اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

چرا پیامبران در خاورمیانه بودند؟

+1 امتیاز
460 بازدید
سوال شده بهمن 13, 1393 در پیامبران توسط بی نام  
با توجه به مبعوث شدن 124000 پیامبر،چرا همه آنها در منطقه خاورمیانه بودند؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 19, 1393 توسط العبد (4,053 امتیاز)   6 23 30

بر اساس دلايل ضرورت نبوت، و حكمت الهي هيچ قومي و ملتي بدون بدون راهنماي غيبي نيستند و ممكن نيست، خداوند ملتي را بدون راهنما رها كند، زيرا خدا مربّي و مدبر انسان است و انسان مسافري است كه عوالمي را پشت سر گذاشته و عوالمي را در پيش روي دارد. از اين رو امكان ندارد جمعيتي در منطقهاي زندگي كند و خداوند براي آنها راهنما نفرستد».(1)
از اين رو ما دليلي نداريم كه خداوند براي اقوام سرخ پوست و سياه پوست انبيايي نفرستاده است چون از همة انبيايي كه آمار و نام ايشان در جوامع روايي ما هست تنها نام بعضي در قرآن ذكر شده است.(2) شايد در ميان آن اقوام نيز انبيايي بوده اند كه در قرآن قصه آنان نيامده است و اگر هم پيامبر اولواالعزمي در ميان آن اقوام نبوده، شايد به خاطر كم بودن جمعيت آن منطقه در آن زمان باشد».(3)
به خصوص اين كه اقوامي مانند سرخ پوستان در گوشه از دنيا زندگي مي كردند كه كسي از آنان خبري نداشت، و آنها هم از كسي خبري نداشت، حال اگر در ميان آنان پيامبري آمده باشد خبر او بدست ما نرسيده است، و صداي او به گوش جهانيان در زمان بعثتش و بعد از آن نرسيده است، و اخبار نبوت ها و بعثت ها در صورتي به اطراف مي رسيد كه پيامبري در سرزمين مناسب ظهور مي كرد و متصدي جهاني شدن دعوت خويش مي گشت، چه اين كه دعوت پيامبر گرامي اسلام اين گونه بوده است كه در برهه اي از زمان متصدي ابلاغ رسالت خويش به سران كشورها همانند ايران و روم شد، و از آنان براي قبول دين اسلام دعوت به عمل آورد.
بر فرض پيامبري از ميان اقوام ديگر ظهور نكرده باشد، اين مشكلي ايجاد نمي كند، چون هيچ پيامبري نيامده كه گفته باشد دعوت من مربوط رنگ خاصي است، بلكه دعوت ها اغلب رنگ جهاني داشته است، و هدف هدايت انسانها بوده است، لذا پيامبر اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمودند: كه من اختصاص به قوم خاصي ندارم، من براي سياه پوست و سرخ پوست و سفيد پوست و جن و انس مبعوث شدهام».(4) و همين باعث ميشود كه صهيب از روم و سلمان از ايران دور پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ جمع شوند. از اين رو مهم آن است كه دعوت انبياي الهي به آنان برسد، و بعد از وصول دعوت انبياي الهي اگر كسي دنبال حق است آن را مي پذيرد.

اينكه چرا اكثريت انبياء و خصوصاً انبياء اولوالعزم در خاورميانه مبعوث گرديدند بطور دقيق و روشن، معلوم نيست و خداوند متعال بهتر مي داند و لكن بطور احتمال مي توان گفت كه خاورميانه از نگاه آب و هوا مناطق مستعد براي زيست بوده است و از اين سبب بيشتر مردم از قديم در همين محدوده متمركز بوده و زندگي مي كرده اند و داراي تمدن نيز بوده اند. و از همين منطقه به ساير مناطق جهان گسترش يافته اند. از آنجايي كه هدف انبياء از بعثت، هدايت مردم بسوي كمال و تعالي، توحيد و يكتا پرستي مي باشد و مي خواهند آنها را با فطرت توحيدي آشنا نمايند. لذا بهترين مكان براي تبليغ آئين توحيدي و پذيرش دعوت آنها محدوده خاورميانه بوده است. لذا اكثر انبياء و خصوصاً انبياء اولوالعزم در خاورميانه مبعوث گرديده اند كه در حقيقت محل اتصال سه قاره مهم آسيا، اروپا و آفريقا به حساب مي آمده است.
علاوه بر اين از آنجايي كه مردم اين منطقه از ابتداي هبوط آدم با آئين توحيدي و پيامبران الهي آشنا بوده، لذا دعوت آنها به سوي توحيد و يگانه پرستي و بطور كلي هدايت آنها نسبت به جاهاي ديگر سهل و آسان بوده است.
انبياء براي نشر و گسترش اهداف خويش در ساير مناطق جهان از آنها استفاده نموده اند. از طرفي بايد متوجه اين نكته بود كه مبعوث نشدن پيامبران اولوالعزم در مناطق ديگر جهان مساوي با نبودن پيامبر الهي نيست بلكه خداوند پيامبران زيادي را برانگيخته است كه آئين و شريعت اولوالعزم را تبليغ كرده و پيام الهي را به همه نقاط جهان رسانده اند. و همه مردم جهان از هدايت آنها استفاده نموده اند.

پاورقی:
1. فاطر: 24.
2. غافر: 78.
3. جوادي آملي، عبدالله، سيرة پيامبران در قرآن، نشر اسراء، چاپ دوّم، ص 49.
4. مجلسي، محمد باقر، بحار الانوار، بيروت، دار الوفا، اول، 1404ه.ق، ج 16، ص 334.

برگرفته از: اسک دین

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  تاییدشده
  - Mordemoteharek -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...