اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

چرا شطرنج حرام است؟

+1 امتیاز
175 بازدید
سوال شده بهمن 14, 1393 در فقه و احکام شرعی توسط بی نام  
چرا در اسلام شطرنج بازی کردن حرام اعلام شده است؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 18, 1393 توسط العبد (4,049 امتیاز)   3 12 24

در میان علمای ما معروف است که بازی کردن با آلات قمار بطور کلی اگر چه بدون شرط بندی باشد حرام است و ممکن است فلسفه این موضوع آن باشد که سروکار داشتن با این آلات خواه و ناخهواه انسان را به قمار می کشاند و مخصوصا درباره بازی شطرنج اخبار متعددی از امامان علیهم السلام به ما رسیده است که استعمال آلات این بازی به هر عنوان ممنوع است و عنوان ورزش فکری به این بازی دادن در حکم مزبور تاثیری نمی گذارد ؛ زیرا ممکن است سایر انواع قمار را نیز تحت این عنوان و به این نام انجام داد ؛ چون در خیلی از انواع قمار از جمله بازی با ورق ، این فعالیت فکری وجود دارد ولی مفاسد آنها جای انکار ندارد .

خلاصه این که :

شطرنج یک نوع قمار است و از آغاز به همین عنوان اختراع گردیده ، منتها قمارها دو نوعند ، گاهی نیازمند به تفکر نیستند و تنها از تصادف در آنها استفاده می شود در حالی که در بعضی دیگر فکر لازم است که شطرنج یکی از آنهاست .

اسناد و مدارک اسلامی درباره حرمت بازی شطرنج ، جای شک و تردید در حرمت آن باقی نمی گذارد ، ولی عدهای از مردم هستند که تا از آن طرف دیوار (غرب ) مطلبی نشنوند به دلشان نمی نشیند ، لذا اخیرا در نوشته های یکی از فضلای معاصر ، مطلبی در این باره دیدم که لازم دانستم در اینجا بیاورم شاید از شیوع این بازی که متاسفانه در گوشه و کنار این کشور به چشم می خورد و به عنوان این که بازی شطرنج نیروی فکری را افزایش می دهد ترویج می شود ، جلوگیری گردد .

این مطلب از کارشناس معروف شطرنج جهان « شانتال شوده دوسیلان »

فرانسوی است که درباره وی گفته شده است  : کسی جز شانتال نمی تواند عنوان قهرمانی شطرنج  جهان را به دست آورد » و مطبوعات جهان مخصوصا مطبوعات ورزشی شوروی ، قدرت او را ستوده و برتری او را بر سایر حریفان ستایش کردند .

اینک مطلب را از نوشته خود او بخوانید :

همین قدر کافی است برای اثبات این که شطرنج ورزشی است بسیار خسته کننده ، که پس از انتهای حرکت چهلم ، اگر نتیجه به دست نیامد بازی به تعویق می افتد چنان که در ریک یاویک اتفاق افتاد و حساب کرده اند جمع ترکیبات احتمالی در چهار حرکت اول 318976584000 و در ده حرکت اول 169518829100544000000000000000 می باشد .

وی سپس به قهرمانان شطرنج که ممکن است استعدادشان در هر مورد دیگر از حد متوسط پایین تر باشد اشاره کرده ، می گوید : می خواستم همین را بگویم که خطر واقعی شطرنج است ، زیرا پرداختن به شطرنج سایر منابع ذهنی را از کار می اندازد و دیگر فعالیتهای ذهنی بیهوده و پوچ می شود . شطرنج می تواند به مفهوم  لغت ، اختلال حواس ایجاد کند ... . بعد شانتال نظر « لالخین » قهرمان نابغه را تکرار می کند که همیشه می گفت ، برای برنده شدن باید از حریف خود متنفر شد ... !

و این یک زیان غیر قابل انکار اخلافی به اضافه زیانهای دیگر است

باید توجه داشت که شطرنج یک نوع قمار است و اینجاست که می فهمیم چرا اسلام قمار را بطور کلی حتی در صورتی که برد و باخت هم در کار نباش تحریم کرده است ؛ زیرا هیچ نوع قماری در واقع بدون برد و باخت نیست ، چیزی که هست در مواردی که پول در میان نباشد این برد و باخت در فکر است ، در وجود است و اخلا ق

برگرفته از: golenarges110

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

+1 امتیاز
1 پاسخ 340 بازدید

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

426 سوال

573 پاسخ

74 دیدگاه

52 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • Ayaan Meezan (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام May 23, 2019

  • Alibaghbanbashi (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام May 03, 2019

  • mahsa (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 12, 2018

  • mahshid (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 12, 2018

  • غزل (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Jul 07, 2018

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  تاییدشده
  - mahsa -
  پرسش جالب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهصفحه گوگل پلاس شیعه سِیبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...