حمایت مالی از شیعه سِی

بیانات آیت الله محمد تقی بهجت با موضوع قرآن کریم، بالاترین کلام (تصویری)

توضیحات

دانلود فیلم بیانات آیت الله محمدتقی بهجت فومنی (ره) درباره قرآن مجید، بالاترین کلام

استدلال پیامبر (ص) بر عربیت قرآن
«إِنْ نَظُنُّ إِلاَّ ظَنًّا وَ ما نَحْنُ بِمُسْتَيْقِنين‏»۱ این عبارت‌ها در قرآن است. بالاترین لغت، خود قرآن است و «بَلْ نَظُنُّكُمْ كاذِبين‏َ»۲ البته هرچه در قرآن است، یک جماعتی از عرب، همین حرف‌‌ها را زده‌اند [و اشکال‌تراشی کرده‌اند]. یک جماعتی هم آنطور؛ «إِنْ نَظُنُّ إِلاَّ ظَنًّا وَ ما نَحْنُ بِمُسْتَيْقِنين»، «بَلْ نَظُنُّكُمْ كاذِبين».

گفت: خدمت حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم عرض کرد که: در قرآن، «إِستَهْزِؤُا» و «نَستَهْزِؤُ» زیاد است۳ و این، عربیّت ندارد. [زیرا] عرب، «إستهزاء» نمی‌گوید و این، قول عجم است [که] داخل در قرآن شده. شما می‌گویید [که این قرآن] «عَرَبِيٌّ مُبين‏ٌ»۴ [است]، پس چطور «اللَّهُ يَسْتَهْزِئُ بِهِم‏»۵؟ حضرت [رسول] فرستاد دنبال یک رئیس متشخّص و محترمی از عرب. او هم آمد؛ شاید داخل مسجدالنبی(ص) شد.
[حضرت به او] فرمود: اینجا بنشین. رفت که آنجا بنشیند،  فرمود: اینجا بنشین! آمد اینجا بنشیند، [حضرت] گفت آنجا بنشین! چند دفعه این را تکرار کرد تا چند جا. [آن شخص] گفت: أ تَستَهْزِؤُ بی؟ (آیا من را مسخره می‌کنی؟) اینجا برو، آنجا برو، آنجا برو. این [عرب‌ها] همه خندیدند؛ این‌هایی که جالس  بودند، خندیدند. بعد مثلاً یکجا نشست، تعجب کرد که مسخره می‌کنند، بعد می‌خندند. [پیش خودش گفت:] معلوم می‌شود برای تمسخر من می‌خندیدند. گفتند: قضیه این است [که] این‌ها منکرند که [کلمۀ] استهزاء، عربیّت داشته باشد. [به‌همین دلیل] ما شما را که موثقِ عِندَالْکل (پیشِ همه) و معروف عندالکل هستی، مسخره کردیم و از شما شنیدیم که این «إِستهزاء» است [که] به من می‌کنید.

***

خوشا به‌حال کسانی‌که این مطالب (و قرائت قرآن) را، همین تلفظ نباشد [بلکه آن‌را] بفهمند. کسی گفته بود [که] من، سورۀ یس را که می‌خوانم، از روی شوق و ذوق، حس می‌کنم که دارم قند می‌خورم. بهار قرآن است. [می‌گفت] دارم قند می‌خورم و لذا خیلی از مرد و زن[هایی] که مقدس هستند، دیگر «یس» را حفظ هستند [و] آن‌را ترک نمی‌کنند.
خدا توفیق دهد که قدردان باشیم.

پی نوشت:
    ۱.    جاثیه : ۳۲.
    ۲.    هود : ۲۷.
    ۳.    انعام : ۵؛ هود : ۸؛ حجر : ۱۱؛ نحل : ۳۴؛ انبیا : ۴۱؛ شعرا : ۶؛ روم : ۱۰؛ یس : ۳۰؛ ... .
    ۴.    نحل : ۱۰۳؛ شعرا : ۱۹۵.
    ۵.    بقره : ۱۵

■ عنوان : بیانات آیت الله محمد تقی بهجت با موضوع قرآن کریم، بالاترین کلام (تصویری)
■ دسته بندی : سخنرانی های آیت الله محمدتقی بهجت
■ حجم فایل : 23.5 مگابایت
■ نوع فایل : Webm
■ گروه : سخنرانی ها
■ منبع : bahjat.ir
■ تاریخ افزوده شدن : یکشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۵
■ قیمت : صلوات برای سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام زمان (عج)
■ لینک دانلود مستقیم : دانلود بیانات آیت الله محمد تقی بهجت با موضوع قرآن کریم، بالاترین کلام (تصویری)
■ این صفحه در مجموع تا کنون 671 مرتبه توسط کاربران مشاهده شده است.

توضیحات بیشتر:

ندارد

کانال مذهبی تلگرام شیعه سِی