اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

آیا پیامبران معصوم هستند؟

+1 امتیاز
1,480 بازدید
سوال شده بهمن 18, 1393 در پیامبران توسط بی نام  
آیا همه پیامبران معصوم هستند؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 21, 1393 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 23 30

یکی از اصول مشترک بین همه انبیا عصمت آنان در تلقّی وحی و حفظ و ابلاغ آن است. این امور از اوصاف کمالیه و ثبوتیه همه پیامبران است. خداوند هرگونه نقص را از انبیا سلب کرده است و به صورت اصلی کلی در قرآن می فرماید: «وماکان لنبیٍّ ان یغل»۱؛ هیچ پیامبری اهل خیانت نیست و نمی‏تواند خیانت کند، آن هم نه تنها خیانت در مسایل مالی و مانند آن، بلکه در وحی نیز نباید خیانت کند، بلکه باید همه را بدون کم و زیاد بازگوکند.
عصمت پیامبران از شرک و گناه
نبوّت و عصمت با شرک و گناه سازگار نیست. مقام نبوّت مقامی است که صاحب آن هرگز دست به سوی گناه دراز نمی‏کند؛ چون او درون گناه را می‏بیند. وقتی انسان درون گناه را به صورت ماری سمّی دید، هیچ گاه به آن دست نمی‏یازد. ما برای چه از مار فرار می‏کنیم و خود را از این معصیت نجات می‏دهیم و در برابر آن معصوم می‏مانیم؟ زیرا خطر دست زدن به مار برایمان محسوس و مقطوع است.
انبیا (علیهم السلام) درون گناهان را به صورت مار وعقرب می‏بینند. گناه در روز قیامت به صورت مار و عقرب درمی‏آید و کسی که چشم درون بین دارد هم به‏خوبی باطن سمی گناه را می‏نگرد و دست به چیزی که باطن آن سمّی است، نمی‏زند.
مار و عقرب که در قبر کافر و تبهکار ظهور می‏کنند، جدای از رفتار او نیستند؛ بلکه همین عقاید و اخلاق و اعمال اوست که بعد از مرگ به صورت مار و عقرب ظهور می‏کند. پس درون معصیت، مار و عقرب است؛ و اگر کسی درون گناه را ببیند، به تباهی و گناه نزدیک نمی‏شود.
امیرالمؤمنین (علیه السلام) در پایان قصه عقیل می‏فرماید، شب هنگام کسی حلوایی برایم آورد. به او گفتم: اگر صله یا زکات یا صدقه است، بر ما اهل بیت حرام است، گفت: هیچ یک از اینها نیست و لیکن هدیه است. به او گفتم: زنِ فرزند مرده، بر تو بنالد. آیا خواستی مرا از دین خداوند جدا سازی؟ آیا مُخَبَّط یا جن زده یا هذیان‏گویی۲ و می‏خواهی مرا از دین خدا با نیرنگ بازداری؟ سرّ این گونه خطابهای عتاب آمیز همان است که خود حضرت علی (علیه السلام) می‏بیند، مال حرام (مانندرشوه) با آب دهان مار یا استفراغش خمیر شده است.
خدای سبحان می فرماید: انبیا گرچه اهل کفر نیستند،ولی، بر فرض محال، اگر شرک بورزند، همه طاعاتشان باطل می‏شود: (لو أشرکوا لحبط عنهم ما کانوا یعملون)۳.
به پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز می فرماید: (لئن اشرکت لیحبطنَّ عملک)۴. پیام آوران الهی نه تنها کافر نخواهند شد بلکه پاسداران مرز وحی و نبوّتند: (أولئک الّذین آتیناهم الکتاب والحکم والنّبوَّه فإن یکفر بها هؤُلاء فقد وکَّلنا بها قوماً لیسوا بها بکافرین)۵؛ اگر دیگران کفر ورزیدند و اسلام را نپذیرفتند، ما وکلایی فرستادیم که هرگز کفر نمی‏ورزند. انبیا نمایندگان ما هستند و ما آنان را به عنوان وکلای دین برگزیده‏ایم. آنها هرگز کافر نمی‏شوند، زیرا نبوّت با کفر سازگار نیست.

پانوشت:
۱. سوره آل عمران، آیه ۱۶۱.
۲. نهج البلاغه، خطبه ۲۲۴.
۳. سوره انعام، آیه ۸۸.
۴. سوره زمر، آیه ۶۵.
۵. سوره انعام، آیه ۸۹.

برگرفته از: بهائیت

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
2 پاسخ 235 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  تاییدشده
  - Mordemoteharek -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...