اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

آیا ربات مذهبی شیعه سِی می تواند هک کند؟

+1 امتیاز
1,031 بازدید
سوال شده شهریور 9, 1394 در سایت شیعه سِی توسط بی نام  
ویرایش شده شهریور 10, 1394

آیا ربات مذهبی تلگرام شیعه سِی هکر است؟
آیا ربات شیعه سِی می تواند جاسوسی کرده و یا اطلاعات کاربران را به سرقت ببرد؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده شهریور 9, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

متاسفانه به دلیل وجود ربات های خرابکار و مزاحم در تلگرام، کاربران نگرش مثبتی نسبت به ربات های فعال در تلگرام نداشته و حتی بعضی از آنان همه ربات ها را هکر و یا جاسوس می دانند.
ابتدا به صورت کلی توضیحاتی درباره ربات های تلگرام می دهیم، سپس به صورت اختصاصی به ربات مذهبی شیعه سِی خواهیم پرداخت.

ربات تلگرام چیست؟
با گسترش استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه، تلگرام به دلایل مختلف همچون سرعت انتقال اطلاعات بالا، امنیت و امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می داد به سرعت محبوب شد.
یکی از امکانات منحصر به فردی که در تلگرام وجود دارد، ربات (Bot) است.ربات های تلگرام، حساب های کاربری ویژه ای هستند که جهت ارسال و دریافت خودکار اطلاعات طراحی می شوند.کاربران می توانند با ارسال دستوراتی که از پیش توسط برنامه نویسان ربات ها تعریف شده است با ربات در ارتباط باشند.نوع و گستره این ارتباط به میزان هوشمندی ربات بستگی دارد.

آیا ربات های تلگرام قادر به هک کردن کاربران هستند؟
یکی از شایعاتی که درباره ربات های تلگرام وجود دارد این است که ربات های تلگرام هکر هستند یا جاسوس بوده و اطلاعات کاربران را به سرقت می برند.
در پاسخ به این شایعه می توان در یک جمله گفت که امکان هک کردن کاربران از طریق ربات تلگرام وجود ندارد.

ربات ها و قانونی به نام Privacy Mode
یکی از مهمترین کارهای ربات ها این است که به گروه های مختلف اضافه می شوند و در بین ارتباطات انسانی، وظیفه اصلی خود از جمله خبر رسانی، جستجو و مانند آن را انجام می دهند. زمانی که رباتی را به گروه اضافه می کنید، این سؤال همیشه در ذهن شما وجود دارد که از کجا مطمئن باشم این ربات اطلاعات من را نمی دزدد؟

این همان پرسشی است که منجر به پیدا شدن شایعه اخیر در مورد جاسوسی ربات ها در تلگرام شده است. پاسخ این سوال در مکانیزم Privacy Mode است؛ رباتی که در حالت Privacy کدنویسی و اجرا شده است، همه پیام های گروه را دریافت نخواهد کرد بلکه پیام هایی را دریافت می کند که ویژگی های زیر را داشته باشند:

۱- تمام پیام هایی که با / شروع شده باشند.  ‘/’ All messages that start with a slash
۲- پیام هایی که توسط @ به ربات مربوطه منشن شده باشند.  Messages that @mention the bot by username
۳- پیام هایی که به ربات پاسخ داده باشند.   Replies to the bot’s own messages
۴- پیام های سیستمی گروه مانند ورود یا خروج کاربران  (Service messages (people added or removed from the group

این محدودیت هم به خاطر افزایش امنیت کاربران هست و هم برای صرفه جویی در منابع سرور ربات.این مکانیزم به طراحان ربات کمک می کند از میلیون ها پردازش اضافی جلوگیری کنند. این مکانیزم به شکل پیش فرض فعال است اما می تواند غیر فعال شود. در این حالت، ربات همه پیام های رد و بدل شده را رصد می کند تا دستورهای احتمالی را از بین آنها بیرون کشیده و پردازش کند.
اما حتی اگر مکانیزم Privacy Mode نیز غیر فعال شده باشد، خواندن همه پیام ها به وسیله ربات به معنی جاسوسی نیست. در واقع حتی در این حالت، ربات از همه پیام های شما سر درنمی آورد و تنها پیام هایی که برای ربات تعریف شده و معنی دار باشد، پردازش می شوند. در نتیجه حتی خارج از Privacy Mode نیز یک ربات توان جاسوسی چندانی به خودی خود ندارد.

مسأله بعدی اینکه آیا ربات می تواند پیام های خصوصی را جمع آوری کرده و عملا در اختیار طراح گذارد؟ این موضوع نیز منتفی است. به چند دلیل؛
دلیل اول محدودیت حافظه ربات ها است. تمامی پیام هایی که پردازش شوند، بعد از مدتی از حافظه Cloud در سرور پاک خواهند شد و تلگرام این گونه ادعا می کند که این پیام ها هرگز در سرور نمی ماند.
دلیل دوم آنکه عملا حتی در صورت جمع آوری اطلاعاتی نظیر پیام ها و شماره تلفن ها، طراح ربات دسترسی مستقیم به آنها ندارد و همه این اطلاعات از طریق پروتکل رمزنگاری شده تلگرام به سرور واسطه منتقل و در آنجا پردازش و ذخیره می شوند.
توجه 1:
ربات ها به مشخصات شما در تلگرام (نام، شناسه کاربری و تصویر پروفایل) دسترسی دارند.البته این اطلاعات برای ایجاد ارتباط ربات با شما در اختیار ربات قرار می گیرد.(این مشخصات محرمانه نیستند و حتی با اضافه شدن شماره شما در لیست مخاطبان هر کاربر دیگری در تلگرام نیز در اختیار او قرار خواهد گرفت.)
توجه 2:
همانطور که گفته شد ربات ها قادر به هک کردن کاربران به صورت مستقیم نیستند اما باید توجه داشته که روش های بسیاری برای هک کردن کاربران و سوء استفاده از آنان به صورت غیر مستقیم وجود دارد.(فرستادن فایل های آلوده، لینک صفحات جعلی و...)
بنابراین حتما مطالب ارسالی ربات ها را بررسی فرموده و مراقب باشید.

آیا اضافه کردن ربات ها به گروه باعث ناامن شدن آن می شود؟
زمانی که رباتی را به یک گروه اضافه می کنید، ربات، همه پیام های گروه را دریافت نمی کند، مگر آنکه از قواعد Privacy Mode تخطی کرده باشد.
ربات‌ها به 2 دسته تقسیم می‌شوند:
دسته اول آنهایی که اگر در گروهی اضافه شوند قادر به مشاهده مطالب منتشر شده در گروه نیستند و تنها براساس دستور مستقیم از سوی کاربران فراخوانده می‌شوند و قادر به پاسخگویی هستند.
دسته دوم مانند یک عضو به گروه اضافه می‌شوند و می‌توانند تمام محتویات انتشار یافته در گروه را مشاهده می‌کنند.
این موضوع در زیر نام ربات در لیست اعضای گروه درج می‌شود. البته این حالت همواره قابل تغییر است و در صورت تغییر حالت دسترسی یا عدم دسترسی به چت‌ها، پیغام سیستمی در گروه ظاهر نمی‌شود و برای بررسی وضعیت هر بار باید پروفایل ربات چک شود. با توجه به این ایراد، احتمال برطرف شدن این نقص در آینده نزدیک توسط تلگرام بعید نیست.

ربات تلگرام شیعه سِی

ربات های مزاحم و خرابکار
متاسفانه ربات های بسیاری هستند که تبلیغاتی بوده یا دارای محتوای نامناسب بوده و یا حتی صرفا جهت خرابکاری ساخته شده اند.البته باید توجه داشت که همانطور که پیش از این بیان شد این ربات ها قادر به هک کردن کاربران یا سرقت اطلاعاتشان به صورت مستقیم نیستند و صرفا می توانند با ارسال اسپم یا مطالب نامناسب موجب آزار کاربران شوند.
جهت خلاص شدن از شر این مزاحمان می توانید با رفتن به پنجره مشخصات این ربات ها، آن ها را مسدود یا بلاک(Block) کنید تا دیگر نتوانند برای شما پیامی ارسال کنند.

توصیه نهایی
با وجود اینکه تلگرام یکی از امن ترین نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه است و حتی برنامه نویسان آن برای هک کردن تلگرام جایزه 300 هزار دلاری تعیین کرده اند.اما همچنان باید مراقب بود و احتیاط کرد.
البته که احتیاط کردن در همه کارها لازم است اما زیاده‌روی در این امر نیز پسندیده نیست.

جهت آگاهی بیشتر:
تابناک: درباره ربات های تلگرام و شایعه جاسوسی آنها
انجمن امنیتی آشیانه: هک کردن توسط ربات های تلگرام
خبرگزاری فارس: پشت پرده سرویس دهی ربات ها در تلگرام

درباره ربات مذهبی شیعه سِی
ربات مذهبی تلگرام شیعه سِی، با هدف نشر مطالب مذهبی و اسلامی در تلگرام شروع به فعالیت کرده است.هدف این ربات انتشار مطالب موجود در سایت شیعه سِی و همچنین ارسال مطالب مذهبی و دینی دیگر به کاربران است.
امنیت ربات شیعه سِی
ربات شیعه سِی هیچگونه دسترسی ای به دستگاه کاربران نداشته و صرفا اقدام به ارسال مطالب مذهبی برای کاربران می کند.(با مراجعه به صفحه مشخصات ربات می توانید از این موضوع مطمئن شوید؛ عبارت "has no access to messages" به مفهوم دسترسی نداشتن ربات به پیام های تلگرامی کاربران می باشد.)
کسب اطلاعات بیشتر درباره ربات مذهبی تلگرام شیعه سِی

برگرفته از: وبسیما - تابناک - کلک آموز - فارس

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

+1 امتیاز
1 پاسخ 273 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - Bandeh khoda -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...