اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

چرا فقط امام حسین (ع) اربعین دارد؟

+1 امتیاز
481 بازدید
سوال شده آذر 5, 1394 در امام حسین (ع) توسط بی نام  

چرا فقط براى امام حسين (عليه‏ السلام) روز اربعين تعيين شده و براى امامان ديگر و حتى پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مراسم روز اربعين نداريم؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آذر 5, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

چرا فقط برای امام حسین (ع) اربعین تعیین شده است؟
 براى توضيح جواب اين سؤال، به اين مطالب توجه كنيد:
1. امام حسین (ع)، زنده کننده دین خدا
فداكارى‏ هاى امام حسين عليه‏ السلام، دين را زنده كرد و نقش او در زنده نگه داشتن دين اسلام، ويژه و حائز اهميت است. اين فداكاری ها را بايد زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دين اسلام است. گرامی داشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.
2. منحصر به فرد بودن مصیبت امام حسین (ع)
مصيبت حضرت امام حسين عليه‏ السلام، براى هيچ امام و پيامبرى پيش نيامده است. مصيبت امام حسين عليه‏ السلام، از همه مصيبت‏ ها بزرگ‏تر و سخت‏ تر بود. اگر عامل ديگرى هم در كار نبود، همين عامل كافى است كه نشان بدهد چرا براى امام حسين عليه‏ السلام بيش از امامان ديگر و حتى بيش از پيامبر اسلام‏ (صلی الله علیه و آله و سلم) عزادارى می كنيم و مراسم متعددى برپا می كنيم.
3. روز یادآوری مصائب آل محمد (ص)
در ماه محرم سال 61ق. امام حسين عليه‏ السلام، فرزندان، خويشان و ياران آن حضرت را كشتند و اسيران كربلا را به كوفه و شام بردند و همين اسيران داغ ديده، روز اربعين شهادت امام حسين عليه‏ السلام و يارانش، به كربلا رسيدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجديد شد و آن روز، روز سختى براى خاندان پيامبر بود.
4. مقابله با دشمنان امام حسین (ع) و دشمنان دین خدا
دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسين عليه‏ السلام، قصد نابود كردن دين اسلام را داشتند. دشمنان امام حسين عليه‏ السلام تلاش كردند تا حادثه كربلا، به كلى فراموش شود و حتى كسانى را كه براى زيارت امام حسين عليه‏ السلام می آمدند، شكنجه می كردند و می كشتند. در زمان متوكل عباسى، همه قبرهاى كربلا را شخم زدند؛ مزرعه كردند و مردم را از آمدن براى زيارت قبر امام حسين عليه‏ السلام، منع كردند. شيعيان هم براى مقابله با اينها، از هر مناسبتى استفاده می كردند كه يكى از اين مناسبت‏ ها، روز اربعين است.
5. زیارت اربعین، از نشانه های مومن
يكى از نشانه‏ هاى مؤمن، زيارت امام حسين عليه‏ السلام در روز اربعين است. از حضرت امام حسن عسكرى عليه‏ السلام روايت شده است كه علامت‏ هاى مؤمن پنج چيز است؛ پنجاه و يك ركعت نماز فريضه و نافله در شبانه‏ روز، زيارت اربعين، انگشتر به دست راست كردن، پيشانى بر خاك نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏ [1] و يكى از وظايف شيعيان را اهتمام به زيارت اربعين بر شمرده‏ اند.
پی نوشت:
1.مفاتيح الجنان،صفحه 545

برگرفته از: پایگاه حوزه

0 امتیاز
پاسخ داده شده آذر 5, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

چرا فقط امام حسین (ع) مراسم اربعین دارد؟
مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم، به این سوال که «چرا از میان اهل بیت عصمت و طهارت، فقط برای اباعبدالله الحسین (ع) مراسم اربعین می‌گیرند؟»، پاسخ داده است.
به گزارش ایسنا به نقل از «عقیق»، در پاسخ این مرکز به سوال مذکور آمده است:
«زنده‌داشت نام و یاد امام حسین (ع) به سفارش همه معصومین بوده است، چون انقلاب و قیام امام حسین (ع) در مقابل امویان و دستگاه جور یزید، راه اصلاحی و صراط مستقیمی بود که راه درست را از نادرست نمایان کرد. از این روی پیامبر (ص) و همه ائمه و پیشوایان برای زنده نگه داشتن یاد ایشان توصیه‌های بسیاری کردند تا عزاداری امام حسین (ع) برای همیشه به درستی و کامل اقامه شود.
برای نمونه، امام حسن عسکری (ع) زیارت اربعین را یکی از علائم و نمادهای شیعه می‌داند. از این‌رو شیعه در این روز هر جا که باشد، زیارت اربعین را می‌خواند تا راه سرخ امامت برای همیشه زنده باشد. ویژگی‌ها و معنویتی که در عزاداری امام حسین (ع) هست و تأکیداتی که در روایات نسبت به این مطلب وجود دارد، برای هیچ یک از معصومین نیست. همچنین همه ائمه برای امام حسین (ع) عزاداری کرده‌اند، از این روی عزاداری روزهای سوم و هفتم و اربعین و در ایام دیگر روزهای محرم و صفر و اساسا در هر مناسبتی روضه و ذکر مصائب اهل بیت امام حسین (ع) و وقایع روز عاشورا سفارش شده است. بنابراین مردم برای درگذشتگان خود مجلس عزا به پا می‌دارند اما در این مجالس نیز روضه امام حسین (ع) خوانده می‌شود، ضمن اینکه تعظیم نام امام حسین (ع) در حقیقت تکریم همه ائمه و خوبان و خوبی‌هاست.
پرسش دیگری که مطرح می‌شود این است که معنی جمله «کشته‌شده اشک» در زیارت اربعین به چه معناست. در پاسخ باید گفت که از مقدس‌ترین و با فضیلت‌ترین زیارت‌هایی که در فرهنگ دینی وارد شده است، زیارت قبر اباعبدالله الحسین (ع) است و برای زیارت هیچ امامی به این اندازه سفارش نشده است، به طوری که ترک آن برای شیعه‌ای که توان زیارت را دارد، امری ناپسند شمرده شده و به نوعی لازم است؛ چنانکه امام صادق (ع) فرمودند: زیارت حسین بن علی (ع) بر هر کس که او را از سوی خداوند «امام» می‌داند، واجب است.
زیارت، یکی از راه‌های یاد و احیای اهداف امام حسین (ع) و الگو قرار دادن تفکرات ناب آن حضرت است و زیارت اربعین یعنی چهلمین روز شهادت آن حضرت و روز بیستم صفر، یکی از با فضیلت‌ترین زیارت‌هاست و امام حسن عسکری (ع) خواندن زیارت اربعین را یکی از علامت‌های مؤمن می‌شمارند. در فرازی از این وصیت چنین آمده است: «و صل علی الحسین المظلوم، الشهید الرشید، قتیل العبرات و ... - و درود فرست بر حسین مظلوم، شهید رشید، کشته‌شده اشک‌ها و ...». «العبرات» از «عبره» است یعنی گریه‌ای که از سینه بیرون آید و کنایه از کسی است که با یادآوری مطلب و یا شخصی، بغض، گلویش را می‌گیرد و چشمانش اشک‌آلود می‌شود و مراد از اینکه امام حسین (ع) کشته‌شده اشک‌هاست، این است که هر کس امام حسین (ع) و واقعه عاشورا را یاد کند، چشمانش اشک‌آلود می‌شود؛ شهیدی که هم یادش گریه‌آور است و هم اشک ریختن در سوگ او ثواب دارد و موجب احیای اهداف عاشورا می‌شود و امامان (ع) نیز توصیه فراوانی بر عزاداری و گریستن بر مصیبت‌های آن حضرت داشته‌اند. امام حسین (ع) می‌فرمایند: «من کشته‌شده اشک‌هایم» و باز فرمودند: «من کشته‌شده اشکم و هیچ مؤمنی مرا یاد نمی‌کند، مگر آنکه گریه کرده و بغض گلویش را بگیرد و اشک در چشمانش آید». امام صادق (ع) نیز می‌فرمایند: «کشته اشک یعنی هیچ مؤمنی او را یاد نمی‌کند، مگر اینکه گریه کند». بنابراین مراد از کشته‌شده اشک‌ها یعنی امام حسین (ع) به خاطر اهداف بزرگ و متعالی‌ای که داشتند و عده‌ای نگذاشتند این اهداف در جامعه عملی شود و آن حضرت را شهید کردند، بر ملت‌های آزاده چنان این غم و اندوه سنگین است که هماره بر آن حضرت اشک می‌ریزند و حسین (ع) کشته‌شده‌ای است که اشک‌ها در یاد او سرازیر است.»

برگرفته از: ایسنا

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - Bandeh khoda -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...