اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

راه های عملی و کاربردی ترک خودارضایی (استمناء و استشهاء) کدامند؟

+2 امتیاز
2,698 بازدید
سوال شده اردیبهشت 22, 1394 در غریزه جنسی توسط mobin (59 امتیاز)   1 1 2
ویرایش شده اردیبهشت 23, 1394 توسط العبد
پرسش 1 پاسخ 0 دیدگاه 0
سلام
نمی تونم استمناء رو ترک کنم.لطفا از راه های ترک استمناء هم بگین


کانال های مذهبی شیعه سِی

5 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 27, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

با عرض سلام و تشکر بابت مطرح کردن سوالتان در این سایت

خوشحالیم مخاطبمان فردی است كه :
- دغدغه دینی و مذهبی دارد و می خواهد بر روی مدار دین و دستوراتش حركت كند و رضایت خدا را به دست آورد ؛ در غیر اینصورت این گناه روح پاكش را آزرده نمی كرد و به فكر مقابله با آن نمی افتاد.
- راه زیبای مشورت را برای مشكلاتی كه با آن ها روبرو می شود انتخاب می كند.
- به وجود مشكلش اقرار می كند و سعی در حل آن دارد (اقرار به وجود مشكل قدم اول در حل آن است)
این ها تنها بخشی از ویژگی های مثبت شماست؛ ویژگی هایی كه هر جوانی باید آرزوی داشتن آن ها را بكند و خوشبختانه شما آن ها را دارید. این نوع نگاه به زندگی، بی شك فرد را به مسیر الهی و صحیح هدایت می كند. به خاطر این ذهن زیبا و فكر مترقی به شما تبریك می گوییم و مطمئنیم با توكل به خدا و استعانت از او و همچنین اراده و همتی كه به خرج خواهید داد و با كاربست مطالبی كه خدمتتان ارائه خواهیم كرد می توانید بر این مشکل فائق آیید.

درباره خودارضایی
خودارضائی (استمناء در مردان و استشهاء در زنان) با نام علمی (Masturbation) به معنای انجام عملی توسط خود فرد جهت رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارضای جنسی (Orgasm) بدون عمل نزدیكی (Intercourse) است كه به عنوان یك انحراف جنسی مطرح می شود. این عمل در دین اسلام حرام است و اشكال دارد، و باید از آن اجتناب كرد.

شكی نیست كه استمنا از گناهان بزرگ است و عواقب دنیایی و اخروی دارد؛ اما اگر حقیقتاً توبه كنید، بدون هیچ تردیدی تمام گناهان قبلی تان در این زمینه بخشیده می شود. در زمینه ترك خود ارضایی نگران نباشید زیرا این مشكل (استمنا) قابل درمان است، و نمونه های فراوانی موفق به ترك این عمل شده اند و شما هم می توانید یكی از این نمونه ها باشید. این نكته نیز لازم به ذكر است كه اگر همت و اراده ای پشت بهترین راهكارها و دستورالعمل ها نباشد، موثر واقع نخواهد شد. بدانید كه ترك این عمل تنها بسته به اراده و تلاش مستمر شماست و باید به دست توانای خودتان صورت گیرد. هیچ مشكلی در دنیا با بی تلاشی و ناامیدی حل نشده و نمی شود.

راهکار های عملی و کاربردی ترک استمنا (خودارضایی)
در ادامه راهكارهایی عملی، خدمتتان تقدیم می گردد كه امید است با به كار گیری كامل و مستمر آن ها و توکل به خدا و استعانت از او این عمل را هر چه سریعتر ترك كنید :
1. هر چه لباس تنگ و چسبان و پلاستیكی دارید كنار بگذارید. با این كار برای ترك این عمل گام بسیار بلندی بر داشته اید؛ زیرا این گونه لباس ها خود به خود و ناخواسته انسان را مورد تحریك قرار می دهد. جسم انسان از محیط و شرایط محیطی تاثیر می گیرد؛ وقتی شما اندام ها ی تناسلی خود را با این لباس ها در معرض تحریك بگذارید، انتظار نداشته باشید كه فكر و ذهنتان موفق به ترك این عمل شود.
2. مصرف غذاهای تحریك كننده و گرم مزاج را (فلفل و ادویه جات تند، پیاز، خرما و ...) كاهش بدهید. این روش هم مانند روش بالا به این خاطر است كه ابتدا باید شرایط زمینه ای را برای ترك این عمل آماده كرد و بعد فكر و ذهن و اندیشه را به سمتی سوق داد كه موفق به ترك گردد. این كار بیهوده ای است كه ما شرایط تحریك كننده را رها كنیم و بگذاریم آن ها به حیات خود ادامه دهند و به دنبال درمان هم باشیم.
3. از قرار گرفتن در شرایط محیطی تحریك كننده و انجام كارهایی كه باعث تحریك قوای جنسی تان می شود پرهیز كنید كه از آن جمله اند :
ارتباط دوستانه با نامحرم، دیدن صحنه ها، عكس ها و فیلم های تحریك كننده و مستهجن، خواندن مطالب جنسی و سکسی و تخیل کردن در این زمینه ها، قرار گرفتن در محیطی كه صحبت های جنسی رد و بدل می گردد، گوش سپردن به موسیقی های تحریك كننده، نگاه كردن، بازی كردن و دست ورزی اندام تناسلی.
وقتی موارد 1 و 2 و 3 تا حد زیادی مهیا و به آن ها عمل شود، می توان امید به ترك این عمل داشت. زیرا این موارد فضا را آماده برای ترك این عمل می كند. افرادی كه معمولاً در ترك این عمل با شكست مواجه می شوند به دلیل این است كه شرایط تحریك كننده ای كه ذكر شد را از خود دور نمی كنند. تا فضا مهیا نباشد تمام تلاش های ما بی نتیجه و عقیم خواهد بود.
4. ورزش كنید. ورزش كردن به این معنا نیست كه مانند یك ورزشكار حرفه ای اقدام به اینكار كنید. همین كه هر روز 10 دقیقه بدوید ، یا طناب بزنید هم نوعی ورزش كردن است. ورزش كردن مقدار زیادی از انرژی های منفی و زاید فرد را از بین می برد.
5. تا جایی كه ممكن است تنها و همچنین بیكار نباشید. تنهایی و بیكاری از عواملی هستند كه فكر این گناه را به ذهن آدمی می اندازد. شما وقتی تنها هستید اقدام به استمنا می كنید. آیا در جمع خانواده، اقوام یا دوستان هم اینكار را می كنید؟ ‌مسلماً نه. انسان وقتی در جمع حاضر است هیچ گاه به فكر انجام این عمل نمی افتد، یا وقتی سرگرم به كاری باشد، افكار جنسی به سراغش نمی آید. اگر فكرتان به سمت افكار جنسی و شهوت آلود حركت كرد، باید آن را منحرف كنید و حضور در جمع و اجتماع در این مواقع (هجوم خیالات جنسی) یکی از بهترین روش هاست. كافی است اراده كنید و تلاش كنید.
6. پاهایتان (از مچ به پایین) را هر روز با آب سرد بشویید. همچنین اگر عمل استمناء را انجام دادید حتماً غسل جنابت كنید. زیرا این غسل نشانی از این است كه شما نا امید نیستید و باز تصمیم به ترك دارید و دوباره تلاش خواهید كرد. اگر غسل نكنید سایر واجبات از قبیل نماز و روزه هم از زندگی تان رخت بر می بندد كه بسیار خطرناك و آسیب زاست . غسل هم با آب سرد باشد بهتر است. آب سرد بسیاری از هیجانات و انرژی هایی كه ممكن است ما را به سمت این عمل بكشاند را در ما خاموش می كند.
7. تا وقتی خسته نشدید و خواب به سراغتان نیامده است به بستر نروید، زیرا احتمال هجوم افكار جنسی در زمانی كه فرد در بستر است و هنوز به خواب نرفته، زیاد است.
8. هر گاه تلاش خود را تا جایی كه می توانستید به كار بردید ولی دوباره این كار را كردید به هیچ وجه نا امید نشوید و به تلاشتان برای ترك این كار ادامه دهید. با نگاهی به تاریخ دنیا متوجه خواهید شد كه بی تحركی و نا امیدی و یأس هیچ مساله ای را تاكنون حل نكرده است و نمی كند. برای ترك این عمل اگر تلاش نكنید یا با چند شكست نا امید شوید و زانوی غم بغل بگیرید، هیچ گاه به مقصود خود نخواهید رسید و در آینده حسرت روزهایی را خواهید خورد كه می توانستید برای ساختن زندگی سالم تر و بهتر تلاش كنید و تلاش نكردید. در روانشناسی گفته شده است كه خشم بهتر از یأس و نومیدی است، از آنجا كه یأس آدمی را خموده و افسرده و نا امید می سازد تا جایی كه اقدام به هیچ كاری نمی كند و در برابر محیط اطرافش منفعل می شود و عكس العملی نشان نمی دهد و تبدیل به عنصری خنثی، بی فایده و بی اثر می گردد، در حالی كه خشم (در معنای مثبت و کنترل شده که باعث آزار و تجاوز به حقوق دیگران نشود) حداقل فایده ای كه در اینگونه موارد دارد این است كه آدمی را به فعالیت و تحرك وا میدارد؛ فعالیتی كه اگر در جهت صحیح هدایت شود مفید خواهد بود.
9. همانطور كه انجام این عمل و اعتیاد به آن به صورت دفعی و یك مرتبه صورت نگرفته است و به تدریج در زندگی فرد ریشه دوانده است، دور از واقعیت است كه انتظار داشته باشیم درمان و ترك آن نیز به صورت دفعی و یك مرتبه صورت بگیرد. وقتی فردی كه به عنوان مثال قبلاً هر هفته یكبار استمناء می كرده و اكنون با به كار بستن این راهكارها آن را به ماهی یكبار تقلیل داده است، نشانی از موفقیت اوست و فرد گامی بلند در جهت ترك این عمل برداشته است و بدین معنی است كه اراده برای ترك همیشگی این عمل در او وجود دارد. پس هیچ گاه نا امید نشوید و به تلاش خود تا ترك كامل این عمل ادامه دهید.
10. روانشناسان مى گویند: براى ترك یك عادت بد حتماً باید به سراغ عادت خوب رفت و آن را جانشین عادت بد نمود. یكی از بهترین راه ها در ترك عادت زشت استمنا ، راه ازدواج است؛ زیرا فرد جهت پیكان ارضای امیال جنسی خودش را كه قبلاً به سمت خودش بوده، به سمت شریك جنسی اش تغییر می دهد و كاری را كه قبلاً برای رسیدن به ارگاسم به تنهایی انجام می داده است را می تواند به وسیله همسرش و با كمك او انجام دهد و این عادت زشت را ترك كند. تمام تلاش خود را برای فراهم كردن زمینه ازدواج بكنید، زیرا بهترین راه برای ترك این عمل ازدواج است.
11. انجام واجبات از جمله نماز را هیچگاه ترك نكنید و ارتباطتان را با خدا هیچ گاه قطع نكنید و نگویید من دیگر بخشیده نمی شوم. خداوند گناهان كافری كه حقیقتاً توبه كند را می بخشد ما كه مسلمانیم چرا نا امید شویم. حقا و انصافا جایی برای نا امیدی برای یك مسلمان وجود ندارد. به یاد داشته باشید كه راه توبه حقیقی برای بندگان همیشه باز است؛ و البته فراموش نكنید كه هوای نفس و شیطان در اینجا از دو راه وارد می شود كه انسان و آینده ابدیش را به تباهی بكشاند : یكی اینكه بی جهت انسان را به بخشش خدا امیدوار می كند و می گوید گناه كن، بعداً توبه می كنی و خداوند هم تو را می بخشد كه این بسیار خطرناك است. و راه دیگر اینكه تو را وسوسه می كند و می گوید تو دیگر غرق در گناه شده ای و خداوند دیگر تو را نمی بخشد، پس به گناهانت ادامه بده و این هم بسیار خطرناك است. شیطان از هر راهی برای ضربه زدن به انسان وارد می شود. در این راه باید بسیار مراقب بود و اسیر وسوسه های شیطان و هوای نفس نشد. آدمی كه حقیقتاً قصد توبه داشته باشد بدون شك توبه اش قبول است و این راه تا زمانی كه بساط اراده و اختیار وجود دارد و انسان در این دنیاست برای همیشه باز است و نا امیدی در آن جایی ندارد.
باز آی، هر آنچه هستی باز آی/گر كافر و گبر و بت پرستی باز آی/ این درگه ما درگه نومیدی نیست/صد بار اگر توبه شكستی باز آی
نویسنده : علی حسینعلی پور

برگرفته از: پرسمان دانشجویی

دارای دیدگاه اردیبهشت 14, 1398 توسط عليرضا١  
ویرایش شده اردیبهشت 25, 1398 توسط العبد

مرد مومن خود ارضايي رو ترك كنيم چه غلطي بكنيم با اين ميل جنسي توي اين مملكت كه ازدواج شده يه ارزو بريم دختر مردم رو گول بزنيم و         خوبه؟!!!! حداقل خودارضايي حق الناس گردنمون نميندازه

-----------
العبد: لطفا در انتخاب کلمات و ... دقت فرمایید.
با تشکر

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 27, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

سه نکته‌ی مهم مشترک برای تخفیف و درمان میان همه‌ امراض و عادات وجود دارد:
• در درمان هر بیماری یا ترک هر عادت، مهم‌ترین قسمت عزم و اراده‌ی فرد برای درمان و ترک عادت است.
• عدم یأس و ناامیدی برای ترک و ایمان به علاج آن
• در نظر گرفتن زمان برای ترک و درمان

چهل نکته موثر برای ترک خودارضایی
1. نخستین گام برای درمان استمناء، اعتقاد و ایمان به درمان‏پذیری آن و دوری از یأس و ناامیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیری دقیق دستورها است. از همه اینها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش کلیدی و محوری را ایفا می‏کند. درمان و چاره جویی باید منطبق با خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی که او نخواهد، می‏توان با قاطعیت گفت که درمان نخواهد شد.
بنابر این بیمار اگر بخواهد، می‏تواند بر بیماری اش غلبه کند و جمله معروف – خواستن توانستن است- عین حقیقت است.
2. تلاش برای تقویت اراده از گام‏های مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏رود. نشانه اینکه هنوز اراده باقی است، این است که شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی‏دهد. برای تقویت اراده، راه‏های زیادی پیشنهاد شده که از جمله آنها تلقین به خود است. اراده همچون نهالی است که باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشکوفایی و ثمردهی برسد.
ویکتور پوشه – روان شناسِ فرانسوی – می‏گوید: افراد مبتلا به استمناء، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این اعتیاد را از خود دور کنم، من قادرم». تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.
پل ژاگو بر آن است که: تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است.
3. سعی شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریک کننده، خودداری شود
6. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏های تحریک‏ کننده و فکر کردن در این امور، دوری شود.
7. از خوردن مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، مرچ، تخم‏مرغ، گوشت سرخی، و غذاهای چرب – اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخلیه شود.
9. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود.
10. از دست ‏ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست‏ ورزی کرد
11. هرگز نباید به رو خوابید.
12. به منظور تخلیه انرژی – زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد.
13. برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، عبادت و … پر کند.
14. سعی کنید کمتر در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران باشید. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به کاری سرگرم کند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشارکت در برنامه های جمعی بسیار مفید است. تلقین به شخص کمک می‌کند تا اراده‌ی خود را تقویت کند و به خود بگوید که می‌تواند استمنا را کنار بگذارد.
15. منحرف کردن فکر بسوی دیگری در صورتی که تحریکی برای استمناء اتفاق افتاد.
16. دوری از خیال‌پردازی و سرگرم بودن به کارهای مفید مانند مطالعه، ورزش و …
17. تنهایی، کلید اقدام به استمنا است. لزا تنها نمانید.
18. هر وقت به فکر این کار افتادید به خود بگوئید که آلان خدا من را می بیند.
19. هر وقت به فکر این کار افتادید به خود بگوئید که می خواهید در مقابل چه کسی گناه کنید
20. هر کاری که شما را به فکر این کار بیندازد آن کار را سریع ترک کنید.
21. هر صحنه ای که شما را تحریک می کند آن صحنه را ترک کنید.
22. به خدا توکل کنید.
23. قاطعانه برای ترک این عمل تصمیم بگیرید. (اگر قبلاً نیز تصمیم به ترک خودارضایی گرفته باشید اما موفق نشده باشید، اراده شما تا حدی ضعیف شده است. در این صورت باید به خود تلقین کنید که اراده قوی ای دارید. برای این کار موفقیت های خود در زندگی را در ذهن مرور کنید و مرتب به خود بگویید که من بسیار پر اراده هستم و تصمیم به هر کاری که بگیرم، آن کار را انجام خواهم داد)
24. از رفت و آمد با کسانی که شما را مستقیم و غیر مستقیم به خودارضایی دعوت می کنند، دوری کنید و رابطه خود را با این گونه دوستان قطع کنید.
25. از صحبت کردن در مورد مسایل شهوت انگیز دوری کنید.
26. از بودن در مکان های تنها خودداری کنید و وقتی به حمام و دستشویی می روید، در را قفل نکنید. بعد از شستشو حمام را سریع ترک کنید.
27. از نگاه کردن به بدن عریان خود نیز اجتناب کنید.
28. سعی کنید تماس بدنی با دیگران و لو در شوخیهای دستی پرهیز کنید.
29. روزه گرفتن دو روز در هفته برای کم کردن حس شهوت جویی شما بسیار مفید است. اگر قادر به روزه گرفتن نیستید، غذای خود را به حداقل برسانید و وعده غذایی ظهر را نخورید. سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
30. شبها قبل از خواب مطالعه کنید و با لباس کامل بخوابید و بعد از بیدار شدن سریع رختخواب را ترک نمایید. همچنین هرگز به رو نخوابید.
31. سعی کنید دائما وضو داشته باشید.
32. از ذکر خدا ولو در دل غافل نشوید.
33. شبها تنها نخوابید و یا در جایی بخوابید که فرصت انجام این عمل نباشد.
34. بیاد داشته باشید که تصمیم دارید این عمل را ترک کنید.
35. بعد از تصمیم حتی یک بار هم سراغ این عمل نروید زیرا اراده شما را سست خواهد کرد.
36. یاد مرگ انسان ساز است .
37. پشیمانی بعد از عمل را بیاد داشته باش.
38. این احتمال را بده که دیگر زنده نمانی و بدون توبه در پیشگاه خدا حاضر شوی.
39. مضرات این عمل را بیاد داشته باش.
40. این را بدان که بخاطر لذت چند لحظه ای از رحمت خدا دور می شوی.

منبع:coo.ir

برگرفته از: راسخون

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 27, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

پیامدها و عوارض خودارضایی و مبارزه با آن (بخش اول)
 «استمنا» یا «خودارضایی» (یا به اصطلاح عوام جلق زدن (یا جق زدن)) یكی از راه های انحرافی در ارضای میل جنسی است كه نسل جوان را در معرض آسیب های جدی قرار می‏دهد. از همین رو می‏توان آن را نوعی انحراف جنسی یا بیماری نامید كه با جدیت باید در درمان آن كوشید. آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم ‏پذیر است كه به اختصار به برخی از آنها اشاره می‏شود:

یك. آسیب های جسمانی‏
یكی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشكی، مرحله‏ بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است:[1]

1. مرحله مشكل ساز (Problematic)
در افرادی كه مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی‏از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و كوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمركز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety).

2. مرحله گرفتاری شدید (Severe)
بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و كوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. كمردرد (Lower back pain)،
ه. نازك شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی‏خوابی یا بدخوابی و مشكلات مشابه (Insomnia/Sleep problem).

3. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و كوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد كشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).

نحوه پیدایش عوارض‏
در دانش پزشكی، روند پیدایش علایم یك بیماری و چگونگی بروز عوارض و نشانه های كلینیكی، در شناخت هر چه بیشتر یك بیماری بسیار مهم است و می‏تواند پزشك را در تشخیص و درمان بهتر بیماری و مریض را در پیشگیری كمك كند. به این دلیل مناسب است درباره نحوه پیدایش برخی از عوارض خود ارضایی كه در به آن اشاره شد بیشتر به آن توضیح داده شود تا خواننده عزیز با روند پیدایش این عوارض، یا به اصطلاح پاتوفیزیولوژی (Pathophysiology) آن آشنا شود.
1. خستگی و كوفتگی:انقباض شدید و یك مرتبه تمام عضلات بدن در جریان انزال (ارگاسم یا اوج لذت جنسی)، باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گلیكوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می‏شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیكوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است ‏[2]. در خودارضایی، به علت انقباض های مكرر عضلات بدن، ذخایر گلیكوژن عضلات به سرعت تمام می‏شود و خستگی و كوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.
2. ریزش مو: خودارضایی به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی كه در بدن ایجاد می‏كند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه؛ یعنی، تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) می‏شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ریزش موها و تاسی و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشی از آن در پیری است.[3]
3. خود ارضایی مكرر باعث تحریك بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیك و افزایش تخلیه اَسِتیل كولین (Acetyle Choline) از انتهای این رشته ها در مغز می‏گردد كه این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏ پرتی (Absentmilndedness)، كمی حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است كه بین سلول های عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام های مختلف را بر عهده دارد.[4]
برخی نیز بر این عقیده‏ اند كه علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است كه در هر بار انزال، تخلیه شده و هدر می‏رود؛ زیرا مایع منی حاوی مقدار بسیار زیادی DNA (هسته 400-300، اسپرمی كه در هر انزال خارج می‏شود)، RNA آنزیم ها، پروتئین ها، مواد قندی، لسیتین (Lecithin)، كلسیم، فسفر، نمك های بیولوژیك، تستوسترون و... است. این ذخایر عظیم انرژی - كه باید در بدن برای رشد و تقویت بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد - بیهوده و به طور مكرر از بدن خارج می‏شود و هر كدام عوارضی را به دنبال می‏ آورند.
برای مثال از آنجا كه سلول های خونی و پلاكت ها در مغز استخوان ها تولید می‏شود و به تكامل نهایی می‏رسد و برای تولید آنها نیز انرژی بسیار زیادی مورد نیاز است؛ در افراد گرفتار خودارضایی، تكامل مغز استخوان و در نتیجه تولید سلول های خونی با مشكل مواجه شده و منشأ كم خونی، ضعف و خستگی در این افراد است. نیز دفع فسفر و لیستین بیش از حد از طریق انزال های مكرر، باعث كاهش ذخایر این مواد می‏شود كه مواد حیاتی برای سلامتی سلول های عصبی هستند و در نتیجه اختلال عملكرد سیستم عصبی، مانند حواس پرتی، عدم تمركز حواس و... بروز خواهد كرد.[5]

دو. آسیب های روحی و روانی‏
ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏ گیری، افسردگی، بی‏ نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، كسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهای روانی و روحی خودارضایی است. شرح پاره‏ ای از این موارد در مباحث گذشته روشن شد.

سه. آسیب های اجتماعی‏
ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاكی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگی مشترك‏( جهت آگاهی بیشتر نگاه کنید به: قائمی، علی، خانواده و مسائل جنسی كودكان، (تهران: انتشارات انجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی ایران، چاپ دهم، 1376).

چهار. آسیب های معنوی و اخروی‏
هیچ یك از آسیب های پیش گفته، به اهمیت آسیب های معنوی نیست؛ زیرا آسیب های معنوی، جان و دل و به عبارت دیگر كنه حقیقت وجود آدمی را تباه می‏سازد. خودارضایی از نظر دین یك گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل می‏نهد: «كَلاَّ بَلْ رانَ عَلی‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا یَكْسِبُونَ»؛ «چنین مباد! بلكه اعمال (ناشایست) دل های آنان را زنگار زده است»(مطففین (83)، آیه 14)
زنگ یا زنگار در اشیای مادی، همان چیزی است كه روی فلزات و اشیای قیمتی می‏نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگی آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.
علامه طباطبایی در تفسیر المیزان ‏می‏فرماید: از آیه شریفه سه نكته استفاده می‏شود:
1. اعمال زشت، نقش و صورتی به نفس و روح انسان می‏دهند؛
2. این نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمی حق و حقیقت را درك كند؛
3. نفس آدمی به حسب طبع اولیه‏اش صفا و جلایی دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك می‏كند.[6]
همچنین آسیب های معنوی جهان گذران را در می‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حیات جاودان آدمی را در معرض تباهی و شوربختی قرار می‏دهد. از این رو نصوص دینی نسبت به آن هشدارهای لازم را داده ‏اند. پیامبر اكرم‏صلی الله علیه وآله وسلم در این باره می‏فرماید: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسی كه خودارضایی كند»[7]
امام صادق‏ علیه السلام نیز می‏فرماید: «با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمی‏گوید و پاكشان نمی‏خواند و عذابی دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضایی كننده و كسی كه لواط دهد»[8]
در روایات دیگری امام صادق‏ علیه السلام خودارضایی را گناه عظیم و مورد نهی الهی معرفی فرموده است‏.[9]

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 27, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

پیامدها و عوارض خودارضایی و عوارض آن (بخش دوم)
راه های درمان‏
1. نخستین گام برای درمان این عادت شوم، اعتقاد و ایمان به درمان‏پذیری آن و دوری از یأس و ناامیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به كارگیری دقیق دستورها است. البته ترك عادتِ نامطلوب، در زمانِ كوتاه بدون راهنمای كارآزموده و دلسوز، امكان ندارد. از همه اینها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كلیدی و محوری را ایفا می‏كند. درمان و چاره جویی باید منطبق بر خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی كه او نخواهد، می‏توان با قاطعیت گفت كه درمان نخواهد شد.
بنابراین بیمار اگر بخواهد، می‏تواند بر بیماری اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عین حقیقت است. اراده همچون نهالی است كه باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفایی و ثمردهی برسد؛ به عبارت دیگر، اراده تقویت شدنی و پرورش یافتنی است و راه پرورش و تقویت آن این است كه برخلاف میل خود، اندك اندك به مقابله با این عادت شوم برخیزد تا پس از مدتی لذت توانستن را بچشد.[10]
2. تلاش برای تقویت اراده از گام های مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏رود. نشانه اینكه هنوز اراده باقی است، این است كه شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی‏دهد. برای تقویت اراده، راه های زیادی پیشنهاد شده كه از جمله آنها تلقین به خود است‏ (جهت آگاهی بیشتر نگاه کنید به: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ های برگزیده (ویراست جدید)، پرسش 46)
ویكتور پوشه - روان شناسِ فرانسوی - می‏گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.
پل ژاگو بر آن است كه: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است»(جهت آگاهی بیشتر نگاه کنید به: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ های برگزیده (ویراست جدید) پرسش شماره ‏46)
3. سعی شود شكم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه كردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریك كننده، خودداری شود و شخص به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه كند.
6. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های تحریك‏كننده و فكر كردن در این امور، دوری شود.
7. از خوردن مواد غذایی محرك، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب - اجتناب و به میزان ضرورت اكتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخلیه شود.
9. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).
10. هیچ‏گاه نباید به بدن عریان خود نگاه كرد.
11. از دست‏ ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست‏ ورزی كرد!
12. هرگز نباید به رو خوابید.
13. به منظور تخلیه انرژی - زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش كرد.
14. هیچ‏گاه نباید بیكار بود؛ شخص باید برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و ... پر كند.
15. هرگز در مكانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباید ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسی واقع شد، باید بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به كاری سرگرم كند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت های جمعی (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسیار مفید است.
17. هفته‏ ای یكی دو روز، روزه مستحبی مفید است و اگر شخص توان آن را ندارد، میزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش دهد و یا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. از سخن گفتن ملایمت‏آمیز، شوخی و خنده با نامحرمان خودداری كرده واز نرمی و لینت در كلام باید اجتناب ورزید.
19. هیچ‏گاه نباید با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی ماند (حتی برای آموزش و ...)
20. قرآن زیاد بخواند و درباره معانی آیات آن فكر كند.
21. باید همیشه برای ذهن فكر خود محتوای مطلوب و موضوع مناسب داشت.
22. منشأ این مشكل، عدم پاسخ صحیح و مناسب به یكی از نیازهای واقعی انسان است كه باید به طور طبیعی و صحیح (ازدواج) ارضا و تأمین شود. اما اگر به شكل صحیح تأمین نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد كه عواقب سوء آن نیز دامنگیر او می‏شود. بنابراین در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات، باید برای ازدواج اقدام كرد؛ چرا كه بهترین راه حل ازدواج است.
23.
از كردارهای پیشین خود باید توبه كرد. خداوند توبه كاران را می‏بخشد. توبه و اطمینان از قبول توبه، بزرگ‏ترین عامل تقویت و دلگرمی برای آغاز حركتی نو است. گناه هر چه باشد، نباید احساس بی‏ ارزشی و نا امیدی به فرد دست دهد. بله! گناه ناراحتی و عذاب وجدان دارد؛ لكن به مفهوم پایان فرصت ها و انتهای راه و نابودی نیست. كسی كه از صمیم دل رجوع كند و تصمیم قاطع بر جبران لغزش بگیرد، محبوب درگاه خداوند است: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ»؛ (بقره (2)، آیه 222)
چه عاملی از این كارسازتر كه شخص گنه كار احساس كند در صورت توبه، خداوند او را دوست می‏دارد و در نظر خداوند چنان است كه گویی گناهی مرتكب نشده است. امام باقرعلیه السلام در این باره می‏فرماید: «التائب من الذنب كمن لاذنب له»؛[11]؛ «توبه كننده مانند كسی است كه اصلاً گناه نكرده است»
«توبه» یعنی شروع زندگی پاك و سازنده و حركت در نور و روشنایی. اگر شخص از گناه خویش می‏ترسد، باید از بالاترین گناه (یأس و نومیدی) بترسد.

در پایان بار دیگر تأكید می كنیم كه اگر كسی بخواهد و اراده ای جدی بر ترك این عمل داشته باشد مطمئناً موفق می شود فقط شرط اساسی آن داشتن اراده ای محكم است. علاوه بر این می توان با مطالعه تجربه های موفق افرادی كه مدت ها با این معضل دست و پنجه نرم می كردند و بخاطر عدم شناخت كافی یا جدی نگرفتن راه مقابله با آن و یا به هر دلیل دیگری گرفتار این رفتار ناپسند بوده اند، این احساس را در خود تقویت كرد كه واقعاً خواستن توانستن است زیرا در مسیر مبارزه با این گناه، احساس ضعف و سستی كردن آفتی بزرگ است.

اكنون چه خوب است از تمام خوانندگان گرامی این درخواست را داشته باشیم كه تجربه موفق خود را ذكر كرده تا دیگران نیز قوت قلب كافی برای مبارزه و مقابله با چنین انحراف رفتاری را پیدا كنند گر چه روشن است كه می توان با یك برنامه ریزی مناسب و عمل به راهكار های ارائه شده به طور دقیق و كامل به چنین هدفی دست یافت و تجربه های موفقیت آمیز برخی افراد گواه آشكاری بر این مطلب است. بیان تجربه های موفق توسط خوانندگان برای دیگر عزیزان می تواند بسیار مفید باشد. بنابراین آماده شنیدن اظهار نظرها و بیان تجربه های موفق تمام عزیزان هستیم تا آن را در اختیار دیگران قرار دهیم.

پی نوشت:
1.masturbation.herballove.com /library /resource overmas/stage.asp/ Stages of excessive
2.فیزیولوژی گایتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجدید نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313
3. Herballove.com
4. 4_men.org
5.www.anael.org
6. طباطبایی، سید محمد حسین، ترجمه تفسیر المیزان، ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی، (تلخیص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامی، بی‏چا، بی‏تا)، ج 20، ص 385.
7. ری شهری، محمد، میزان الحكمة، ج 12، ص 5654
8.همان، ح 19049
9. همان، ح 19050
10. ق، مؤسسه پژوهشی - فرهنگی اشراق، خودارضایی یا ارضای انحرافی جنسی، صص 29 - 30
11.اصول كافی، ج 2، ص 435

با همکاری دكتر حسن قدوسی زاده و حجت الاسلام  شاكرین

برگرفته از: نشریه الکترونیکی پرسمان

0 امتیاز
پاسخ داده شده دی 29, 1396 توسط یک دوست  
با سلام من حیفم امد که ی داستان برای تمام خواننده ای نقل نکنم ی داستان کاملا واقعی از یکی از آشناها و دوست بسیار صمیمی من از مسول سایتم میخوام اگه امکانش هست این مطلبو جدی بگیره و حتما بزاره که بقیه بخونن شاید بدردشون بخوره.
دوران دبیرستان بود با یکی اشنا شدم ی پسر فوق العاده با استعداد و درس خون با معدلی تو رشته نطری که فکرشم شاید نتونید بکنید بسیار پسر با نشاطی بود و پر از انگیزه و انرژی و خوش تیپ یادمه که تو دبیرستانمون که ی دبیرستان سطح بالا بود و هرکسی نمیتونست بیاد اونجا تحصیل کنه همه میشناختنش رتبه اول بود و حتی مدیرو معلما روش ی حساب زیادی باز کرده بودن خلاصه بگم سال سوم دبیرستان شد پسره کم کم شروع کرد به تغییر کردن حالا زیاد معلوم نبود برای بقیه و من تقریبا متوجه تغییرات خلق و خوش میشدم و تو درسشم مثل قبل رفتار نمیکرد تا این که وسطای سال من متوجه شدم دوچار ی افسردگی شده و به قول خودش ی افسردگی ساده بود بازم گذشت  وارد سال پیش دانشگاهی شدیم اون پسر بازم مثل قبل نبود اما روی هم رفته واقعا پسر خوبی بود از مرام و معرفت کم نداشت من متوجه شدم تا دوچار یجور وسواس فکری هم شده مثلا به قول خودش میگفت گاهی فکر میکنم اگه لامپو دو بار خاموش روشن نکنم مثلا ریاضی بیست نمیگیرم و فکرای استرسی و وسواسی از این قبیل فقط هم من در جریان بودم تا این کهمتوجه شدم سراغ درمان هم رفته  و گاهی قرصم مصرف میکنه اما بازم تو دبیرستان کمتر کسی میتونست به پاش برسه خلاصه اخرای سال پیش دانشگاهی بود که همه جدا شدیم و رفتیم پی درس خوندن برای کنکور.بعد از کنکور متوجه شدیم که اون بر خلاف انتظاری که ازش میرفت رتبه بسیار بدی اورده اما خودش میگفت توقعی از کنکور امسالم نداشتم و میدونستم رتبم همین میشه اون سال اصلا دانشگاه نرفت و من پیش خودم گفتم حتما سال دیگه میخونه.تا این که ندیدمش تا چهار سال بعد.باورنکردنی بود اون پسر چه از لحاظ ظاهر و قیافه چه از لحاظ رفتار کلی تغییر کرده بود از درسش پرسیدم که اونم ترک کرده بود حتی ی رشته ساده رو نخونده بود.از زندگیش پرسیدم تا بعد از کنکور رفت روی ی کار تجاری پر سود اما باز اونم رها کرد به قول خودش بخاطر مسایل رو حی و ی موقعیت طلایی رو از دست داده بود.و رفته بود عقد کرده بود به قول خودش با ی دختر خانم بسیار زیبا تو ی خانواده بسیار عالی و با گریه نقل میشد که ازش جدا شدم گفتم چرا گفت من هیچ لذتی ازش نمیبردم و وقتی باهاش بودم عصبی میشدم به دیگران میگفتم بهم میگفتن مگه میشه دختر به این زیبایی دلیلی نداره تو ازش بدت بیاد خودمم دلیلشو نمیدونستم حتی دکترم میرفتم میگفتن درست میشه تا این که نارضایتی من از روابطم به جایی رسید که نتونستم تحمل کنم فکر میکردم مشکل از اون دختره و بالاخره بعد از کلی مشکل جدا شدیمو میگفت این دختر تا ابد دیگه مثلش برای من پیدا نمیشه میگفت دختر مهربون فهمیده و خیلی خصوصیات خوب دیگه داشت و به راحتی از دست دادمش. میگفت بعد از طلاق افسرده شده و گوشه گیر ی مقدار ارث بهش رسیده بود که اونا رو هم میگیره و خرج میکنه حتی میره سراغ سیگار و تا پای دود هم کشیده میشه. میگفت ی مدت پیش خودم فکر میکردم که زشت ترین ادم دنیا هستم میگفت گاهی روزی هزار بار ارزوی مرگ میکنم و میگم ای کاش عمرم زودتر تموم میشد.باورنکردنی بود اخه چطور میشد ی پسری با اون خصوصیات یروز این طور بشه اما بالاخره اعتراف کرد گفت میدونم دلیل تمام این مشکلات چیه همه چیز از دیدن ی فیلم صحنه دار شروع شد خلاصه بهتون بگم اون از سال اول دبیرستان درگیر استمنا شده بود و به هیچ کسی هم چیزی نگفت انقدر این کارو ادامه داد تا این کار روزگارش رو سیاه کرد اون درگیر بیماری های وحشتناکی شده بود و تحت مراقبت روانپزشکی بود حتی میگفت به جنون کشیده شده میگفت.باورتون نمیشه این عمل چه بلایی سر فرصت و جونی و زندگی این جون که یکی از بهترین هایی بود که من تو زندگیم میشناختم آورده بود.دوستان من برادرای من خواهرای من عاجزانه به عنوان ی دوست که با چشمای خودم دیدم این مساله رو ازتون میخوام جدی بگیرد به خودتون به همسر ایندتون به زندگیتون رحم کنید.اگه به خدا اعتقاد دارید بهش توکل کنید اگه اهل این کار هستید همین الان کنار بزارید نزارید دیر بشه و شما هم به اون مسایل دوچار بشید مطمین باشید این عوارض کم کم سراغ شما هم میاد هیچ وقت دیر نیست کنار بزارید و از خدا کمک بخواید و به شیطون لعنت بفرستید.سراغ ورزش برید.همه ما جوان بودیم واین حسو همه ما داشتیم مرد باشید ی یا علی بگید تا اخر پاش بایستسد حتی اگه بازم رفتید سراغش نا امید نشید نهایت تلاشتون بکنید مطمین باشید موفق میشید و میتونید نفستون شکست بدید من برنامه های مذهبی رو هم خیلی مفید میدونم. امیدوارم سربلند باشید.از طرف یک دوست...

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...