حمایت مالی از شیعه سِی

استخاره آنلاین با قرآن کریم | صفحه اصلی شیعه سِی | پاسخگوی دینی | مرکز دانلود اسلامی | دایرکتوری اسلامی | خبرخوان مذهبی
کمپین عاشقان | پخش زنده | حمایت از شیعه سِی | ارتباط با ما

پخش زنده تصاویر اماکن مذهبی

استخاره چیست؟
استخاره به معنای طلب خیر از خداوند است، و چون مؤمنین در مواردی خیر و صلاح کار خود را نمی دانند، به استخاره متوسل می شوند.

شرایط استخاره
سنّت حسنه استخاره خاص در اسلام شرایط و اصول خاصی دارد که تنها با در نظر گرفتن آنها استخاره‌کنندگان بهره لازم را خواهند برد.
۱. استخاره در مورد مسائلی که شرع مقدّس در خصوص انجام و یا عدم انجام آنها امر و نهی دارد، هیچ وجهی ندارد.
به عنوان مثال، شخص نمی‌تواند در مورد احکام عملی خود، استخاره کند، مثلاً استخاره کند که وضو را چگونه بگیرد؟ و یا غیبت کسی را بکند یا نه؟ و یا حتّی در مورد انجام دادن مکروهات نیز استخاره کردن معنا ندارد. مثلاً استخاره کند که به هنگام ورود به مسجد، اوّل پای چپ خود را بگذارد یا پای راست را؟
۲. استخاره کردن در خصوص مسایل بی‌اهمیّت و پیش‌ پا افتاده که ارزش استخاره را ندارد، صحیح نیست.
برخی از افراد برای هر کاری استخاره می‌کنند؛ در حالی که استخاره در مورد کارهای مهمّی است که واقعاً تصمیم گرفتن در باره آنها دشوار شده است.
۳. انسان در کارهایی که می‌تواند از طریق شرع،‌ عقل، تجربه، مشورت و یا استفاده از علوم پذیرفته شده بشری تشخیص دهد که آن کار خیر است یا شرّ، نیاز به استخاره ندارد، و در غیر آن در خصوص هر کار مهمّی می‌تواند استخاره کند.
۴. استخاره جهت پذیرفتن یافته‌های قطعی علوم طبیعی و تجربی بشر که مورد پذیرش تمام عقلا و اهل فنّ واقع شده، جایی ندارد.

مثلاً استخاره کسی که مریض شده و تمام پزشکان می‌گویند باید برای درمان آن فلان کار را بکند، و یا نسخه‌ای خاص را به او تجویز می‌کنند، صحیح نیست. 
۵. تردید در استخاره و تکرار آن برای رسیدن به نتیجه ای که خودش می خواهد، موجب بی‌اعتبار شدن استخاره می‌شود و تکرار استخاره تنها در حالتی مجاز است که مدت قابل توجهی از استخاره اول گذشته باشد و یا شرایط موثر بر نیت استخاره کننده تغییر کند.
مثلا در موردی که شخصی بین انجام دادن یا ترک یک فعلی متحیر است اما یکی از این دو را بر دیگری ترجیح بدهد اگر استخاره کند و جواب استخاره اش با ترجیح او یکی نشود نباید استخاره خود را تکرار کند. البته می تواند به استخاره عمل نکند و عمل نکردن به استخاره منع شرعی ندارد.لیکن این کار صحیح نیست و اخلاقا مذموم است که کسی با خدا مشورت نماید و خلاف آن را انجام بدهد.
۶. استخاره‌کننده باید بداند که استخاره فقط مختصّ مقام تردید و حیرت است، آن هم تردیدی که مکلّف، با تکیه بر مشورت و تجربه و استفاده از آموزه‌های شرعی و عقلانی یا تجربی نمی‌تواند تردید خود را رفع نماید و به نتیجه‌ای قطعی برسد.
بنابراین، استخاره‌کننده نمی‌تواند در خصوص هر تصمیمی که می‌خواهد بگیرد، بلافاصله و بدون تعقّل و تفکر دست به استخاره زده و از وظیفه خود در خصوص قوّه تعقّل و تفکّر و مشورت با دیگران و موعظه‌پذیری هیچ بهره‌ای نبرد و در واقع بخواهد تمام امور خود را با استخاره پیش ببرد.
۷. استخاره هر کس، تنها در مورد آن بخش از کار که مربوط به خود او می‌شود، ارزش و اعتبار دارد و کسی حق ندارد حاصل استخاره خود را بر دیگران تحمیل کند و یا برای کس دیگری بدون اینکه خودش بخواهد استخاره نماید و نیت استخاره باید توسط کسی انجام شود که قرار است فاعل یک فعلی باشد.

سوالات رایج:
۱- آیا عمل به استخاره واجب است؟
الزام شرعى در عمل به استخاره وجود ندارد ولى بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.
۲- بنابر آنچه گفته مى شود که در کارهاى خیر نیازى به استخاره نیست. آیا در مورد کیفیت انجام آنها و یا در مورد مشکلات پیش بینى نشده اى که در خلال انجام آنها ممکن است پیش بیاید، استخاره جایز است؟ و آیا استخاره راهى براى شناخت غیب محسوب مى شود یا اینکه فقط خدا از آن آگاه است؟
استخاره براى رفع حیرت و تردید در انجام کارهاى مباح است ، اعم از اینکه تردید در اصل عمل باشد یا در چگونگى انجام آن .بنابر این در کارهاى خیر که در آنها حیرت وجود ندارد، استخاره لازم نیست و همچنین استخاره براى آگاهى از آینده شخص یا عمل نمى باشد.
۳-آیا در مواردى مثل تقاضاى طلاق یا عدم آن استخاره با قرآن صحیح است؟ و در صورتى که شخصى استخاره کند ولى طبق آن عمل نکند، حکم چیست؟
جواز استخاره با قرآن یا تسبیح اختصاص به مورد خاصى ندارد، بلکه در هر امر مباحى که شخص راجع به آن تردید و حیرت داشته باشد بطورى که قادر بر اتخاذ تصمیم نباشد، مى توان استخاره گرفت و از نظر شرعى عمل به استخاره واجب نیست هر چند بهتر است انسان با آن مخالفت نکند.
۴- چند بار استخاره براى یک کار صحیح است؟
چون استخاره براى رفع حیرت است، بعد از برطرف شدن حیرت با استخاره اول ، تکرار آن معنى ندارد مگر آنکه موضوع تغییر کند.

آداب استخاره
به روایتی از امام صادق (ع):
بهتر است که قبل از استخاره سه بار سوره ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخواند.
سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و ال محمد بفرستد و سپس نیت کرده و به آنچه که مایل است استخاره کند، نیز پسندیده تر آنست که رو به قبله ، با لباس و بدن پاک و وضو باشد.

درباره حکم شرعی استخاره اینترنتی و آنلاین
آیا استخاره گرفتن آنلاین با سایت های اینترنتی درست است؟..نظر مراجع تقلید درباره استخاره اینترنتی و آنلاین چیست؟
پاسخ:
چنانچه شرایط آن رعایت شود و طوری تنظیم شده است که یکی از آیات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند مانعی ندارد و صحیح است.
برای اطلاع از احکام شرعی استخاره، با دفتر مرجع تقلید خود تماس بگیرید.
پاسخ بعضی از مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[۱]
آیت الله العظمی خامنه‌ای:
اگر طبق روش‌های معمول استخاره مى‌گیرند، اشکال ندارد و الا صورت شرعى ندارد.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
هرگاه طوری تنظیم شده باشد که آیات آغاز یکی از صفحات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند مانعی ندارد.
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
اگر شرایط آن رعایت شود مانعی ندارد.
پی نوشت:
[۱]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی توسط سایت اسلام کوئست

منابع:
اسک دین - گنجینه - اسلام کوئست

بنا بر روایتی از امام صادق (ع):
بهتر است که قبل از استخاره کردن سه بار سوره اخلاص (قل هو الله احد) را خواند
سپس سه مرتبه صلوات بر محمد(ص) و آل محمد(ص) فرستاد
سپس نیت کرده و استخاره نمود.
(همچنین پسندیده تر آنست که رو به قبله ، با لباس و بدن پاک و وضو استخاره کرد)
برای انجام استخاره بر روی دکمه زیر کلیک فرمایید.

براي گرفتن استخاره خود اينجا را كليك كنيد

✘ بستن کانال های مذهبی شیعه سِی در پیام رسان های ایرانی