اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

آیا با فامیل حرامخوار می توان صله رحم کرد؟

+1 امتیاز
1,129 بازدید
سوال شده فروردین 2, 1394 در فقه و احکام شرعی توسط بی نام  

در دين ما آمده صله رحم كنيد،از سويي هم آمده كه از مال حرام اجتناب كنيد.اين امر ما را سرگردان كرده، نمي دانيم با فاميل خود كه مسائل حلال و حرام را رعايت نمي كند رفت و آمد كنيم يا نه؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده فروردین 2, 1394 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

پاسخ کوتاه
مال حرام خطرناک است تا جایی که انسان را در مقابل حجت خدا به جنگ وادار میکند اما شما که یقین ندارید آن غذایی که برای شما آورده اند از مال حرام است و تحقیق هم لازم نیست .
اما اگر کسی بگوید مال شبهه ناک که آثار وضعی دارد پاسخش این است که اهل بیت به ما فرموده اند خمس آن را بدهید تا از آثار وضعی آن هم در امان باشید . حال با این مقدمه معلوم میشود بایستی صله رحم داشت و این مساله مانع از صله رحم نیست.

پاسخ تفصیلی
 به عنوان مقدمه بايد عرض نمود كه صله رحم از نظراسلام يكي از اعمال پسنديده و شايسته است كه در آيات و روايات به آن توصيه شده[1] و آثار بسياري در پي دارد،[2] هم چنان اجتناب از مال حرام نيز يكي از وظايف اسلامي است چون خداوند انسان را از خوردن مال حرام نهي نموده است.[3] و اگر انسان لقمه‌اي حرامي بخورد، در رفتار و عملكرد و وضعيت ظاهري فرد آثار آن قطعاً مترتب مي‌شود. در اين زمينه امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: «مال حرام آثارش در نسل آشكار مي‌شود.»[4] 
با حفظ اين مقدمه، بايد عرض نمود كه: درست است كه اجتناب از مال حرام، واجب است، ولي شما كه يقين نداريد كه غذايي را كه فاميل و ارحام شما تهيه مي‌كنند، از مال حرام است، مگر آنها چه كاري مي‌كنند كه به نظر شما اموال آنها حرام است؟ شما كه مطمئن نيستيد همه اموال و كسب و درآمد آنها حرام است. قطعاً به اندازه‌ غذايي كه شما مي‌خوريد، مال حلال در بين اموال آنها وجود دارد. و اگر فكر مي‌كنيد كه آنها خمس نمي‌دهند، در اين خصوص بايد عرض نمود كه بر هر مالي خمس واجب نيست، واجب شدن خمس شرايط خاصي دارد. يكي از آن شرايط اين است كه يك سال از زمان كسب آن مال گذشته باشد.[5] بنابراين شما كه يقين نداريد بر اموال آنها قطعاً خمس واجب شده و خمس آن را پرداخت نكرده‌اند. گذشته از همه، آن چه وظيفه شما است، توجه به ظواهر افراد است، لازم نيست به زندگي و مال و اموال ديگران بيش از حد تجسس و كنجكاوي نماييد تا يقين پيدا كنيد كه مال حرام در ميان آن وجود ندارد. 
بنابراين صرف اين كه شما شك كرده‌ايد مال آنها مخلوط به حرام است، دليل نمي‌شود رفت و آمد و صله رحم را قطع كنيد، بر فرض اين كه شما يقين هم داشته باشيد كه مال آنها مخلوط به حرام و شبهه ناك است، باز هم قطع صله رحم به صلاح نيست ابوبصير مي‌گويد از امام صادق ـ عليه السّلام ـ درباره كسي كه مي‌خواهد با بستگانش كه جزء مخالفان ائمه ـ عليهم السّلام ـ هستند قطع رابطه كند، سؤال كردم چه وظيفه‌اي دارد؟ امام فرمود: اين كار سزاوار نيست.[6] و نيز فرموده است: «حق رحم را چيزي قطع نمي‌كند»[7]. در روايات ديگر نيز شديداً از قطع صله رحم نهي شده است و هيچ صورتي استثنايي وجود ندارد. امير مؤمنان علي ـ عليه السّلام ـ فرمود: «اقبح المعاصي قطيعه الرحم و العقوق»[8]؛ زشت ترين گناهان قطع رحم و عاق پدر و مادر شدن است. 
خلاصه آن كه: به هيچ وجه نمي‌توانيد رفت و آمد با دوستان و صله رحم را به اين احتمال كه مال آنها مخلوط به حرام است، ترك نماييد. 
حال كه حكم شرعي اين مسأله روشن شد و دانستيد كه صله رحم را نمي‌توانيد قطع كنيد، لازم است به دو نكته اشاره كنم و اين همان راه حلي است كه سراغ آن مي‌گرديد: 
1. هر يك از دوستان و فاميل كه فكر مي‌كنيد مسايل اسلامي را رعايت نمي‌كنند، شما مي‌توانيد آنها را با برخورد شايسته و منطقي به مسايل اسلامي آشنا سازيد، شايد حكم مسأله را نمي‌دانند و يا توجهي ندارند، اگر برخورد شما درست باشد، و در عين اين كه مسايل اسلام را به آنها بيان مي‌كنيد، به شخصيت آنها احترام بگذاريد، قطعاً حرف و كلام شما مؤثر واقع مي‌شود، و يا لااقل مي‌توانيد وظيفه خود را كه امر به معروف است، ‌انجام دهيد، يعني احكام الهي را براي آنها بيان كنيد و يا نهي از منكر نماييد، يعني منكرات. 
2. چنان چه توجه داريد، صله رحم مفهومي است عام و گسترده، هر نوع ارتباط و اظهار صميمت و دوستي با دوستان و فاميل را شامل مي‌شود بنابراين رعايت صله رحم هيچ ملازمه‌اي با خوردن غذاي آنها ندارد. شما مي‌توانيد به صورت تلفني احوال آنها را بپرسيد، يا در مواقعي منزل آنها برويد كه موقع غذا نباشد. گذشته از همه اينها چنان چه قبلاً بيان شد، شما كه يقين نداريد اين غذايي را كه براي شما مي‌آورد، از مال حرام است، پس با خوردن آن هيچ مشكلي پيش نخواهد آمد. 
3. راه حل ديگر آن است كه به ميزان مصرف شده صدقه بدهيد و يا اگر متعلق خمس است از مرجع تقليد خود اجازه مصرف بگيريد و يا خمس مقدار مصرفي را بپردازيد. 

قطع صله رحم به هيچ وجه جايز نيست، هم چنان اجتناب از مال ديگران به صرف اين احتمال كه مال حرام است، كار نادرستي است. بنابراين رابطه خود را با فاميل و دوستان‌تان قطع نكنيد، شما مي‌توانيد نقش هدايت كننده براي آنها داشته باشيد. آن چه وظيفه شما است، اين است كه در رفت و آمدها و مواقع ارتباط تحت تأثير افكار و انديشه‌هاي آنها قرار نگيريد، بلكه نقش تأثير گذار و هدايتگر داشته باشيد. اميد است اين پاسخ راهگشاي مشكل شما واقع شود و بتوانيد با رابطه سالم فضاي گرم خانوادگي خويش را، گرمتر سازيد.

پی نوشت:
[1] . نسا، 1؛ رعد، 21؛ بقره، 27. 
[2] . محمد باقر مجلسي، بحار الانوار، المكتبه‌ الاسلاميه، ج 74، ص 111 تا 126. 
[3] . نساء، 29؛ بقره، 275. 
[4] . ملا محسن فيض كاشاني. المحجه البيضاء، دفتر انتشارات اسلامي، ج 3، ص 205. 
[5] . حكم مذكور از احكامي است كه تمام مراجع تقليد آن را قبول دارند. مي‌توانيد در رساله مرجع تقليد خود رجوع كنيد. 
[6] . محمد باقر مجلسي، بحار الانوار، المكتبه الاسلاميه، ج 75، ص 185. 
[7] . محمد باقر مجلسي، بحار الانوار، المكتبه الاسلاميه، ج 74، ص 131. 
[8] . محمدي ري شهري، ميزان الحكمه، مكتب الاعلام الاسلامي، ج 4، ص 89.

منبع : سايت انديشه قم 

برگرفته از: اسک قرآن - موسسه امام سجاد(ع)

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - Bandeh khoda -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...