اولین بار است که به شیعه سِی آمده اید؟ لطفا راهنما را مشاهده فرمایید.
x

چرا امام صادق قیام نکرد؟

+1 امتیاز
169 بازدید
سوال شده بهمن 20, 1393 در امام صادق (ع) توسط بی نام  
چرا امام صادق (علیه السلام) برای تشکیل حکومت قیام نکردند؟


کانال های مذهبی شیعه سِی

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 20, 1393 توسط العبد (4,053 امتیاز)   7 24 30

عباس تقویان، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،شروع امامت حضرت صادق(ع) را با حرکت‌ها و قیام‌های محلی در مقابل بنی امیه همراه دانست و افزود: با وجود اینکه قیام هایی محلی اتفاق می افتاد اما چون شرایط موفقیت مبارزه مهیا نبود، امام ترجیح داد با حرکت فرهنگی، علمی و جهاد نرم با بنی‌امیه رو به رو شود. زمانی که حضرت امامت را بر عهده گرفتند حدود 16 سال قبل از روی کار آمدن بنی‌عباس بود و دوران خفقان شدید خلفای بنی‌امیه محسوب می‌شد؛ این خلفا برای حفظ و تثبیت قدرت خود دست به هر جنایتی می‌زدند و کنترل‌های شدیدی نسبت به ایشان اعمال می‌شد. عملا امکان قیام مسلحانه‌ای وجود نداشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به سال‌های بین 129 تا 132  هجریکه شورش‌های اجتماعی علیه بنی‌امیه تشدید شد، به فراهم آمدن زمینه‌ سقوط بنی‌امیه اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از سقوط بنی‌امیه، بنی‌عباس روی کار آمد که با ادعای دفاع از بن‌ هاشم قیام خود را شروع کرد. شاید بتوان قیام بنی‌عباس را در راستای سایر قیام‌ها و نهضت‌هایی تحلیل کرد که در مقابله حکام جور بنی‌امیه اتفاق افتاد و چون مسلمان‌ها از آل امیه نفرت داشتند دنبال فضایی بودند که حکومت را به خاندان پیامبر برگردانند؛ سادات بنی عباس با این داعیه جنبش را شروع کردند.

تقویان با بیان اینکه بنی عباس با شعار «الرضا من آل محمد» قیام خود را شروع کردند، تصریح کرد: این شعار به این معنا بود که یعنی مردم از فضای موجود ناراضی هستند و قرار است از آل محمد(ع) که همگان نسبت به او رضایت دارند خلیفه‌ای را روی کار بیاورند. در مراکز اسلامی مهم آن زمان تلاش هایی آغاز شد از جمله ابومسلم در خراسان و  ابوسلمه در عراق ابوسلمه که اقداماتی را صورت دادند تا بنی‌امیه را از بین ببرند. در این میان امام جعفر صادق به واسطه اینکه یاران مطمئنی نداشت عملا نتواتنست به قیام دست بزند و از طرفی قیام بنی عباس را سالم و اصیل نمی‌دانست.

وی در توضیح اینکه چرا امام صادق(ع) قیام ابوسلمه را قیام اصیلی نمی‌دانست، گفت: ابوسلمه نامه‌ای به امام نوشت و خواست که امام صادق(ع) از او حمایت کند همچنین به امام هم قول داد که در تامین اهداف باایشان همکاری می‌کند اما در تاریخ آمده وقتی حضرت نامه را دریافت کرد مقابل دیگر یاران؛ نامه را روی شعله شمع قرار داد و آن را سوزاند. زیرا این روشن بود که ابوسلمه برای رسیدن به قدرت و تامین منافع خود از قصد سوء استفاده از امام را دارد؛ به همین جهت حضرت او را پیرو و شیعه واقعی نمی‌دانست و با عمل خود نشان داد کسی که به سرعت تغییر عقیده می‌دهد قابل اعتماد نبوده و نشان از مکر و حیله او است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق در این بخش از سخنان خود با اشاره به فضای فرهنگی جامعه افزود: امام صادق(ع) فضای مناسبی را به تدریج برای کار علمی و فرهنگی به دست آورد دوران حیات ایشان با نهضت ترجمه، ورود اندیشه های فکری و فلسفی یونان به ایران و آغاز تبادل فکری میان تمدن‌های اسلامی و دیگر تمدن ها در حیطه کلام و فلسفه بود. امام صادق(ع) دوران خود را با رویایی افکار مختلف، و از از چپ‌ترین تا راست‌ترین مکاتب آغاز کرد. همچنین در این زمان با جریان‌های فکری ناروا در درون جهان اسلامی مثل صوفی‌گری، دهریون، رهبانیت و انزواطلبی از دنیا مواجه بود. شبهات کلامی متعددی مطرح شده بود به همین جهت امام چون عرصه را برای کار نظامی و قیام تنگ دید؛ به کار علمی روی آورد و درمقابل فرقه‌ها و اندیشه‌های باطل تمام قد ایستادند.

وی اظهار داشت: در ایام حیات و امامت امام صادق مقطعی از شور و نشاط علمی پدید آمد. تمدن یونانی اندیشه‌هایش را وارد جهان اسلام کرد و بازار جنگ عقاید و فقه داغ‌تر شد. این دوران ایامی است که امام احساس کرد با زنادقه، خشکی‌مقدس ها و خوارج باید رویایی کند و در سیره ایشان می‌بینیم که به تربیت شاگرد در همه زمینه‌های علم فقه، تفسیر، کلام و حتی علوم طبیعی مثل شیمی اقدام کرد. در این زمان برخی از ائمه اهل سنت مانند مالک‌بن‌انس و ابوحنیفه نزد امام تلمذ می‌کردند.

تقویان با تأکید بر اینکه جهاد فرهنگی امام با شهادتشان ادامه داشت تصریح کرد: امام صادق(ع) در مدینه چهار هزار شاگرد تربیت کرد که حدود شش هزار کتاب از آنها به جا ماند. اگر امروز میراث روایی و حدیثی عظیمی وجود دارد بیشتر این میراث علمی از وجود باقرین و صادقین به جامانده است و امروزه مذهب شیعه را به عنوان مذهب جعفری می‌شناسیم. گسترش تفکر شیعی مدیون جهاد علمی امام صادق(ع) بوده است. آنقدر که مذهب با حرکت فرهنگی رشد کرده به واسطه قیام رشد نکرده است اگرچه قیام امر مقدسی است اما در حد اضطرار ائمه ما به آن متوسل می‌شدند. میزان حرکت‌های فرهنگی برای ترویج دین پرحجم‌تر بوده است. بنابراین مذهب شیعه اثناعشری با لقب «مذهب جعفری» در طول تاریخ شناخته می‌شود. امام صادق(ع) دوام و بقاء تفکر شیعه را تضمین کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در پایان این گفت‌وگو با توجه به فرقه‌های انحرافی آن زمان گفت: مبارزه با متصوفه و زاهدان ریاکار که با لباس صوفی گری مردم را به انزوا و رهبانیت دعوت می‌کردند از جمله اقدامات مهم امام صادق در آن ایام بود اینها خوارج زمان امام صادق محسوب می شدند خشکی مقدس‌هایی که در مقابل امام زمان خود دکانی ایجاد کرده بودند و گاهی حتی از امام ایراد می‌گرفتند. سیره امام باید نوعی بود که این افراد از افراط و تفریط بر حذر باشند و گمان نکنند همه امور دنیا نکوهیده است و به متصوفه زمان خود فهماندند دین باید در مسیر اعتدال قرار گیرد و تفکر افراط و تفریط گری هر دو محکوم است

برگرفته از: صابر نیوز

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

سوالات مشابه

لطفا برای اطلاع از آخرین سوالات سایت، عضو خبرنامه شیعه سِی شوید.

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

با توجه به طرح سوالات و شبهات فراوان، در صورتی که مطالب طرح شده را برای خود مضر تشخیص دادید، از مطالعه آنها بپرهیزید.
توجه: محتوای سامانه پرسش و پاسخ توسط کاربران ایجاد می گردد. لطفا در صورت مشاهده محتوای نامناسب، آن را گزارش کنید.

436 سوال

577 پاسخ

94 دیدگاه

88 کاربر

فعال‌ترین کاربران
این ماه:
  Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

  آخرین ثبت نام کنندگان

  • سیدحسن (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Dec 16, 2021

  • ادریس (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Sep 13, 2021

  • Mordemoteharek (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 28, 2021

  • M.R.k (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Aug 20, 2021

  • فاطمهام (امتیاز 55 ) زمان ثبت نام Oct 12, 2020

  عنوان های کاربری اخیر

  پرسش محبوب
  - Bandeh khoda -
  پرسش معروف
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - العبد -
  پرسش محبوب
  - بنده خدا -
  پرسش محبوب
  - العبد -

   کانال گپ شیعه سِیکانال بله شیعه سِیکانال بیسفون پلاس شیعه سِیکانال ایتای شیعه سِیکانال آی گپ شیعه سِیکانال ویسپی شیعه سِیکانال سروش شیعه سِی

  شیعه سِی را دنبال کنید...

  صفحه ارتباط با ماآخرین سوالات پرسیده شدهبخش پرسش های مرتبط با شیعه سِیصفحه فیسبوک شیعه سِیگروه لینکدین شیعه سِی صفحه توئیتر شیعه سِی کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی اینستاگرام شیعه سِی
  عضویت در خبرنامه شیعه سِی

  حمایت مالی از شیعه سِی
  حمایت از شیعه سِی

  *۷۸۸*۹۷*۳۸۳۰#

  پاسخگوی دینی | صفحه اصلی شیعه سِی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی | کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما
  در راستای توسعه فرهنگ گفتگوی دینی، استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع، آزاد (بلامانع) است.

  ✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی
  ...