اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

چرا امام حسن با دختر دشمنشان ازدواج کرد؟

+1 امتیاز
187 بازدید
سوال شده بهمن 21, 1393 در امام حسن (ع) توسط بی نام  

چرا امام حسن با جعده كه پدرش يكي از دشمنان ايشان بود ازدواج كردند؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 21, 1393 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

پاسخ کوتاه

همانگونه كه برخي ازدواج‌هاي رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ رنگ سياسي داشت پاره‌اي ازدواج‌هاي امام حسن ـ عليه السلام ـ هم سياسي بود. با توجه به نفوذ بسيار زياد اشعث بن قيس در كوفه به نحوي كه در جنگ صفين در به حكميت كشاندن جنگ تلاش فراواني داشت و مؤثر هم واقع شد، حضرت با دختر او جعده ازدواج نمود.

پاسخ تفصیلی

يكي از افراد و شخصيت‌هاي تاريخي كه در دوران اميرالمؤمنين ـ عليه السلام ـ زندگي مي‌كرد و در زير سايه مهر او امنيت يافته بود «اشعث بن قيس كندي» بود كه براي شناخت او كافي است به خطبه‌اي از خطبه‌هاي اميرالمؤمنين علي ـ عليه السلام ـ توجه كنيم:

امام علي ـ عليه السلام ـ در مسجد كوفه سال 38 هجري سخنراني مي‌كرد اشعث بن قيس به يكي از مطالب آن حضرت اعتراض كرد و گفت: اين سخن به زيان تو است نه به سود تو. امام ـ عليه السلام ـ كه او را به خوبي مي‌شناخت نگاه خود را به او دوخت و فرمود:
«چه كسي تو را آگاه كرد كه چه چيزي به سود يا زيان من است؟ لعنت خدا و لعنتِ لعنت كنندگان بر تو باد اي متكبر، متكبرزاده منافقِ پسر كافر، سوگند به خدا تو يك بار در زمان كفر و بار ديگر در حكومت اسلام اسير شدي و مال و خويشاوندي تو هر دو بار نتوانست به فريادت برسد، آن كس كه خويشان خود را به دم شمشير سپرد و مرگ و نابودي را به سوي آنها كشاند سزاوار است كه بستگان او بر او خشم گيرند و بيگانگان به او اطمينان نداشته باشند».(1)
از جملات صريح امام ـ عليه السلام ـ درباره ي اشعث استفاده مي‌شود كه او قطعاً يكي از دشمنان حضرت بوده است و گرنه حضرت با دوست خود اين‌گونه صحبت نمي‌كند امّا با اين حال، چرا فرزندِ حضرت (امام حسن مجتبي ـ عليه السلام ـ) با دختر چنين شخصي ازدواج كرد؟
در تاريخ داستاني نقل شده، درباره ي چگونگي ازدواج امام حسن ـ عليه السلام ـ با جعده دختر اشعث بن قيس كه در اينجا به نقل آن داستان مي‌پردازيم:
«درباره ي نام دختر اشعث مورخان اختلاف دارند و او را سكينه، شعثاء و عايشه هم دانسته‌اند ولي صحيح‌ترين آن جعده است(2) و سبب ازدواج چنين بيان شده است كه: اميرالمؤمنين علي ـ عليه السلام ـ دختر سعيد بن قيس همداني به نام «ام عمران» را براي فرزندش حسن خواستگاري كرد سعيد گفت: به من مهلت دهيد در اين باره مشورت كنم و از حضور امام بيرون آمد در بين راه به اشعث بن قيس (برادرش) برخورد و جريان را به او گفت .آن مرد منافق از روي نيرنگ به سعيد گفت: چگونه دخترت را به حسن مي‌دهي كه هميشه به او فخر بفروشد و درباره اش انصاف نورزد و با او بدرفتاري كند و بگويد من فرزند پيامبر خدا و اميرالمؤمنينم و او در برابرش چنين فضيلتي نداشته باشد پس بهتر نيست او را به پسرعمويش بدهي تا شايسته يكديگر باشند. سعيد گفت: كدام پسرعمويش؟ اشعث گفت: محمد پسر من. آن بيچاره فريب خورد و گفت: دخترم را به پسرت دادم. اشعث شتابزده به نزد اميرالمؤمنين ـ عليه السلام ـ رفت و گفت: تو دختر سعيد را براي حسن خواستگاري كرده اي؟ حضرت فرمود: بلي. اشعث گفت: آيا دختري رانمي خواهي كه در شأن فرزندت باشد؟ حضرت فرمود: آن دختر كيست؟ اشعث گفت: جعده دختر من.
حضرت: ما با مرد ديگري در اين باره گفتگو كرده‌ايم. اشعث: درباره ي آن گفتگو راهي براي شما وجود ندارد. حضرت: او رفته است تا با مادر دختر مشورت كند. اشعث: او دخترش را به محمد بن اشعث (پسر من) داد. حضرت: كي چنين كاري كرده؟ اشعث: قبل از اينكه به اينجا بيايم. و چنين بود كه اميرالمؤمنين با اين پيشنهاد موافقت كرد.
وقتي كه سعيد فهميد فريب اشعث را خورده پيش او شتافت و گفت: اي مرد يك چشم با من نيرنگ باختي؟ اشعث: كور خبيث تو هستي كه خواستي درباره ي فرزند پيامبر مشورت كني آيا تو احمق نيستي؟
اشعث شتابان به حضور امام حسن ـ عليه السلام ـ رفت و گفت آيا نمي‌خواهي با همسرت ديدار كني، چون او مي‌ترسيد فرصت از دست برود و بعد راه بين خانه امام و خانه خودش را فرش كرد و دخترش را به همسري امام بخشيد به اين ترتيب جعده به خانه امام ـ عليه السلام ـ رفت»(3)
از آنجا كه امام حسن مجتبي ـ عليه السلام ـ فرزند پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ و اميرالمؤمنين ـ عليه السلام ـ بود هر كسي دوست داشت به گونه‌اي خود را به خاندان پيامبر نزديك كند، اهل بيت پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ هم به جهت حُسن خلقي كه داشتند و حتي نسبت به دشمنان مهربان بودند با اينگونه پيشنهادات مخالفت نمي‌كردند و تا خطايي از كسي نمي‌ديدند او را از در خانه خود نمي‌راندند علاوه بر اينكه طبق داستان فوق امام مجتبي ـ عليه السلام ـ در برابر كار انجام شده واقع شدند و تن به اين ازدواج دادند ولي بعضي از تحليل گران سبب ازدواج امام حسن ـ عليه السلام ـ با جعده را اينگونه بيان كرده اند:‌
«همانگونه كه برخي ازدواج‌هاي رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ رنگ سياسي داشت پاره‌اي ازدواج‌هاي امام حسن ـ عليه السلام ـ هم سياسي بود. با توجه به نفوذ بسيار زياد اشعث بن قيس در كوفه به نحوي كه در جنگ صفين در به حكميت كشاندن جنگ تلاش فراواني داشت و مؤثر هم واقع شد، حضرت با دختر او جعده ازدواج نمود.
اين ازدواج صورت گرفت والبته بدون فرزند پايان يافت. جعده كه نفاق را از پدر به ارث برده بود با توطئه ي معاويه به دشمن حضرت تبديل شد و در يك اقدام ننگين امام حسن ـ عليه السلام ـ را زهر داد».(4)

پاورقی:

1. نهج البلاغه، خطبه 19، ترجمه: محمد دشتي، ص 64، چاپ دوم.
2. اصفهاني، ابوالفرج، مقاتل الطالبين، ناشر: دارالمعرفه، ص 50.
3. قرشي، باقر شريف، زندگاني حسن بن علي، ج 2، ترجمه فخرالدين حجازي، ج2، ص567 به نقل از تاريخ ابن عساكر، ج 4، ص 216.
4. سايت اينترنتي دانشنامه رشد www.daneshnameh.roshd.ir:science.
منبع: نرم افزار پاسخ - مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

برگرفته از: رهروان ولایت

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...