه داشته باشه و به تشخیص پزشک نتونه روزه قضا رو هم بگیره باید فدیه بده؟
میخواستم بدونم فدیه رو باید به چه کسی داد؟ مقدارش چقدره؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آذر 21, 1394 توسط العبد (4,052 امتیاز)   4 16 29

با عرض سلام و تشکر بابت ارتباطتان با شیعه سِی
بهتر بود نام مرجع تقلیدتان را نیز ذکر می فرمودید. به هر حال ما پاسخ چند مرجع تقلید در این رابطه را خدمتتان ارائه می دهیم.

1.در خصوص روزه بیماران
آیت الله سیستانی
پرسش:

هر کسی که مریض باشد وچند سال پی درپی نتواند روزه را بگیرد در صورتی که خوب شود چه حکمی دارد؟
پاسخ:
اگر تا ماه رمضان بعدی خوب نشده باشد قضا ندارد وفقط برای هر یک روز ۷۵۰گرم گندم به فقیر صدقه بدهد.
پرسش:
کسی که بیمار است و بیماری او دایمی است و هرگز نمیتواند روزه بگیرد آیا کفاره بر او تعلق می گیرد ؟
پاسخ:
باید برای هر روز یک مد (۷۵۰ گرم تقریبا) طعام یعنی گندم یا جو یا نان و مانند اینها به فقیر بدهد.

آیت الله بهجت
بيمار بودن در تمام سال
پرسش:
اگر شخصى به علت بيمارى روزه نگرفته باشد و بيمارى او چند ماه طول بكشد و پس از بهبودى بلافاصله به بيمارى ديگرى مبتلا شود كه تا ماه رمضان بعدى ادامه پيدا كند، آيا مثل مرض مستمرّ است كه تا سال بعد قضا ندارد يا خير؟
پاسخ:
فرقى نمى‌كند.
استمرار مرض
پرسش:
بيمارى در ماه مبارک رمضان روزه نگرفته است و به استمرار مرض تا رمضان بعدى يقين دارد وى در قبال روزه‌هايش چه تكليفى دارد؟
پاسخ:
مى‌تواند پس از رمضان اول ـ رجاءً ـ كفّاره‌اش را بدهد، هر چند اگر در بين سال خوب شد، بايد روزه‌ها را قضا كند.
كسى كه نمى‌تواند قضاى روزه‌هاى خود را بگيرد
پرسش:
كسى كه نمى‌تواند قضاى روزه‌هاى خود را بگيرد، تكليفش چيست؟
پاسخ:
بايد صبر كند تا قدرت بر آن پيدا كند و اگر اصلاً قدرت حاصل نشد، بايد وصيّت كند كه بعد از موتش به‌جا آورند.

آیت الله خامنه ای
پرسش:

كسى كه چند سال مريض بوده و نتوانسته روزه ماه رمضان و قضاى آن را به جا آورد، تكليفش چيست؟
پاسخ:
در سالى كه بهبود يابد، اگر تا رمضان آينده به مقدار قضا وقت داشته باشد، بايد قضاى سال آخر را به جا آورد؛ ولى قضاى سال‌ ‏هاى گذشته لازم نيست و تنها بايد براى هر روز، يك مد طعام به فقير بدهد.

آیت الله مکارم شیرازی
مسأله 1433ـ هرگاه به واسطه بیمارى، روزه ماه رمضان را نگیرد و بیمارى او تا ماه رمضان سال بعد طولانى شود، قضاى روزه هایى را که نگرفته واجب نیست، فقط باید براى هر روز یک مد (تقریبا 750 گرم) گندم یا جو و مانند آن به فقیر بدهد، ولى اگر به واسطه عذر دیگرى (مثلاً بخاطر مسافرت) روزه نگرفته باشد و عذر او تا رمضان بعد باقى بماند احتیاط واجب آن است که روزه هایى را که نگرفته بعد از ماه رمضان قضا کند و براى هر روز یک مد طعام به فقیر دهد، همچنین اگر ترک روزه بخاطر بیمارى بوده، بعد بیمارى رفع شده و عذر دیگرى مانند مسافرت پیش آمده است.
مسأله 1435ـ هرگاه بیمارى انسان چند سال طول کشد و بعداً خوب شود اگر تا رمضان آینده به مقدار قضا وقت باقى است باید فقط قضاى رمضان آخر را بگیرد و براى هر روز از سالهاى پیش یک مد طعام بدهد.

آیت الله صافی گلپایگانی
مسأله ۱۷۱۲. اگر به واسطه مرضی روزه رمضان را نگیرد، و مرض او تا رمضان سال بعد طول بكشد، قضای روزه‎هایی را كه نگرفته بر او واجب نیست، و باید برای هر روز یك مد كه تقریباً ده سیر است طعام یعنی گندم یا جو و مانند این‌ها به فقیر بدهد، ولی اگر به واسطه عذر دیگری مثلاً برای مسافرت روزه نگرفته باشد و عذر او تا رمضان بعد باقی بماند، روزه‎هایی را كه نگرفته باید قضا كند، و احتیاط واجب آن است كه برای هر روز یك مد طعام هم به فقیر بدهد.
مسأله ۱۷۱۳. اگر به واسطه مرضی روزه رمضان را نگیرد و بعد از رمضان مرض او برطرف شود ولی عذر دیگری پیدا كند كه نتواند تا رمضان بعد قضای روزه را بگیرد، باید روزه‎هایی را كه نگرفته قضا نماید، و نیز اگر در ماه رمضان غیر مرض عذر دیگری داشته باشد، و بعد از رمضان آن عذر برطرف شود و تا رمضان سال بعد به واسطه مرض نتواند روزه بگیرد، روزه‎هایی را كه نگرفته باید قضا كند، و بنابر احتیاط مستحب كفاره نیز بدهد.
مسأله ۱۷۱۴. اگر در ماه رمضان به واسطه عذری روزه نگیرد، و بعد از رمضان عذر او برطرف شود، و تا رمضان آینده عمداً قضای روزه را نگیرد، باید روزه را قضا كند، و برای هر روز یك مد گندم یا جو و مانند این‌ها هم به فقیر بدهد.
مسأله ۱۷۱۶. اگر مرض انسان چند سال طول بكشد، بعد از آن كه خوب شد باید قضای رمضان آخر را بگیرد، و برای هر روز از سال‎های پیش یك مد گندم یا جو و مانند این‌ها به فقیر بدهد. رساله توضیح المسائل آیت الله صافی گلپایگانی
پرسش:
كسي كه‌ مريض‌ بوده‌ مدت‌ چند سال‌ نتوانسته‌ روزه‌ بگيرد، اگر صحت‌ پيدا كرد آيا آخرين‌ سال‌ را روزه‌ بگيرد و آن‌ مدت‌ را كه‌ نتوانسته‌ روزه‌ بگيرد كفّاره‌ بدهد و اگر توان‌ پرداخت‌ كفّاره‌ را نداشته‌ بايستي‌ استغفار نمايد؟ و يا اگر بعداً متمكن‌ شد بايستي‌ كفّاره‌ روزه‌ آخرين‌ سال‌ را بدهد يا سالهاي‌ گذشته‌ راهم‌ بپردازد؟
پاسخ:
در مورد سؤال‌ بنابر احتياط‌ واجب‌ بايستي‌ كفاره‌ سالهاي‌ گذشته‌ را هم‌ بپردازد.
پرسش:
خانمی‌ از 27 سالگی‌ به‌ بعد بر اثر بیماری‌ قادر به‌ گرفتن‌ روزه‌ نبوده‌ است‌ حال‌ تكلیف‌ اوچیست‌؟
پاسخ:
در فرض‌ سؤال‌، قضای‌ روزه‌ها لازم‌ نیست‌ لكن‌ برای‌ هر روز یك‌ چارك‌ طعام‌ مانند گندم‌ و آرد به‌ فقیرغیر سیّد به عنوان‌ كفّاره‌ بدهد.
پرسش:
اینجانب‌ سه‌ ماه‌ روزه‌ ماه‌ مبارك‌ رمضان‌ بدهكار می‌باشم‌ ولی‌ بعلت‌ بیماری‌ كلیه‌ و دستور پزشك‌ نمی‌توانم‌ تا آخر عمر روزه‌ بگیرم‌ حكم‌ روزه‌های‌ قضاء چگونه‌ است‌ و آن‌ را اگر عمداً افطار كرده‌ باشم‌ چه‌ حكمی‌ دارد و اگر به خاطر عذر شرعی‌ بوده‌ چه‌ حكمی‌ دارد؟
پاسخ:
در صورتی‌ كه‌ شخصی‌ بواسطه‌ مرضی‌ معذور از گرفتن‌ روزه‌ باشد نباید روزه‌ بگیرد و چنانچه‌ تا ماه ‌رمضان‌ بعد بیماری‌ او ادامه‌ داشت‌ و نتوانست‌ قضاء روزه‌ها را بگیرد قضاء هم‌ از او ساقط‌ است‌ فقط‌ باید برای‌ هرروز یك‌ مدّ (ده‌ سیر) طعام‌ مثل‌ گندم‌ كفاره‌ به‌ فقرا بدهد و اگر بدون‌ عذر عمداً روزه‌ را افطار كرده‌ كفاره‌ عمد و قضاء بر او واجب‌ میشود و تفصیل‌ مسأله‌ را در توضیح‌ المسائل‌ ملاحظه‌ نمائید.

2.در رابطه با فدیه
فدیه در لغت

فدیه در لغت به معنای مال پرداختی برای آزاد سازی اسیر یا زندانی آمده است. گاهی نیز در معنای آن توسعه داده شده و بر هر مالی که برای رهایی از هر مشکلی، از قبیل دفع دزد یا شر ستمگری پرداخت می شود، اطلاق گردیده است. [۱] [۲]
تفاوت فدیه و کفاره
تفاوت فدیه با کفّاره آن است که وجوب کفّاره به عنوان عقوبت ارتکاب محرمات است، بر خلاف فدیه که رویکرد جبرانی نیز دارد. ضمن آنکه کفّاره اعم از مال و غیر مال است.
فدیه روزه
در موارد زیر برای هر روز افطار کردن (ترک روزه) فدیه؛ یعنی پرداخت یک یا دو مُدّ طعام (بنابر اختلاف دیدگاه ها) به فقیر واجب است:
پیرمرد یا پیرزنی که روزه گرفتن برای او مشقت بسیار شدید دارد؛ کسی که مبتلا به بیماری تشنگی است؛ زن بارداری که روزه گرفتن برای فرزندش و-یا به قولی-برای خودش زیان دارد؛ زن شیرده کم شیری که روزه برای نوزادش و-یا به قولی-برای خودش ضرر دارد [۳] [۴] ؛ کسی که به سبب بیماری نتوانسته روزه بگیرد و بیماری اش تا ماه رمضان آینده ادامه داشته، بنابر قول مشهور قضای آن ساقط است؛ لیکن باید در ازای هر روز یک مُدّ طعام به عنوان فدیه بپردازد. [۵]

پی نوشت:
1.مجمع البحرین، واژه «فدا»
۲.ماوراء الفقه، ج۹، ص۱۱۹
۳.جواهر الکلام، ج۱۷، ص۱۵۲
۴.العروة الوثقی، ج۳، ص۶۲۷
۵.جواهر الکلام، ج۱۷، ص۲۴-۲۵

برگرفته از: پایگاه آیت الله سیستانی - پایگاه آیت الله بهجت - هدانا - ویکی فقه

لطفا جهت کسب اطلاعات و اطمینان بیشتر با دفتر مرجع تقلیدتان در تماس باشید.

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

79 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • banglanews (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Jun 06, 2020

  • Mahmood (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام May 01, 2020

  • Seyedeh.M (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Apr 29, 2020

  • Amin99 (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Apr 25, 2020

  • Nima (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Apr 09, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش جالب
  - Zeinodin -
  ویرایش‌گر
  - مهاجر -
  تاییدشده
  - F.kazemi.y -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...